Jak będzie wyglądała edukacja w przyszłości? Aż 65 proc. dzieci rozpoczynających naukę ma pracować w zawodach, których jeszcze nie ma

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wielu spośród dzisiejszych uczniów będzie w przyszłości wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją.
Wielu spośród dzisiejszych uczniów będzie w przyszłości wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją. pexels/ Vanessa Loring
W jaki sposób powinniśmy kształcić dzieci, by były one przygotowane do życia zawodowego? Według Raportu Światowego Forum Ekonomicznego, w związku z rozwojem technologii i automatyzacją na całym świecie zniknie około 85 milionów miejsc pracy. Z drugiej strony jak przewidują prognozy powstanie blisko 97 milionów nowych przestrzeni do pracy. Wyjaśniamy, jakie kompetencje warto rozwijać wśród dzieci, by były one przygotowane na nową rzeczywistość.

Czas zmian. Jaka przyszłość czeka obecnych uczniów?

Przełom XX i XXI wieku obfitował w wiele zmian. Z roku na rok zdaje się, że jest ich coraz więcej. Potrzebne są więc nowe kompetencje, a także tzw. lifelong learning, czyli umiejętność uczenia się przez całe życie. Prognozy ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego wskazują, że 65 proc. dzieci rozpoczynających dziś szkołę podstawową będzie pracowało w zupełnie nowych zawodach, o których jeszcze nie mamy pojęcia*. Dlatego niezwykle istotne jest, aby rozwijać umiejętności, które umożliwią bycie elastycznym oraz ułatwią odnajdywanie się w nowych sytuacjach.

Jak wynika z raportu „Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046” przygotowanego przez Infuture Instytut założony przez Natalię Hatalską, transformacja cyfrowa oraz globalne wyzwania (społeczne i środowiskowe), z którymi przyszło zmierzyć się nowym generacjom, wymuszają wdrożenie nowych modeli w edukacji, opartych na innowacyjności i kreatywności. Umiejętnie wykorzystane nowe technologie dają nowe możliwości działania i rozwiązywania problemów, które były niewykonalne w przeszłości. Wielu rodziców ma dziś tego świadomość i chce swoim dzieciom pomóc rozwijać nowe umiejętności.

Obserwujemy, że na rynku pracy wciąż pojawią się nowe zawody. Jeszcze nie tak dawno temu nikt nie słyszał o takich stanowiskach, jak mobile app developer, podcast producer czy operator drona. Dziś zyskują one popularność.

Kompetencje przyszłości. Czym są i jak je kształtować?

Coraz więcej mówi się obecnie o tzw. kompetencjach przyszłości, czyli umiejętnościach, które przydadzą się dzieciom w świecie, którego jeszcze nie znamy. Ich definicje są różne, jednak powołując się na ekspertów ze Światowego Forum Ekonomicznego, warto przytoczyć cztery kluczowe obszary**, do których zaliczają poszczególne kompetencje:

  • rozwiązywanie problemów to m.in. myślenie krytyczne i logiczne, analiza, rozwiązywanie krytycznych problemów, kreatywność, oryginalność;
  • samozarządzanie, czyli aktywne uczenie się, techniki uczenia się, elastyczność, odporność na stres;
  • praca z ludźmi, czyli przywództwo i odpowiedzialność społeczna, praca zespołowa;
  • wykorzystanie i rozwój technologii co uwzględnia również jej kontrolę i monitorowanie oraz projektowanie i programowanie.

Z kolei w badaniu Collegium Da Vinci*** pięć grup jako kluczowe wskazało umiejętności cyfrowe i techniczne oraz współpracę. Warto jednak pamiętać o tym, by starać się rozwijać je interdyscyplinarnie. Mogą w tym pomóc zajęcia dodatkowe. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Tandu.pl przez IBRIS, ponad połowa uczniów w tym roku szkolnym będzie na nie uczęszczać. Takie zajęcia mają mnóstwo korzyści: rozwój własnych zainteresowań, nawiązywanie nowych przyjaźni, a także – co ważne – zdobywanie nowych kompetencji, które przydadzą się dzieciom w przyszłości.
- - -

* Raport Future of Jobs Report, World Economic Forum, 2020.
** Tamże.
*** Raport Collegium Da Vinci (niepublikowany), Kompetencje przyszłości. Edukacja – biznes – rynek pracy, 2020 cytowany w Raporcie Infuture Institute.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji