Takie są średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 z różnych przedmiotów. Jak uczniom poszedł egzamin? Oto ogólnopolskie wyniki od CKE

Magdalena Konczal
CKE opublikowało wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jak uczniowie poradzili sobie z tym egzaminem?
CKE opublikowało wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jak uczniowie poradzili sobie z tym egzaminem? Dariusz Bloch/ Polska Press
Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej wyniki egzaminu ósmoklasisty poznali 3 lipca, z kolei zaświadczenie o wynikach otrzymali 6 lipca. CKE podało też średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023. Wiemy, który przedmiot poszedł uczniom najlepiej, a który najgorzej i jak z egzaminem ósmoklasisty poradzili sobie uczniowie z Ukrainy. Ósmoklasiści, którzy nie zgadzają się z wynikiem egzaminu mogą się od niego odwołać. Wyniki rekrutacji do szkół średnich uczniowie poznają już 18 lipca.

Spis treści

Tak prezentują się średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbył się w terminie 23-25 maja 2023 roku. Uczniowie poznali już swoje wyniki, w związku z tym mogą przystąpić do kolejnego etapu rekrutacji do szkół średnich, a więc uzupełniania wniosku o wyniki z poszczególnych egzaminów.

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawiły się już wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W tym roku do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej, w związku z wciąż trwającą kumulacją rocznika, przystąpiło w terminie głównym 510 400 osób (w tym 13 800 obywateli Ukrainy). W przypadku języka obcego uczniowie najchętniej wybierali egzaminy z języka angielskiego i niemieckiego (aż 99,6 proc.).

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku przedstawiają się w następujący sposób:

  • Język polski: 66 proc.
  • Matematyka: 53 proc.
  • Język angielski: 66 proc.
  • Język niemiecki: 53 proc.
Trwa głosowanie...

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Tego się spodziewałeś?

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. Balladyna. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany – czytamy w komunikacie CKE.

zrzut ekranu z komunikatu CKE
Jak uczniom poszedł egzamin z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego? Oto średnie wyniki. komunikat CKE

Egzamin ósmoklasisty zasadniczo lepiej poszedł dziewczętom, aniżeli chłopcom. Tak było w przypadku języka polskiego (dziewczęta uzyskały średnio 70 proc., zaś chłopcy 62 proc.), języka angielskiego (odpowiednio: 67 proc. i 64 proc.) i niemieckiego (56 proc. w przypadku dziewcząt i 49 proc. w przypadku chłopców). Inaczej sytuacja wyglądała jedynie z egzaminem z matematyki, gdzie chłopcy uzyskali średnio 54 proc., a dziewczęta 53 procent.

Okazuje się, że najwyższe wyniki ze wszystkich trzech egzaminów mieli uczniowie, zamieszkujący miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, na kolejnym miejscu znalazły się osoby, które żyją w miastach, mających od 20 do 100 tys. mieszkańców. Dalej kwestia ta jest zróżnicowana w zależności od konkretnego egzaminu. Szczegóły zostały przedstawione na wykresie:

zrzut ekranu z komunikatu CKE
Egzamin ósmoklasisty najlepiej poszedł osobom zamieszkującym miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. komunikat CKE

Przebieg egzaminu ósmoklasisty monitorowało 2 377 obserwatorów m.in. pracowników kuratorów oświaty i OKE. Uczniowie rozwiązali zadania w ponad 1 531 000 arkuszy. Rozwiązania zadań otwartych zostały sprawdzone przez 14 088 wykwalifikowanych egzaminatorów, pracujących w 753 zespołach/318 ośrodkach.

Jak uczniom poszedł egzamin ósmoklasisty w zależności od regionu?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty we poszczególnych województwach...

Uczniowie będący obywatelami Ukrainy uzyskali średnio 45 proc. z języka polskiego, 37 proc. z matematyki, 46 proc. z języka angielskiego oraz 90 proc. z języka rosyjskiego.

Ósmoklasistów, którzy ze wszystkich trzech egzaminów uzyskali najwyższe wyniki (od 90 do 100 proc.) było 10 817.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznych wyników egzaminu ósmoklasisty, znajdują się w komunikacie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poradzili sobie uczniowie?

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego składał się z 19 zadań. Za jego w pełni poprawne rozwiązanie można było uzyskać 45 punktów (12 punktów za zadania zamknięte i 33 punkty za zadania otwarte).

Z informacji przekazanej przez CKE wynika, że szczególnie łatwe okazało się zadanie nr 10, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury („Balladyna” Juliusza Słowackiego). Z kolei trudne dla uczniów było zadanie 17, dotyczące zagadnień z zakresu kształcenia językowego.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2023. Z którymi zadaniami uczniowie mieli problemy?

W przypadku matematyki arkusz egzaminacyjny składał się z 19 zadań (15 zadań zamkniętych i 4 otwarte). Uczniowie z łatwością poradzili sobie z zadaniem 5, sprawdzającym umiejętność obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonaniem prostych rachunków pamięciowych.

Problemy pojawiły się w przypadku zadania 18. Sprawdzało ono znajomość własności figur geometrycznych na płaszczyźnie oraz umiejętność przekształcenia wzoru na pole trójkąta. Było to zadanie otwarte.

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego. Takie są średnie wyniki

Arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego lub innego języka obcego składał się z 46 zadań zgrupowanych w 14 wiązek. Za w pełni poprawnie rozwiązany arkusz można było uzyskać 55 punktów.

Średnie wyniki z języków obcych przedstawiają się w następujący sposób:

  • z języka angielskiego – 66% punktów
  • z języka francuskiego – 82% punktów
  • z języka hiszpańskiego – 69% punktów
  • z języka niemieckiego – 53% punktów
  • z języka rosyjskiego – 68% punktów
  • z języka włoskiego – 69% punktów.

Co sądzą tegoroczni ósmoklasiści? Mamy opinie

Ósmoklasiści chętnie dzielą się swoimi opiniami na temat tego, jak poszedł im egzamin ósmoklasisty. Jeszcze przed ich ogłoszeniem przyznawali, że pojawił się stres. „Boję się strasznie”, „Nie mogłam spać”, „Czy tylko ja czekam z niecierpliwością?” – brzmiały głosy w mediach społecznościowych jeszcze przed godz. 10.00.

Teraz uczniowie mogą odetchnąć z ulgą. Wiele osób przyznaje, że wyniki pozytywnie ich zaskoczyły:

  • Jest dobrze!
  • YES. Gdyby nie zadanie z goframi to bym miała 100 z matmy;
  • Polski słabo, ale ogólnie jestem zadowolona.

Inni są z kolei rozczarowani: „Ale zawaliłam polski”, „Mam 20 proc. z matematyki, popłaczę się”, „Gorzej być nie mogło”.

Warto jednak pamiętać, że od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać, a egzaminu nie da się nie zdać (nie obowiązuje tzw. próg zdawalności). Kolejnym krokiem w rekrutacji do szkół średnich jest uzupełnienie wniosku o wyniki. Etap ten trwa od 3 do 10 lipca, warto więc się pospieszyć. Zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają w szkołach 6 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji