Twoje dziecko ma problemy? Potrzebujesz wsparcia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy, kiedy i gdzie udać się po pomoc

Barbara Wesoła
Telefon dla rodziców potrzebujących wsparcia czynny w dni powszednie od godziny 14 do 22. Numer telefonu do ePoradni: 116 123
Telefon dla rodziców potrzebujących wsparcia czynny w dni powszednie od godziny 14 do 22. Numer telefonu do ePoradni: 116 123 123rf.com
Czas szkoły oraz okres dorastania przynosi dziecku różne trudności. Jako rodzice możemy nie być w stanie samodzielnie im sprostać. Kiedy dziecko zmaga się z problemami dydaktycznymi, zdrowotnymi lub natury emocjonalnej, albo gdy żyjemy w toksycznym środowisku (przemoc, uzależnienia), szukajmy pomocy u specjalistów. Gdzie szukać wsparcia poza szkołą? Sprawdź naszą bazę instytucji i miejsc, w których uzyskasz pomoc w różnych kwestiach dotyczących dziecka i życia rodziny. Podajemy telefony zaufania dla dzieci i dorosłych.

Spis treści

Zacznijmy od szkoły – wychowawca, pedagog specjalny, psycholog szkolny

Warto wiedzieć: 116 111 - telefon zaufania dla dzieci w całej Polsce będzie dostępny 24 godziny na dobę

Zarówno jeśli problemy dziecka mają swoje źródło w szkole, jak i wówczas, gdy dziecko zmaga się z trudnościami napotkanymi poza nią, ma prawo skorzystać ze wsparcia psychologa i pedagoga specjalnego.

MEiN zwiększył godziny dostępności pedagogów i psychologów w szkołach a od września wprowadził do karty nauczyciela stanowisko pedagoga specjalnego. Aby dziecko korzystało z pomocy specjalisty w szkole, czasami to my rodzice musimy powiedzieć, że jest taka potrzeba.

Dzieci potrafią w bardziej lub mniej świadomy sposób kamuflować swoje problemy. Mogą inaczej zachowywać się w szkole, inaczej poza nią. Dlatego ważna jest komunikacja na linii rodzic – szkoła.

W przypadku obserwacji u dziecka niepokojących zachowań zdiagnozowania zaburzeń zdrowotnych, psychicznych czy też uzasadnionych podejrzeń dotyczących np. toksycznych relacji dziecka z innymi, sięgania po używki, wagarów, autoagresji — należy też porozmawiać z wychowawcą dziecka.

Nauczyciel, który ma okazję obserwować ucznia w szkole w różnych kontekstach, jest nie tylko źródłem informacji potrzebnych do diagnozy problemu, ale także dodatkową osobą, która w tym trudnym czasie zwraca większą uwagę na nasze dziecko, otaczając je tym samym opieką.

Rejonowe poradnie pedagogiczno-psychologiczne

Publiczne poradnie pedagogiczno — psychologiczne oferują dzieciom z danego rejonu bezpłatna pomoc diagnostyczną, konsultacje i terapie. Najczęściej to w tych poradniach dzieci mogą zostać zdiagnozowane z problemami utrudniającymi funkcjonowanie np. dysleksja lub spektrum autyzmu.

W poradniach można też uzyskać porady nt. dalszych działań z dzieckiem tj.

  • szersza diagnostyka,
  • zalecane terapie,
  • praca z dzieckiem w domu.

W rejonowej poradni pedagogiczno-psychologicznej można umówić dziecko na konsultację z psychologiem, co w przypadku podejrzenia problemów o nieznanym podłożu, jest często pierwszą formą pomocy. Tu także skierują nas do specjalistów pedagogiki specjalnej np. tyflopedagoga, surdopedagoga czy neurologopedy.

Problemem może być termin oczekiwania na wizytę. Podobnie jest w przypadku publicznych poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, gdzie otrzymamy także pomoc psychiatry dziecięcego, ale kolejki na wizytę mogą być zdecydowanie zbyt długie.

Co zgłosić do opieki społecznej lub na policję?

Policja nie zajmuje się poradnictwem i konsultacjami psychologicznymi prewencyjnie. Tu zgłaszamy natomiast zaginięcie dziecka, przemoc stosowaną wobec dziecka lub zachowania agresywne małoletniego zagrażające jego życiu, lub życiu osób w jego otoczeniu np. deklaracje o samobójstwie, przemoc fizyczną wobec innych osób.

Od wielu lat w Polsce funkcjonuje TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 116 111⁣, pod którym osoba dzwoniąca może uzyskać pomoc w formie rozmowy ze specjalistą oraz wskazówki co robić dalej, aby rozwiązać trudną sytuację. Jest prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Do opieki społecznej warto się zgłosić, jeżeli dziecko doświadcza w domu przemocy, a także ubóstwa lub zaniedbania. Tu można otrzymać wskazówki dotyczące wsparcia finansowego, ciepłych posiłków, pomocy w nauce dla dzieci. Czasami ośrodki pomocy społecznej organizują różne projekty obejmujące m.in. konsultacje psychologiczne czy opiekę świetlicową.

Pomoc psychologiczna online i na telefon

Po roku 2020 poradnie online zalały przestrzeń internetu. To nie tylko tymczasowe rozwiązanie na lockdowny w czasie pandemii, ale przede wszystkim odpowiedź na potrzeby społeczne, czyli więcej specjalistów dostępnych w szybszym czasie, w każdym miejscu. Większość z nich działa odpłatnie, ale sporo fundacji czy stowarzyszeń prowadzi darmowe konsultacje psychologiczne online. Wystarczy poszukać, wpisując w wyszukiwarkę np.: darmowa pomoc psychologiczna.

Czasami to my, jako rodzice potrzebujemy wsparcia i ukierunkowania w wychowaniu dziecka, które zmaga się z problemami i ma kłopoty różnej natury. Wtedy warto zadzwonić na:

  • KRYZYSOWY TELEFON ZAUFANIA: 116 123, prowadzony przez Instytut Psychologii Zdrowia,
  • całodobowa bezpłatna INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I ICH OPIEKUNÓW 800 080 222 uruchomiona ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Wsparcie uzyskają tam nie tylko nieletni oraz rodzie, ale wszyscy opiekunowie czy nauczyciele dzieci i młodzieży.

Więcej miejsc, numerów i szczegółów dotyczących oferowanej pomocy znajdziesz w galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji