Wiersze ilustrowane klockami Lego? To propozycja naprawdę wciągającej lekcji. Zobaczcie niesamowity pomysł nauczycielki języka polskiego

Magdalena Ignaciuk
Jak ciekawie przeprowadzić lekcję języka polskiego? Można wykorzystać do tego klocki LEGO.
Jak ciekawie przeprowadzić lekcję języka polskiego? Można wykorzystać do tego klocki LEGO. freepik.com/archiwum prywatne Anetty Walaszczyk
Nauczyciele dwoją się i troją, by zainteresować uczniów tematem lekcji. Sięgają więc po coraz bardziej nieoczywiste metody, które sprawiają, że dzieci są zafascynowane zajęciami, chętnie w nich uczestniczą i zapamiętują z nich więcej niż byśmy przypuszczali. Niecodziennym pomysłem na lekcję polskiego podzieliła się Anetta Walaszczyk, która wprowadziła swoich uczniów w świat Mickiewicza tak, że nikt nie chciał z niego wychodzić. Zobaczcie sami.

Spis treści

Lekcje polskiego bez nudy

Nauczanie to sztuka, która wymaga nie tylko wiedzy, ale i kreatywności. Nie wystarczy przekazać uczniom informacje, trzeba też zbudować w nich ciekawość i motywację do dalszego poznawania świata. Dlatego warto zainteresować uczniów tematem, który jest dla nich atrakcyjny, bliski i znaczący.

Tematyka lekcji języka polskiego bywa różna. Jedne tematy są bliskie uczniom, chętnie biorą udział w dyskusjach, inne tematy sprawiają trudność, zniechęcają. Zainteresowanie dzieci, młodzieży Mickiewiczem i jego twórczością to wyzwanie. Tego zadania podjęła się pani Anetta Walaszczyk, która wykorzystała klocki LEGO do przeprowadzenia zajęć z literatury.

Klocki LEGO na polskim?

Okazuje się, że klocki można wykorzystać nie tylko w zaciszu domowym i nie tylko z młodszymi dziećmi, ale także w szkole i to na lekcji polskiego. Pani Anetta przygotowała lekcję z wierszami Adama Mickiewicza: „Śmierć Pułkownika” i „Reduta Ordona”.
Podczas przygotowywania lekcji inspirowała się pomysłami z e-booka „Lektura to przygoda! Pomysły i inspiracje na lekcje języka polskiego z lekturami obowiązkowymi w klasach VII-VIII”.

Uczniowie podzielili się na trzyosobowe grupy i razem stworzyli budowle inspirowane powyższymi utworami. Efekty są zaskakujące i naprawdę robią wrażenie. Uczniowie z pewnością zapamiętali ten temat, a twórczość Mickiewicza będą mieli w małym palcu.

Jak przeprowadza się taką lekcję? Nauczycielka wyjaśnia

Pani Anetta w szkole pracuje od blisko 30 lat, ale wciąż ma energię i chęci do przeprowadzania nietypowych lekcji, które od pierwszej minuty wciągną uczniów. Jak wyglądała lekcja inspirowana klockami LEGO?

Jeden z pomysłów podsunęły mi autorki scenariuszy lekturowych „Lektura to przygoda”, które w opracowaniu „Reduty Ordona” wykorzystały klocki Lego. Podczas lekcji języka polskiego w klasie siódmej wysłuchaliśmy recytacji wiersza, następnie przeczytaliśmy, zwracając uwagę na trudne fragmenty - wyjaśnia Anetta Walaszczyk. Później poprosiłam uczniów, aby wykorzystując fragmenty wiersza, zbudowali z klocków fort obronny i umieścili w nim niezbędne elementy, wśród których znalazła się również „nowoczesna” kibitka.

Dostosowanie lekcji do możliwości i preferencji uczniów to bardzo ważna kwestia.

Dziewczynki, które nie do końca poczuły klimat bitwy, przygotowały budowlę na podstawie wcześniej omawianego wiersza Mickiewicza „Śmierć Pułkownika”. Ich pomysłowość i wyobraźnia naprawdę mnie zaskoczyły, gdyż w swojej pracy uwzględniły każdy szczegół, o którym z dużym zaangażowaniem opowiadały - dodaje nauczycielka.

To zadanie naprawdę miało sens. Mickiewicz zostanie w głowach uczniów na dłużej, a oni byli naprawdę zadowoleni.

Lekcja była nietypowa, ciekawa i bardzo angażowała uczniów, którzy podczas budowy żywo dyskutowali o sytuacji, o reducie, o carze i bitwie. I oto mi chodziło, żeby zabawa miała drugi wymiar i żeby treść lektury w naturalny sposób stała się dla uczniów bliska, a nie wymuszona. Uczniowie, zapytani o wrażenia, nie kryli zadowolenia. Niektórzy stwierdzili, ze to najlepsza lekcja. Dlatego nie żałuję czasu na zabawę, gdyż oswoić trudnego Mickiewicza nie jest łatwo. A tutaj się udało - podsumowuje Anetta Walaszczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji