Wolne za 11 listopada dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów? Sprawdź, co mówią przepisy. Czy 10 listopada jest wolny?

Magdalena Konczal
Sprawdź, co na ten temat wolnego w szkole mówią przepisy.
Sprawdź, co na ten temat wolnego w szkole mówią przepisy. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Narodowe Święto Niepodległości w tym roku przypada w sobotę. Czy zatem nauczycielom i innym pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny za 11 listopada? I czy uczniowie nie idą do szkoły 10 listopada? Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią przepisy.

Spis treści

Wolne za 11 listopada dla nauczycieli? Szczególne przypadki

Zgodnie z Kodeksem Pracy za każde święto, które wypada w sobotę, pracodawca jest zobligowany oddać pracownikowi dodatkowy dzień wolny w ciągu tygodnia („Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” – czytamy w art. 130. § 2 Kodeksu Pracy).

Czy w związku z tym również nauczyciel dostanie dodatkowy wolny dzień za 11 listopada? Tę grupę zawodową Kodeks Pracy obejmuje jedynie w takim zakresie, w jakim brak jest odpowiednich regulacji w Karcie Nauczyciela. Ten drugi dokument szczegółowo określa jednak czas pracy nauczyciela.

Nauczyciela pracującego na pełen etat obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy (40-godzinna norma czasu pracy). W niektórych przypadkach nauczyciel wykonuje swoją pracę w dniach wolnych od pracy, w ramach swoich zadań służbowych (np. opieka nad uczniami w uroczystościach z okazji 11 listopada).

Dodatkowy dzień wolny od pracy nauczyciel otrzymuje, gdy wykonuje pracę w dzień rozkładowo wolny od pracy, ale jedynie momencie, gdy pracownik realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze.

Można przypuszczać, że opieka nad uczniami w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest uznawana za zajęcia opiekuńcze – w tym przypadku nauczycielowi przysługiwałby dzień wolny. Jeśli jednak pracownik reprezentuje szkołę podczas takiej uroczystości, jego zadania nie wiążą się z opieką, w związku z czym nie otrzymuje wolnego dnia za święto. W przepisach brak jednak definicji „zajęć opiekuńczych” w związku z czym trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię.

Wolny dzień za 11 listopada – co z nauczycielami?

Zasadniczo jednak regulacja dotycząca obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w przypadku święta wypadającego w inny dzień niż niedziela nie dotyczy nauczycieli szkół feryjnych i nieferyjnych, a także osób pełniących funkcje kierownicze (np. dyrektorów, wicedyrektorów itd.).

Nauczyciele nie dostają więc dodatkowego dnia wolnego za 11 listopada 2024 roku. Wyjątkiem tutaj mogą być dyrektorzy, którzy nie są nauczycielami, ponieważ obowiązuje ich nie Karta Nauczyciela, ale Kodeks Pracy. Rzadko zdarza się jednak, by dyrektorem była osoba, niebędąca nauczycielem.

Pracownicy szkół dostaną wolne za 11 listopada?

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku innych pracowników szkoły (m.in. administracja, obsługa). Ich obowiązuje Kodeks Pracy. Zgodnie z przepisami za święto przypadające w sobotę, a więc także 11 listopada w tym roku powinni otrzymać dodatkowy dzień wolny.

10 listopada jest wolne w szkole?

Uczniowie również nie otrzymują dodatkowego wolnego dnia za 11 listopada, który przypada w sobotę. Warto dodać, że niektórzy uczniowie nie idą do szkoły 10 listopada, w związku z tzw. dniami dyrektorskimi.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego dyrektor ma do dyspozycji określoną liczbę dni wolnych, które może wykorzystać:

  • w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Oznacza to więc, że niektórzy dyrektorzy mogli ustanowić 10 listopada dniem wolnym, a informacja ta powinna być przekazana rodzicom pod koniec września:

Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych – czytamy w dokumencie.

W niektórych placówkach zajęcia są skrócone ze względu na występy i akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji