Spis treści
Szkodliwe zabawki, które przechowują informacje. Najnowszy raport
Już 38. raz U.S. PIRG Education Found opublikowała szczegółowy raport „Trouble in Toyland”. Tym razem przyglądano się inteligentnym urządzeniom: przedmiotom z mikrofonami, kamerami, ale też takimi, które mają funkcję śledzenia lokalizacji. Mowa więc o najprostszych zabawkach (pluszakach, które „słuchają” i „mówią”), ale też o bardziej skomplikowanych urządzeniach, np. dronach, inteligentnych głośnikach, smartwatchach itd.
Jak przekonuje jedna ze współautorek raportu Teresa Murray (Consumer Watchdog w U.S. PIRG Education Fund), niektóre zabawki mogą okazać się szczególnie niebezpieczne.
– To mrożące krew w żyłach, gdy dowiadujemy się, co potrafią niektóre z tych zabawek – komentuje. – Inteligentne zabawki bywają użyteczne, edukacyjne i przynoszące radość, ale interakcja z częścią z nich może stworzyć przerażające sytuacje dla zbyt wielu rodzin.
W komunikacie U.S. PIRG Education Found podano przykłady porwania 11-letniej dziewczynki przez mężczyznę, który uzyskał jej dane dzięki grze w Roblox, a także oskarżenie przez Federalną Komisję Handlu przechowywania nagrań głosowych dzieci w urządzeniu Alexa.
W raporcie znalazło się też wezwanie do wprowadzenia większej kontroli, jeżeli chodzi o ochronę prywatności dziecka w sieci. Jak podał serwis ABC News Toy Association – stowarzyszenie handlowe reprezentujące setki amerykańskich firm zabawkarskich – przekazało w specjalnym oświadczeniu, że w przypadku zabawek utrzymywane są szczególnie wysokie standardy bezpieczeństwa.
Zanim kupimy zabawkę dla dziecka na święta, warto dowiedzieć się więcej na temat jej bezpieczeństwa.
Jak kupić bezpieczną zabawkę dla dziecka?
W związku z zagrożeniami, jakie stwarza świat nowych technologii, warto przy zakupie zabawki dla dziecka kierować się konkretnymi zasadami. Jak zarekomendowano w raporcie, dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę następujących wskazówek:
- Sprawdź w internecie opinie na temat konkretnej inteligentnej zabawki, przeszukaj informacje na jej temat i zobacz, czy u innych osób nie pojawiały się jakieś wątpliwości.
- Dowiedz się, jakie funkcje ma konkretna zabawka i co potrafi. Zadaj sobie pytania: „Czy łączy się z Bluetooth, internetem czy mediami społecznościowymi?”, „Czy zbiera informacje o dziecku?”, „Czy nagrywa dźwięk i wideo?”.
- Zapoznaj się nie tylko z polityką prywatności firmy, ale też polityką prywatności zabawki i dowiedz się jakiego rodzaju dane są gromadzone oraz w jaki sposób się je wykorzystuje.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?