Nadchodzi era sztucznej inteligencji? 68 proc. studentów będzie używać sztucznej inteligencji podczas nauki

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Studenci są otwarci na korzystanie z najnowszych technologii.
Studenci są otwarci na korzystanie z najnowszych technologii. Thought Catalog/pixabay.com
W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki uczymy się i zdobywamy wiedzę. Rozwój technologii otwiera nowe możliwości zarówno dla studentów, jak i nauczycieli. 68 proc. studentów podczas nauki będzie używać narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję – wynika z badania „Technologia okiem studenta”. W jaki sposób studenci planują wykorzystać sztuczną inteligencję?

Spis treści

Studenci kochają technologię

W dobie szybkiego rozwoju technologii cyfrowej, studenci mają ogromny wybór narzędzi cyfrowych, które wykorzystają w czasie nauki. Z badania „Technologia okiem studenta” firmy Digital Care wynika, że 97 proc. studentów w Polsce używa urządzeń elektronicznych do nauki. Wśród wykorzystywanych urządzeń wymieniono:

  • laptop (94 proc.),
  • smartfon(90 proc.),
  • tablet (32 proc.),
  • komputer stacjonarny (25 proc.)
  • czytnik ebook (10 proc.).

Jak wynika z raportu, 32 proc. studentów korzysta ze smartfonu powyżej 5 godzin dziennie, 44 proc. 3-5 godzin dziennie, 23 proc. od 1 do 3 godzin dziennie, a 2 proc. do 1 godziny dziennie.

Sprzęt na własność czy wypożyczony?

We współczesnym szkolnictwie wyższym technologia odgrywa kluczową rolę. Jednym z elementów ostatnich zmian jest możliwość wypożyczania laptopów z uczelni. Dla wielu studentów jest to kusząca opcja, która stwarza nowe możliwości nauki, pracy i rozwoju osobistego. Blisko 60 proc. studentów jest zainteresowanych skorzystaniem z wynajmu urządzeń mobilnych na uczelniach, głównie tabletów i laptopów, w modelu semestralnym lub rocznym.

– Możliwość wypożyczenia sprzętu mobilnego poprzez uczelnię pozytywnie ocenia aż 75 proc. ankietowanych – wskazała ekspertka, Anna Kozłowska-Pietraszko z Digital Care.

Studenci wykorzystają sztuczną inteligencję?

Według raportu, 68 proc. studentów będzie używać narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję podczas nauki w tym roku akademickim. Jako możliwe zastosowania wymieniono m.in.:

  • tłumaczenia językowe (52 proc.),
  • organizację pracy (52 proc.),
  • tworzenie prezentacji (50 proc.)
  • pisanie prac zaliczeniowych (34 proc.).

Co piąty student planuje przy wsparciu sztucznej inteligencji napisać pracę dyplomową: licencjacką, inżynierską bądź magisterską.

Zgodnie z badaniem, 20 proc. studentów zdecydowanie pozytywnie ocenia wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podczas studiów, 40 proc. raczej pozytywnie, 30 proc. ani pozytywnie, ani negatywnie, 8 proc. raczej negatywnie, a 2 proc. zdecydowanie negatywnie.

Młodzi ludzie są ciekawi możliwości, które stwarza sztuczna inteligencja i na pytanie o chęć rozwijania kompetencji w zakresie korzystania ze sztucznej inteligencji w ramach zajęć na uczelni, 31 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”, 43 proc. „raczej tak”, pozostali nie są pewni lub niechętni do zgłębiania tajemnic tego urządzenia.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 28-30 września br. za pośrednictwem platformy Omnisurv IQS, na próbie 500 studentów w wieku 19-35 lat.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji