Spis treści
Czym się zajmuje meteorolog?
W największym uproszczeniu meteorolog przewiduje pogodę. Bez pracy meteorologa nie otrzymalibyśmy prognozy pogody na kolejny dzień, weekend majowy czy najbliższą zimę. Ani za pomocą aplikacji w telefonie, ani dzięki pogodynce w telewizji.
Kod zawodu meteorologa, według klasyfikacji zawodów i specjalności to 211202. W opisie podano, że meteorolog prowadzi szerokie badania dotyczące atmosfery, w powiązaniu z oddziaływaniem podłoża, a szczególnie hydrosfery i szeroko rozumianego środowiska naturalnego człowieka. Przygotowuje prognozy pogody wykorzystywane w lotnictwie, żegludze, rolnictwie i innych dziedzinach, a także jako informacje o charakterze powszechnym.
Do zadań meteorologa, w zależności od zajmowanego stanowiska i miejsca pracy, należą m.in.:
- prowadzenie badań, opracowywanie i doskonalenie modeli teoretycznych i metod pomiarów, odnoszących się do składu, struktury i dynamiki atmosfery,
- dokonywanie pomiarów, analizowanie i prognozowanie prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, temperatury, wilgotności oraz innych zjawisk meteorologicznych, takich jak: chmury i opady, zakłócenia elektryczne i inne zjawiska pogodowe,
- studiowanie danych, zbieranych przez stacje badania pogody, analizowanie zdjęć satelitarnych, przygotowywanie map synoptycznych,
- opracowywanie prognoz pogody: natychmiastowych (kilka godzin), krótkoterminowych (doba), średnioterminowych (3-5 dni) i długoterminowych (zazwyczaj 1 tydzień - 1 miesiąc), używanych w lotnictwie, żegludze, rolnictwie i jako informacje o charakterze powszechnym,
- prowadzenie eksperymentów w rozpraszaniu mgieł, powodowaniu opadów (rozbijanie chmur specjalnie przygotowanymi pociskami) i innych rodzajach kontroli pogody,
- kierowanie pracą stacji meteorologicznej lub lotniskowego biura meteorologicznego,
- uczestniczenie w badaniach związanych z określaniem wpływu pogody na zdrowie człowieka,
- badanie przemian klimatycznych,
- szkolenie obserwatorów prowadzących pomiary na stacjach meteorologicznych.
Droga do zawodu: co studiować, aby zostać meteorologiem?
Nie ma studiów o kierunku „Meteorologia”, ale można wybrać taką specjalizację, najczęściej na kierunku „Geografia” lub innych studiach przyrodniczych i geofizycznych (np. geologia).
Ze względu na pokrewny charakter specjalności takich jak meteorologia, hydrologia czy klimatologia, często są one łączone w jedną, jak np. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei na Uniwersytecie Wrocławskim wiedzę z zakresu meteorologii zdobędziemy na specjalności „Ochrona klimatu i zarządzanie jakością powietrza”.
Zawód: meteorolog. Jaki przedmiot zdawać na maturze?
Ponieważ w rekrutacji na studia brany jest pod uwagę wynik z matury z wybranych dla danego kierunku przedmiotów, polecamy zdawać co najmniej jeden z następujących przedmiotów na poziomie rozszerzonym:
- geografia,
- biologia,
- chemia,
- matematyka.
Czy można zostać meteorologiem bez studiów?
W zależności od miejsca i stanowiska pracy pracodawca może oczekiwać wykształcenia wyższego, ale niekoniecznie. Na rynku pracy mogą odnaleźć się także osoby posiadające dyplom technikum ochrony środowiska lub szkoły policealnej kształcącej w zawodzie „technik meteorolog”. Program nauczania w tych szkołach obejmuje zagadnienia dotyczące m.in. ochrony klimatu i zarządzania jakością powietrza.
Meteorolog na rynku pracy. Perspektywy zawodowe
Według prognozy zapotrzebowania na pracowników portalu Barometr Zawodów, na rynku w zdecydowanej większości jest równowaga między popytem a podążą na pracowników w zawodzie meteorologa lub zawodów pokrewnych.
Pracę można znaleźć w stacjach meteorologicznych, obserwatoriach meteorologicznych, lotniczych biurach meteorologicznych, w marynarce, wojsku i żegludze, a także w instytucjach naukowych i na uczelniach.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?