Spis treści
Egzamin ósmoklasisty 2024. Jakie zmiany czekają uczniów?
Warto przypomnieć, że egzamin ósmoklasisty, który został zaplanowany na 2024 rok, oparty będzie na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie programowej. To już ostatni taki rok. Oznacza to, że uczniów, którzy podejdą do testów w roku szkolnym 2023/2024 obowiązuje okrojony zakres materiału.
W związku z wejściem w życie 27 września 2023 roku nowelizacji ustawy o systemie oświaty CKE zaktualizowało 2 października br. Informator o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 i 2024/2025.
Kluczową zmianą, która dotyczy egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku, jest dodanie podpunktu nr 4 w rozdziale 3b ustawy o systemie oświaty (art. 44zw). Brzmi on następująco:
W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.
Oznacza to, że w szczególnych przypadkach uczeń może być zwolniony ze zdawania egzaminu. Warto przypomnieć, że z testu zwolnieniu są także ósmoklasiści, którzy:
- posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym;
- posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym (taki uczeń może, ale nie musi być zwolniony z egzaminu);
- ze względu na szczególny przypadek losowy lub zdrowotny – nie mogli przystąpić do egzaminu ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym.
Inne zmiany na egzaminie ósmoklasisty
W informatorze CKE na czerwono zaznaczono także inne zmiany, które zaszły na egzaminie ósmoklasisty:
- doprecyzowano, że na egzaminie ósmoklasisty 2024 zakres sprawdzanych umiejętności oparty jest na wymaganiach egzaminacyjnych, a na egzaminie ósmoklasisty 2025 – na podstawie podstawy programowej kształcenia ogólnego;
- na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku obowiązuje cały zakres określony w poszczególnych informatorach;
- na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku do informatorów dołączone zostały aneksy, w których wskazano zadania wykraczające poza zakres określony w wymaganiach egzaminacyjnych. Informator należy więc czytać łącznie z aneksem;
Warto także dodać, że jedną ze zmian jest termin egzaminu ósmoklasisty 2024. Zazwyczaj odbywał się on w ostatnim tygodniu maja, obecnie został zaplanowany na: 14-16 maja, najprawdopodobniej w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało), które w tym roku przypada nie w czerwcu, ale w maju.
Ważne zmiany w kryteriach oceniania nastąpiły także na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Dzięki nim uczniowie będą mieli nieco łatwiej. Sprawdź szczegóły: