Zmiany na maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2024. Egzaminatorzy szykują się na rewolucję

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki dotyczący zmian stawek wynagrodzenia dla egzaminatorów. Proponowane zmiany związane są z wdrożeniem od przyszłego roku e-oceniania w przypadku części egzaminów. Zmiany dotyczą nauczycieli sprawdzających egzamin ósmoklasisty oraz nauczycieli akademickich przeprowadzających ustną część egzaminu maturalnego. Jakich stawek mogą spodziewać się egzaminatorzy? Co jeszcze zmieni się na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku?

Spis treści

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i na maturach w 2024 roku

Zmienią się stawki za sprawdzanie egzaminu ósmoklasisty i matury.
Zmienią się stawki za sprawdzanie egzaminu ósmoklasisty i matury. Adam Jastrzębowski

W 2024 roku prace egzaminacyjne ósmoklasistów i maturzystów mają być sprawdzane przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych.

W uzasadnieniu do rozporządzenia podano, że od 2024 r. ma Centralna Komisja Egzaminacyjna ma rozpocząć wdrażanie narzędzi umożliwiających np. sprawdzanie zeskanowanych prac egzaminacyjnych na domowych komputerach egzaminatorów (czyli bez umieszczania egzaminatorów w ośrodkach egzaminacyjnych), automatyczne gromadzenie wyników oceniania w wersji elektronicznej, wspomaganie kontroli, jakości oceniania, czy też raportowanie procesu oceniania oraz wymianę informacji między egzaminatorami a zespołem nadzorującym ich pracę.

Narzędzie elektroniczne, o którym mowa, jest tworzone w ramach projektu pod nazwą

Narzędzie elektroniczne jest obecnie w fazie ostatnich testów przed odbiorowych. Jego wdrożenie jest planowane na sesję egzaminacyjną w roku szkolnym 2023/2024" – czytamy w uzasadnieniu.

E-ocenianie przyśpieszy procedurę sprawdzania egzaminów

E-ocenianie było już z powodzeniem stosowane w polskim systemie egzaminacyjnym w przypadku egzaminu gimnazjalnego z matematyki w latach 2014–2019. Obecnie możliwość taka jest przewidziana dla egzaminu ósmoklasisty z matematyki.

Podano, że zaplanowano wdrożenie w roku szkolnym 2023/2024 e-oceniania na egzaminie ósmoklasisty z matematyki i języka obcego nowożytnego, a w roku szkolnym 2024/2025 na maturze z matematyki na poziomie podstawowym i języku obcym nowożytnym na poziomie podstawowym.

Zmiany w wynagrodzeniach za sprawdzanie egzaminów

W projektowanym rozporządzeniu przyjęto rozwiązanie polegające na określeniu kwoty wynagrodzenia za sprawdzenie rozwiązań wszystkich zadań w danej grupie zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. Jest to związane ze sposobem organizacji sprawdzania prac egzaminacyjnych.

W przypadku e-oceniania przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych praktyką jest specjalizacja egzaminatora w sprawdzaniu i ocenianiu rozwiązań nie wszystkich zadań otwartych zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, lecz grupy zadań, dzięki czemu egzaminator staje się ekspertem w zakresie oceniania mniejszej liczby konkretnego rodzaju zadań, co przekłada się na wyższą jakość oceniania i mniejsze ryzyko błędu w ocenie rozwiązania – wyjaśnia MEiN.

Egzaminator otrzyma wynagrodzenie za sprawdzenie rozwiązań w grupie zadań, czyli wszystkich rozwiązań zadań w grupie. W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki zadania otwarte będą przypisane do trzech grup, dla których czas sprawdzania i złożoność zasad oceniania rozwiązań zadań będą podobne. We wszystkich trzech grupach proponuje się taką samą stawkę.
W przypadku egzaminów z innych przedmiotów stawki za sprawdzenie rozwiązań zadań w poszczególnych grupach będą różne.

Wysokość wynagrodzenia egzaminatora ustala się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Obecnie wynagrodzenie to wynosi 4550 zł. W załącznikach do projektu nowelizacji znalazły się propozycje wynagrodzenia dla egzaminatora za sprawdzenie określonej grupy zadań.

W załączniku nr 1 podano, że kwota wynagrodzenia za sprawdzenie, przy wykorzystaniu e-oceniania, egzaminu ósmoklasisty wyniesie:

  • 0,118 proc. stawki (grupa zadań nr 1, grupa zadań nr 2 i grupa zadań nr 3) w przypadku zadań z matematyki,
  • 0,142 proc. stawki (grupa zadań nr 1) i 0,212 proc. (grupa zadań nr 2) w przypadku zadań z języka obcego nowożytnego.

Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie, przy wykorzystaniu e-oceniania, egzaminu maturalnego w przypadku zadań z:

  • matematyki na poziomie podstawowym ma wynieść 0,313 proc. (grupa zadań nr 1), 0,314 proc. stawki (grupa zadań nr 2),
  • języka obcego nowożytnego 0,200 proc. (grupa zadań nr 1), 0,300 proc. (grupa zadań nr 2).

W załączniku nr 2. podano, że kwota wynagrodzenia w roku szkolnym 2023/2024 za sprawdzenie, przy wykorzystaniu e-oceniania, z egzaminu ósmoklasisty zadań z matematyki ma wynieść 0,177 proc. stawki (grupa zadań nr 1, grupa zadań nr 2).

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewnia, że egzaminatorzy nie zostaną pokrzywdzeni nowymi zasadami wynagradzania.

Suma stawek wynagrodzenia za sprawdzenie rozwiązań wszystkich zadań w arkuszu egzaminacyjnym w poszczególnych grupach zadań sprawdzanych przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych będzie stanowiła pełną stawkę wynagrodzenia egzaminatora sprawdzającego rozwiązanie zadania w tradycyjny sposób, określoną obecnie w tabeli w załączniku nr 1 do rozporządzenia – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Projektowana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

źródło: PAP

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji