Spis treści
Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli
Poprawki kosmetyczne – tak można nazwać zmiany, które wprowadzono w awansie zawodowym nauczyciela. Doprecyzowano okres, za jaki jest dokonywana ocena pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego. Oceniane będą 3 lata pracy nauczyciela z pominięciem okresów nieobecności dłuższych niż 3 miesiące.
Drugą, dość istotną, zmianą w awansie zawodowym jest umożliwienie rozpoczęcia awansu nauczycielom, którzy nie mają przygotowania pedagogicznego. Tacy nauczyciele będą musieli uzupełnić przygotowanie pedagogiczne w pierwszym roku pracy, ale ten czas będzie liczył się do awansu.
Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę przywrócone
Zgodnie z nowelizacją, przejść na emeryturę na szczególnych zasadach, czyli w wieku niższym niż ustawowy (60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn), będą mogli – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – nauczyciele, którzy łącznie spełnią następujące warunki:
- rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego;
- mają udokumentowany okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat „pracy przy tablicy”.
Do przejścia na emeryturę na szczególnych zasadach będą uprawnieni:
- od 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.,
- od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.,
- od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
Nauczyciela, który przejdzie na emeryturę na szczególnych zasadach, a nie osiągnął wieku emerytalnego, będzie można zatrudnić wyłącznie w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, za zgodą kuratora. Wymiar zatrudnienia w szkole takiego nauczyciela nie będzie mógł być wyższy niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – komu przysługują?
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i w specjalnych ośrodkach wychowawczych.
Ustawa wprowadza zmiany, dzięki którym do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego uprawnieni będą również nauczyciele zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych.
Przedłużona do 31 sierpnia 2024 roku została również możliwość zatrudnienia (w szczególnych przypadkach) w szkole nauczyciela przebywającego na świadczeniu kompensacyjnym bez utraty tego świadczenia.
Inne zmiany przyjęte w ustawie
Nowelizacja ustawy wprowadza szereg zmian dotyczących całości edukacji, między innymi:
- wzmocniony będzie nadzór nad szkołami i placówkami niepublicznymi;
- doprecyzowano o kontroli przez kuratorium oświaty oraz wprowadzono możliwość wydania kuratora oświaty nakazu niezwłocznego umożliwienia wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego w tej szkole lub placówce;
- przedłużono od 31 grudnia 2024 r. termin na zakończenie na tzw. starych zasadach przewodów doktorskich wszczętych do 30 kwietnia 2019 r.;
- ustalono limit zwiększania opłat za studia;
- zmieniono sposób ustalania prawa do stypendiów socjalnych dla studentów.
Źródło:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?