500 tysięcy osób nie ma pieniędzy na środki higieniczne. Na czym polega projekt Fundacji Różowa Skrzyneczka i jak zgłosić do niego szkołę?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Na czym polega projekt Fundacji Różowa Skrzyneczka?
Na czym polega projekt Fundacji Różowa Skrzyneczka? Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Ponad 500 000 osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Z tej przyczyny powstała Fundacja Różowa Skrzyneczka, która zajmuje się edukacją w kwestii miesiączkowania oraz wsparciem osób menstruujących. Jednym z głównych celów fundacji jest wyposażenie szkół w różowe skrzyneczki, w których potrzebujące osoby znajdą niezbędne środki higieniczne. Jak zgłosić swoją szkołę do projektu?

Spis treści

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce

Według informacji pochodzących ze strony Fundacji Różowa Skrzyneczka aż 4 proc. kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak środków higienicznych, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Statystyki, choć szokujące, nie pozostawiają złudzeń. Chcąc zadbać o komfort młodych kobiet, stworzono projekt Różowa Skrzyneczka, który może trafić również do waszych szkół.

Na czym polega projekt różowa skrzyneczka?

Różowa skrzyneczka to ogólnopolski program przeciwdziałający wykluczeniu menstruacyjnemu. Skrzyneczki umieszczane są w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach i innych instytucjach publicznych. Każda osoba menstruująca w razie potrzeby może skorzystać z zasobów znajdujących się w skrzyneczce.

Jak zgłosić swoją szkołę do projektu?

Aby szkoła przystąpiła do projektu różowa skrzyneczka, należy kupić na stronie producenta różową skrzyneczkę - może być ona finansowana przez szkołę lub przez Radę Rodziców. Dobrze, by w każdej toalecie znajdowała się jedna taka skrzyneczka. Fundacja zastrzega, że osoba zgłaszająca szkołę, powinna dbać o to, by skrzyneczka była regularnie uzupełniana. Na skrzyneczce przeczytamy weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar. Pusta skrzyneczka nikomu nie służy, należy zatem dbać, by taka nie pozostawała.

– Jako fundacja samofinansująca się, skrzyneczki z zebranych przez nas środków kierujemy głównie do miejsc pomocowych, w których przebywają osoby wykluczone i potrzebujące. Takie miejsca wspomagamy też stałymi dostawami produktów menstruacyjnych. Podpaski ślemy również m.in. do domów dziecka, burs, internatów i szkół w małych miejscowościach. Dlatego
mocno zachęcamy osoby, instytucje, jednostki samorządu terytorialnego do sfinansowania skrzynek w ramach budżetów własnych – czytamy na stronie organizacji.

Stworzono również mapę różowych skrzyneczek, aby wasza szkoła się na niej znalazła, należy wysłać wiadomość na adres [email protected] i poinformować o złożeniu zamówienia oraz wskazać lokalizację szkoły.

Mapa różowych skrzyneczek

Polska staje się coraz bardziej różowa, kiedy jednak przyjrzymy się dokładniej, większość skrzyneczek znajduje się w stolicach województw i większych miastach. W małych miejscowościach i na wsiach niewiele szkół bierze udział w projekcie. Te miejsca nie są wolne od kłopotów ze zdobyciem środków higienicznych, dlatego warto przystąpić do programu nawet w szkołach liczących niewielu uczniów.

Scenariusze zajęć i materiały na stronie fundacji

Fundacja Różowa Skrzyneczka wspomaga szkoły również od strony merytorycznej. Przygotowano scenariusz zajęć na temat miesiączki. To ważny temat, który może zostać zrealizowany na godzinie wychowawczej lub lekcji wychowania do życia w rodzinie. Dostępne są również plakaty, które można powiesić w szkole, broszurki na temat miesiączki oraz innego rodzaju materiały edukujące w zakresie menstruacji.

Źródło:
strona internetowa Fundacji Różowa Skrzyneczka

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji