Andrzej Duda zawetował tzw. Lex Czarnek: "Miałem zastrzeżenia". Zmiany w prawie oświatowym nie wejdą w życie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Andrzej Duda zawetował tzw. Lex Czarnek. "Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony. Niech on nam nie przeszkadza w kwestii najważniejszej, obrony Polski" mówił prezydent.
Andrzej Duda zawetował tzw. Lex Czarnek. "Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony. Niech on nam nie przeszkadza w kwestii najważniejszej, obrony Polski" mówił prezydent. fot. Adam Jankowski / Polska Press
Andrzej Duda zawetował tzw. Lex Czarnek. Stwierdził, że nie jest to najlepszy moment, by zajmować się sprawami, które dzielą Polaków, bo w tym momencie potrzebna jest jedność. Wcześniej nowelizacja ustawy o prawie oświatowym została przegłosowana w Sejmie. Wyjaśniamy, jakie zmiany mógłby wprowadzić tzw. Lex Czarnek. Dokument ten od samego początku wzbudzał dużo emocji wśród opozycji i organizacji pozarządowych. Podkreślano, jak wielki chaos może on wywołać w szkołach. "Niech ten temat nie przeszkadza nam w kwestii najważniejszej, obronie Polski" – stwierdził prezydent.

„Lex Czarnek” zawetowane przez Andrzeja Dudę

Andrzej Duda zawetował tzw. Lex Czarnek.

– Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem. Choć uważam, że jest tam szereg rozwiązań, które powinny zostać rozpatrzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony. Niech on nam nie przeszkadza w kwestii najważniejszej, obrony Polski – stwierdził prezydent.

Dyskusja nad nowelizacją ustawy o prawie oświatowym trwała już dłuższy czas. Przeciwna zwiększeniu roli kuratora i nadzoru nad organizacjami zewnętrznymi wpuszczanymi do szkoły była od samego początku opozycja. Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska-PSL i Lewica składały wniosek o odrzucenie projektu, jednak został on odrzucony.

Przypomnijmy, że 13 stycznia 2022 roku uchwalono nowelizację ustawy o prawie oświatowym. Prawo i Sprawiedliwość świętowało swój sukces. Z kolei opozycja podkreśla, że to koniec wolnej i niezależnej szkoły.

„Czarny dzień polskiej oświaty, PiS przegłosował Lex Czarnek” – napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Klubu KO.

„Uczniowie! Uczennice! Nauczyciele! Ten koszmar się kiedyś skończy!” – zapewniał Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

„Ustawa 1812, czyli tzw. Lex Czarnek została przyjęta. To niestety błąd. Ale co najważniejsze, jest to błąd, którego centrolewica, gdyby kiedyś zdobyła władzę, nie odwoła. Będą z tych nowych praw korzystać pełnymi garściami. Ostrzegałem. Można zapisywać” – twierdził wówczas Artur Dziambor z Konfederacji.

Nowelizacja ustawy o prawie oświatowym – na czym polega?

Sporo mówiło się o tzw. Lex Czarnek. Pojawiały się głosy o tym, że szkoła nie będzie już niezależna, a cała władza przejdzie w ręce kuratora. Z drugiej strony resort edukacji zaznacza, że jest to propozycja, która w założeniu ma odpolitycznić szkołę i przekazać większą decyzyjność nad treściami edukacyjnymi w ręce rodziców. Co miał zmienić tzw. Lex Czarnek? Oto lista zmian, które weszłyby w życie, gdyby Andrzej Duda nie zawetował ustawy:

  • W momencie, gdy dyrektor szkoły uchyla się od zaleceń kuratora oświaty, ten drugi będzie miał możliwość wezwania dyrektora i poproszenia o wyjaśnienie niezrealizowanych zaleceń;
  • Kurator oświaty będzie miał możliwość odwołania dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, jeśli ten nie będzie realizował zaleceń;
  • W przypadku, gdy na dyrektora placówki powoływana będzie osoba, która nie jest nauczycielem, niezbędna okaże się pozytywna opinia kuratora. Dotyczyć to będzie także sytuacji, gdy organ prowadzący powierza stanowisko na okres krótszy niż 5 lat szkolnych;
  • Zwiększony zostanie nadzór nad zajęciami prowadzonymi przez organizacje zewnętrzne. Stowarzyszenia będą musiały przedstawić dyrektorom konspekt swoich zajęć. Takie lekcje będą mogły się odbywać po uzyskaniu zgody od kuratorium. Udział ucznia będzie możliwy, w momencie, gdy rodzic wyrazi pisemną zgodę;
  • Wzmocniony zostanie nadzór nad placówkami niepublicznymi. Kurator będzie miał możliwość wydania osobie prowadzącej taką szkołę polecenia umożliwienia wykonywania czynności;
  • Możliwa będzie realizacja zajęć kształcenia na odległość na wniosek rodzica, w przypadku gdy dzieci objęte są indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym lub indywidualnym nauczaniem, a także w momencie, kiedy uczniowie hospitalizowani są w podmiotach leczniczych, w których nie zorganizowano szkoły specjalnej.

Początkowo w zmianach ustawy o prawie oświatowym znalazł się także zapis, mówiący o tym, że w komisjach konkursowych na stanowisko dyrektora liczba przedstawicieli kuratorium miałaby zwiększyć się z 3 do 5. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu i wspomniany zapis został wykreślony.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji