Bez zmian w Prawie oświatowym. Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy. Zmian w szkolnictwie w takiej formie nie będzie

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Protestujący przeciwko Lex Czarnek oczekiwali prezydenckiego veta. Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy oświatowej.
Protestujący przeciwko Lex Czarnek oczekiwali prezydenckiego veta. Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy oświatowej. Fot. Joanna Urbaniec / Polska Press
Prezydent RP zawetował nowelizację ustawy Prawo oświatowe czyli tzw. Lex Czarnek. To oznacza, że zmiany w polskiej edukacji nie wejdą w życie. "Odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie tych zmian. Nie potrzebujemy w Polsce dodatkowych napięć" – uzasadnił swoją decyzję Andrzej Duda.

Spis treści

Weto prezydenta ws. tzw. Lex Czarnek 2.0. Co to oznacza dla zmian w szkolnictwie?

- Rozumiem, że jakaś część osób będzie zawiedziona, ale duża część naszego społeczeństwa, uspokoi się także dzięki temu, że ta moja decyzja jest taka, a nie inna – dodał Prezydent RP podczas konferencji 15.12.22, ogłaszając weto w sprawie proponowanych zmian w polskim szkolnictwie.

Najwięcej emocji wzbudzały zapisy, dotyczące zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także regulacje zwiększające nadzór kuratorów oświaty.

Z ogromnym sprzeciwem spotkały się też przepisy mocno ograniczające swobodę edukacji domowej. Według proponowanej nowelizacji ustawy, uczniów korzystających z tej formy edukacji miała dotyczyć częściowa rejonizacja (uczeń mógłby wybrać wyłącznie szkołę przyjazną ED w swoim, lub sąsiednim województwie), a także zakaz prowadzenia egzaminów online.

Ograniczeń w nauczaniu domowym nie będzie?

Poselski projekt nowelizacji ustawy o prawie oświatowym potocznie zwany Lex Czarnek 2.0. jednak nie wejdzie w życie. Poinformował o tym Andrzej Duda, który zadecydował, że zawetuje tę ustawę.

– W sprawie tzw. Lex Czarnek 2.0 przyszło do mnie wiele listów protestacyjnych. Mimo długich prac, nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu. Ustawa nie zapewnia tego, na czym mi zależy- na spokoju. Nie potrzebujemy dodatkowych napięć – podkreślił prezydent.

Oznacza to, że zmiany w zakresie edukacji domowej również nie wejdą w życie. Podobnie było z pierwszą wersją ustawy nazywanej Lex Czarnek. Tamte przepisy, zanim zostały zawetowane przez Andrzeja Dudę, tak jak najświeższa wersja ustawy, najpierw przyjęta została w Sejmie, następnie odrzucona przez Senat, aby znów zyskać poparcie posłów. Ostateczna decyzję – negatywną – podjął Prezydent RP, korzystając z prawa weta.

Decyzja Andrzeja Dudy wywołała poruszenie. Jakie są reakcje na prezydenckie weto?

– Jestem zawiedziony. To są decyzje partyjne. Ja zrobiłem wszystko, co w mojej mocy. Powtarzam jednak, że był to poselski projekt ustawy, więc niech posłowie to komentują – stwierdził chwilę po decyzji Prezydenta RP Przemysław Czarnek, minister edukacji.

- To, co nam się nie podobało w proponowanej noweli, to fakt, że ustawa pozbawiała związki zawodowe udziału w pewnych czynnościach – i pod tym względem jesteśmy zadowoleni z zawetowania tych przepisów. Jednocześnie Solidarność od dawna opowiadała się choćby za wzmocnieniem roli kuratorów. Dlatego w tej kwestii, w związku z odrzuceniem ustawy mamy mieszane uczucia – mówi Monika Ćwiklińska, rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Decyzję skomentował dla PAP także Sławomir Broniarz, prezes ZNP: "Pan prezydent zachował się zgodnie z tym, o czym od wielu miesięcy mówiło środowisko negujące tę ustawę, jednocześnie był wierny swojemu postanowieniu z tzw. pierwszego weta. Byłoby bowiem niezrozumiałe, gdyby przy niezmienionych okolicznościach, niezmienionych warunkach, przy dokładnie takim samym brzmieniu w wersji drugiej, jak było w wersji pierwszej, pan prezydent zmienił zdanie" – powiedział.

W mediach społecznościowych pojawiają się też liczne wpisy środowisk zainteresowanych zmianami w szkolnictwie.

Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie:

- Prezydent podkreślił, że otrzymał wiele listów, WASZYCH listów. DZIĘKUJEMY! - napisała ekipa Szkoły w Chmurze na swoim facebookowym profilu.

- Wspólna walka ma sens! Serdecznie podziękowania dla #Wolnaszkoła, wszystkich organizacji pozarządowych, rodziców i nauczycieli – skomentowała tuż po decyzji Andrzeja Dudy Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej w latach 2011-2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji