Deklaracja maturalna 2024. Do kiedy i kto musi złożyć deklarację wstępną i ostateczną? Co trzeba wiedzieć o tym dokumencie?

Barbara Wesoła
Wideo
od 7 lat
Deklaracja maturalna to dokument, który muszą przekazać osoby przystępujące do egzaminu dojrzałości w maju 2024. Uczniów klas maturalnych obowiązują zazwyczaj dwa terminy: deklaracji wstępnej oraz ostatecznej. Dla niektórych uczniów m.in. uczestników olimpiad termin składania deklaracji jest późniejszy. Osoby, które podchodzą do matury po latach, chcą wiedzieć, kiedy składać deklarację maturalną dla absolwentów. Co, jeśli maturzysta nie złoży deklaracji maturalnej? Jakie informacje podajemy w dokumencie? Do kiedy należy złożyć deklarację wstępną, a do kiedy ostateczną? Przypominamy najważniejsze informacje o deklaracji maturalnej.

Spis treści

Deklaracja maturalna. Dwa ważne terminy

  1. Deklaracja ostateczna: do 7 lutego jest czas na złożenie deklaracji ostatecznej. Młodzież, która złożyła deklarację wstępna może np. dokonać jeszcze zmiany decyzji co do zdawanego przedmiotu. Po tym terminie (7.02.2024) deklaracja wstępna staje się ostateczną.
  2. Deklaracja wstępna: do 2 października uczniowie klas maturalnych musieli złożyć wstępną deklarację maturalną. Mogli to zrobić w wersji papierowej w szkole, ale coraz powszechniejsze jest wypełnianie dokumentu online za pomocą indywidualnego konta na platformie Zintegrowany Interfejs Użytkownika (ZIU) lub formularz ZIU.

Należy pamiętać, że do złożenia wstępnej deklaracji zobligowani byli uczniowie klas maturalnych.

grafika logowanie ZIU, klasa
Najważniejszy dokument dla maturzystów 123rf.com

Deklaracja ostateczna to ta, w której nie możemy już dokonać zmian.

Którzy uczniowie mają dłuższy termin na uzupełnienie deklaracji maturalnej?

Niektórzy uczniowie mogą dokonać zmian w deklaracji maturalnej np. złożyć wniosek o zmianę przedmiotu wyboru, poziomu egzaminu lub rezygnacji z obowiązkowego przedmiotu w przypadku uczniów techników, jeśli spełnią określone warunki. Termin ostateczny na dokonanie powyższych zmian to okolice kwietnia. Dokładne daty zostaną podane wkrótce. Oto kto ma więcej czasu na zmianę deklaracji ostatecznej:

  • tegoroczni maturzyści-olimpijczycy (w przypadku uzyskania tytułu laureata lub finalisty z innego przedmiotu niż wskazany w deklaracji),
  • maturzyści z techników (mogą złożyć wniosek o rezygnacje z egzaminu z obowiązkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym w przypadku uzyskania dokumentów uprawniających do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika).

Maturzysta, będący laureatem lub finalistą olimpiady, jest zwolniony z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i automatycznie otrzymuje 100 proc. punktów możliwych do uzyskania z tego egzaminu.

Kogo obowiązywała deklarację maturalną wstępną?

Uczniowie liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły II stopnia lub szkoły artystycznej, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły w 2024 r., musieli obowiązkowo złożyć wstępną deklarację maturalną do dnia 2 października 2023.

Co jeśli nie złożę ostatecznej deklaracji maturalnej w terminie?

Niestety, według obowiązujących przepisów uczniowie, którzy nie złożą deklaracji maturalnej ostatecznej na czas, nie mogą w danym roku przystąpić do matury.

Deklaracja ostateczna dotyczy wszystkich, którzy podchodzą do matury w maju 2024. Maturzyści, którzy złożyli deklarację wstępną i nie chcą dokonać zmian, będą zdawać egzamin maturalny przygotowany zgodnie z pierwszą deklaracją.

Jak i do kiedy złożyć deklarację maturalną?

Deklarację składamy do dyrektora szkoły. W formie papierowej najczęściej odbywa się to poprzez wychowawcę, nauczyciela lub sekretariat. Jednak szkoły odchodzą od tej formy i uczniowie mogą złożyć dokument elektronicznie, w systemie ZIU.

Uczniowie, często jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, otrzymują w szkołach indywidualne dane do logowania. W tym systemie będą potem sprawdzać wyniki matury.

Przypominamy, że brak deklaracji ostatecznej, sprawia, że ⁣deklaracja wstępna⁣ zmienia status na deklaracją ostateczną. Oznacza to, że maturzysta podejdzie do egzaminów maturalnych dokładnie z tych przedmiotów i w takiej formie (podstawowej lub rozszerzonej), jaką wybrał w deklaracji wstępnej we wrześniu.

Jak wygląda deklaracja maturalna?

Deklaracja maturalna oznaczona jest literą A. To dokument zawierający siedem stron, w tym 3 z nich to dokładne instrukcje i dodatkowe informacje o egzaminie.

Na pierwszej stronie dokumentu wyjaśnione są dokładnie informacje dotyczące tego, jak wypełnić deklarację. Przeczytaj te wskazówki uważnie. Od drugiej do piątej strony dokumentu mamy sekcje przeznaczone do wypełnienia. Jest ich 8 i są oznaczone literami A-H.

  • Sekcja A to miejsce na dane osoby podchodzącej do egzaminu, czyli nasze imiona i nazwiska, PESEL lub numer dokumentu tożsamości, nazwisko rodowe, płeć oraz datę urodzenia.
  • Sekcja B dotyczy rodzaju egzaminu (np. w formule 2023);
  • Sekcja C to miejsce na dane kontaktowe (m.in. adres, telefon);
  • Sekcja D dotyczy egzaminów obowiązkowych (tu m.in. zaznaczamy poziom egzaminu pisemnego oraz wybieramy język obcy);
  • Sekcja E to miejsce na wybór przedmiotów dodatkowych i ich poziomu;
  • Sekcja F poświęcona jest dodatkowym informacjom dotyczącym egzaminów z wybranych przedmiotów jak np. informatyka (wybór systemu operacyjnego), a także miejsce na wybranie języka, w którym chcemy zdawać maturę z dodatkowych przedmiotów np. biologia w języku litewskim (dotyczy uczniów i absolwentów szkoły lub oddziału z językiem nauczania mniejszości narodowej / mniejszości etnicznej / z językiem regionalnym);
  • Sekcja G i H to miejsce na zaznaczanie oświadczeń i załączników np. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Mimo że dokument zawiera wiele rubryk, deklaracja nie powinna sprawić problemów w wypełnieniu. Niemal każdy punkt jest opisany, często w nawiasach podane są przykłady ułatwiające zrozumienie, czy dany punkt nas dotyczy.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji