Diagnozy przedmiotowe - czy są obowiązkowe? Czy nauczyciele mogą stawiać za nie oceny?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Testy diagnostyczne są popularne w wielu szkołach.
Testy diagnostyczne są popularne w wielu szkołach. freepik.com
W wielu szkołach na początku roku szkolnego przeprowadza się testy kompetencyjne. Ich celem jest sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów i dostosowanie metod nauczania do potrzeb i możliwości klasy. Czy przeprowadzenie testów diagnostycznych jest obowiązkowe? Czy nauczyciele mogą stawiać oceny za test kompetencyjny? Czy diagnoza może mieć wpływ na ocenę końcową? Przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytanie.

Spis treści

Czym są diagnozy przedmiotowe?

Diagnozy przedmiotowe to pewnego rodzaju sprawdziany, przeprowadzane przez nauczycieli na początku roku szkolnego.
Ich celem jest sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów i zweryfikowanie, które działy są dobrze opanowane przez uczniów, a nad czym trzeba popracować.

Diagnozy przedmiotowe są często przeprowadzane na początku etapu edukacyjnego: w IV lub VII klasie, a także wtedy, gdy nauczyciel w trakcie etapu edukacyjnego zaczyna uczyć daną klasę.

Tego rodzaju test pomaga nauczycielowi dobrać metody nauczania w danej klasie, a także pozwala zwrócić uwagę na elementy, które sprawiają uczniom trudności. Dla nauczyciela, który po raz pierwszy spotyka się z konkretnymi uczniami może być to wskazówka do tego, jaki rodzaj zajęć dodatkowych powinien być zorganizowany przez szkołę. Może być to też pierwszy sygnał do skierowania danej osoby do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Testy diagnostyczne mogą być oceniane

W przepisach nie istnieje pojęcie testu diagnostycznego, jednak szczegółowo opisano, co może być w szkole oceniane, a co ocenie nie podlega.

Informacje na temat oceniania znajdziemy w Ustawie z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
- wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego lub efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania;
- wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania – w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.

Diagnoza przedmiotowa dotyczy wymagań, które są określone w podstawie programowej, więc nauczyciel może ocenić tego rodzaju test, podając liczbę zdobytych punktów, procentów, czy w inny sposób.

Jednakże ta ocena nie może mieć wpływu na ocenę semestralną ani końcową, ponieważ nie sprawdza wiedzy zdobytej w danym oddziale. Uczniowie są oceniani systematycznie. Nie można wystawić oceny podsumowującej semestr czy cały rok szkolny na podstawie jednej oceny. Możliwości sprawdzenia poziomu wiedzy i umiejętności w ciągu roku szkolnego jest wiele i powinny być wykorzystane.

Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć - czytamy w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dn. 15 czerwca 2017 roku w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

Czy diagnoza jest obowiązkowa?

Nauczyciel nie ma obowiązku przeprowadzania diagnozy przedmiotowej, ponieważ takiego terminu nie ma w przepisach. W niektórych szkołach jest to stała praktyka i wszyscy nauczyciele przeprowadzają tego rodzaju diagnozy, w innych szkołach taki temat w ogóle się nie pojawia.

Test kompetencji może być stresujący

Początek roku szkolnego wiąże się z wieloma zmianami. Jeżeli chcemy przeprowadzić test kompetencyjny we wrześniu, nie straszmy dodatkowo uczniów. Diagnoza to rozpoznanie. Niech będzie to narzędzie pomocne nauczycielowi, a nie dodatkowy stres dla ucznia. Na początku roku szkolnego bardziej niż o oceny, warto zadbać o relacje.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji