Mapa Budzących się Szkół pokazuje, że edukacja może wyglądać inaczej. Coraz więcej szkół przyjaznych uczniom i nauczycielom

Magdalena Konczal
Sprawdź, czy jest na niej twoje miasto.
Sprawdź, czy jest na niej twoje miasto. 123 RF/ zdjęcie seryjne/ FB Budzącej się Szkoły
Rodzice i uczniowie coraz częściej szukają szkół, dla których nie są ważne wysokie wyniki w rankingach, ale odkrywanie indywidualnego potencjału ucznia i tworzenie przyjaznego środowiska do zdobywania wiedzy. Mapa Budzących się Szkół pokazuje placówki, które chcą działać inaczej. Jest ich coraz więcej.

Spis treści

Mapa Budzących się Szkół, czyli edukacja może wyglądać inaczej

Ruch Budzących się Szkół to oddolna inicjatywa, która wspiera transformację kultury szkolnej od opartej na przekazie wiedzy, do opartej na rozwoju potencjału, a także wzmacnia szkolnych inspiratorów zmian oraz promuje najlepsze praktyki i najnowsze odkrycia z obszaru edukacji.

– My jako Budząca się Szkoła chcemy zapytać, co jest głównym celem szkoły. Testy? Oceny? Egzaminy? A może rozwijanie indywidualnego potencjału każdego dziecka? Pokazujemy nauczycielom, że nie muszą przyjmować roli urzędnika, który skrupulatnie realizuje podstawę programową i przygotowuje do testów. Chcemy uświadamiać nauczycieli, że mają wybór, że wszystko od nich zależy – mówiła w rozmowie ze Strefą Edukacji Marzena Żylińska, twórczyni ruchu.

Powstała też mapa Budzących się Szkół, na której pojawia się coraz więcej pinezek odzwierciedlających placówki, chcące wdrażać nowoczesne metody nauki i tworzyć kulturę przyjaznej nauki. Warto sprawdzić, czy i w naszej okolicy nie znajduje się przypadkiem jedna z Budzących się Szkół:

Budzące się Szkoły nie tylko w dużych miejscowościach

Warto podkreślić, że Budzące się Szkoły to nie tylko te znajdujące się w większych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa czy Kraków, ale też w małych miejscowościach, a nawet wsiach, np. Koźminie Wielkopolskim (woj. wielkopolskie), Czarnkowie (wielkopolskie) czy w Kluczborku (opolskie).

Budzącą się Szkołą może zostać każda placówka, która zdecyduje się wkroczyć na drogę oddolnych zmian. Taka decyzja może wyjść z inicjatywy nauczycieli, dyrektora czy rodziców. Nie ma programu tego ruchu, dzięki czemu każda szkoła może sama wyznaczyć swój cel zmian, by następnie wspierać potencjał uczniów i nauczycieli.

Wśród Budzących się Szkół są, np. takie, które ograniczyły stawianie ocen do minimum, zrezygnowały ze stawiania jedynek (zamiast tego uczniowie dostają sygnał SJR, czyli spróbuj jeszcze raz), a jeszcze inne postanowiły zmienić przestrzeń szkoły na bardziej domową i przyjazną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji