Dlaczego obchodzimy mikołajki? Jaką historię ma ten zwyczaj? Poznajcie św. Mikołaja z Miry

Magdalena Ignaciuk
Skąd wziął się obecny wizerunek św. Mikołaja?
Skąd wziął się obecny wizerunek św. Mikołaja? Victor Serban/unsplash.com
Święty Mikołaj wszystkim kojarzy się z sympatycznym starszym panem z brodą, noszącym czerwony strój. W święta Bożego Narodzenia zagląda do każdego domu i zostawia upominki dla grzecznych dzieci. Skąd się w ogóle wziął pomysł na człowieka, który miałby rozdawać prezenty? Jego historia sięga III wieku naszej ery. Słyszeliście o świętym Mikołaju z Miry? Dlaczego obchodzimy mikołajki? Poznajcie tę historię.

Spis treści

Historia świętego Mikołaja

Przenieśmy się na chwilę do III wieku, znajdujemy się w Turcji. To tu pewna para bardzo chce mieć dziecko. W końcu ich prośby zostają wysłuchane, a na świat przychodzi ich jedyny syn – Mikołaj. Chłopiec w dorosłym życiu zostanie biskupem Miry.

Po rodzicach odziedziczył spory majątek, a ponieważ był pobożny i wiele nie było mu potrzeba, postanowił, że podzieli się z potrzebującymi. Na temat działalności Mikołaja, którego uznano potem za świętego, powstało wiele legend i podań.

Mówi się, że był cudotwórcą, który uratował żeglarzy i miasto od głodu. Wykazał się też poprzez uratowanie od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.

Zmarł jako staruszek, 6 grudnia w połowie IV wieku n.e. Jego relikwie znajdują się we włoskim mieście Bari.

Tak powstały mikołajki

Mikołajki obchodzimy 6 grudnia, by upamiętnić śmierć świętego Mikołaja, który był bardzo hojny i skory do pomocy. Tego dnia przypadają również imieniny Mikołaja. Chociaż dziś już skupiamy się wyłącznie na kupowaniu podarunków mikołajkowych, warto czasem zastanowić się, skąd wzięła się ta tradycja.

Mikołaj przynosi prezenty nie tylko 6 grudnia, ale także w Wigilię. W zależności od regionu prezenty mogą przynosić również:

  • Gwiazdka – na Dolnym Śląsku,
  • Gwiazdor – w Wielkopolsce, na Kaszubach i Kujawach,
  • Dzieciątko Jezus – na Śląsku,
  • Aniołek – w Małopolsce i Śląsku Cieszyńskim,
  • Dziadek Mróz – na Podlasiu.

Czy opowiadać dzieciom, że Mikołaj przynosi prezenty?

Wielu rodziców zastanawia się, czy postawić na prawdę i od początku mówić dzieciom, że to podarki od nich można znaleźć 6 czy 24 grudnia. Zdania są podzielone. Jedni uważają, że postać Mikołaja dodaje świętom magii, inni wprost przeciwnie, uważają, że to uczenie dzieci kłamstwa i oszukiwanie ich.

Wielu rodziców wykorzystuje Mikołaja, by wyegzekwować od dzieci grzeczne zachowanie. Już od początku grudnia możemy słyszeć słowa „oj, powiem Mikołajowi, że byłeś niegrzeczny i przyniesie ci rózgę!”, „Mikołaj patrzy, więc zjedz cały obiadek!”. Raczej nie jest to pożądane wykorzystanie wizerunku tego świętego.

Jeżeli chcemy stworzyć dzieciom magiczne wspomnienia i dodać nieco fantazji i frajdy do codzienności – opowiedzmy o niezwykłym Mikołaju, który przynosi podarki. Właściwe zachowanie egzekwujmy jednak bez pomocy świętych.

Ciekawostki na temat świętego Mikołaja

  • Obecny wizerunek świętego został spopularyzowany po 1930 roku dzięki reklamie Coca-Coli.
  • Wioskę św. Mikołaja stworzono w Rovaniemi, w Finlandii.
  • Na początku mówiono, że Mikołaj przybywał z południa, później jednak zmieniono tę wersję, by Mikołaj pasował do zimowego krajobrazu.
  • Święty Mikołaj z Miry jest patronem dzieci, złodziei i lichwiarzy.
  • Pierwsze mikołajki były obchodzone w 1804 roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
21 listopada, 14:53, oko:

Co to znaczy święty?? Kto i dlaczego to wymyślił? Ten co przynosi prezęty nie jest żadnym mikołejem!

Żaden świecki nie rozdaje bo to rozdawnictwo.

o
oko
Co to znaczy święty?? Kto i dlaczego to wymyślił? Ten co przynosi prezęty nie jest żadnym mikołejem!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji