Czym jest adwent? Sprawdź historię tego okresu i dowiedz się kiedy rozpoczyna się, a kiedy kończy. Jakie są adwentowe tradycje?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdź najważniejsze informacje na temat adwentu.
Sprawdź najważniejsze informacje na temat adwentu. unsplash/ Max Beck
Adwent to we wspólnotach chrześcijańskich czas radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Okres ten rozpoczyna się zazwyczaj na początku grudnia, a kończy w Wigilię Bożego Narodzenia. Sprawdź, na czym polega adwent, jakie są jego symbole i tradycje.

Spis treści

Co to jest adwent?

Adwent jest okresem liturgicznym w chrześcijaństwie, obejmującym cztery tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego („adventus”) i oznacza „przyjście” lub „nadejście”. Ten czas ma na celu przygotowanie wiernych na przyjście Jezusa Chrystusa, zarówno w kontekście wspomnienia Jego narodzenia, jak i oczekiwania na Jego ponowne przyjście na końcu czasów.

W trakcie adwentu wierni skupiają się na oczekiwaniu na przyjście Chrystusa, zarówno poprzez refleksję nad Jego pierwszym przyjściem jako dzieckiem narodzonym w Betlejem, jak i poprzez zwracanie uwagi na Jego obecność w życiu codziennym oraz oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa w dniu ostatecznym. Adwent to okres refleksji, modlitwy, pokuty i radości z oczekiwania na zbawienie. W Kościele katolickim okres ten rozpoczyna nowy rok liturgiczny.

Kiedy się zaczyna adwent, a kiedy kończy?

Adwent rozpoczyna się zazwyczaj w pierwszą niedzielę grudnia, w tym roku jest to 3 grudnia, a kończy w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia (niedziela). Łącznie trwa więc 22 dni. Upływający czas możemy zauważyć, dzięki wieńcom adwentowym, który składa się z czterech świec. W każdą kolejną niedzielę adwentu zapalana jest kolejna świeca.

Z punktu widzenia Kościoła Katolickiego adwent można podzielić na dwa okresy:

  • Od początku adwentu do 16 grudnia – w tym czasie w liturgii akcentowane jest powtórne przyjście Jezusa i przygotowanie do tego spotkania;
  • Od 17 do 24 grudnia – czas bezpośredniego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Tradycje związane z adwentem

Z czasem adwentu wiążą się różne tradycje. Jedną z nich jest tworzenie kalendarzy adwentowych. Mogą one przyjmować różną formę – zasadniczo jednak taki kalendarz składa się z 24 okienek, kopert lub pudełeczek, w których ukryte są smakołyki, zadania lub drobne upominki. Codziennie, aż do czasu świąt Bożego Narodzenia otwiera się okienko z określonym numerem.

Coraz popularniejsze są także książki świąteczne podzielone na 24 rozdziały – można więc w okresie adwentu czytać codziennie określoną część utworu.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską w duchowych przygotowaniach do świąt Narodzenia Pańskiego pomóc mogą także roraty, a więc msza przed lub o wschodzie słońca. W niektórych parafiach na roraty przychodzi się z lampionami. Kiedy rozpoczyna się nabożeństwo, światła są wyłączone – zapalają się dopiero w momencie, gdy w świątyni zabrzmią słowa „Chwała na wysokości Bogu”.

W Kościele latolickim bardzo ważnym elementem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia są także rekolekcje adwentowe. Trwają one zazwyczaj cztery dni. W ich trakcie można posłuchać nauki rekolekcjonisty, a także skorzystać z sakramentów.

Adwent to także czas, gdy organizowane są różnego rodzaju akcje charytatywne, które mają pomóc ubogim, osobom w kryzysie bezdomności, chorym czy samotnym. Zbierane są datki na wsparcie potrzebujących, zakup odpowiedniego sprzętu do leczenia czy przedmiotów codziennego użytku, na których zakup niektórzy nie mogą sobie pozwolić.

Jedną z ważniejszych tradycji jest tworzenie wieńca adwentowego. Składa się on z gałązek, w których umieszcza się cztery świecie – symbolizujące cztery niedziele adwentu.

Historia adwentu

Początków adwentu należy upatrywać prawdopodobnie w IV-VI wieku. Celebrowanie tego okresu związane jest m.in. z ustanowieniem świąt Bożego Narodzenia. Kwestię tę uregulował papież Grzegorz Wielki – od tego czasu adwent trwa cztery tygodnie i jest radosnym oczekiwaniem na narodziny Jezusa Chrystusa. Wcześniej w tym okresie realizowano także praktyki pokutne i posty. Z czasem adwent nabrał dodatkowego znaczenia – nie był jedynie okresem oczekiwania na narodziny, ale także na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

Symbole adwentu

Symbole adwentu to m.in.:

  • Wieniec adwentowy (zwany także adwentowymi koronami);
  • Świeca roratnia (tzw. roratka);
  • Świeca Gaudete – trzecia świeca zapalana podczas trzeciej niedzieli adwentu, którą nazywa się „Gaudete”, czyli „Radujcie się”;
  • Kalendarz adwentowy;
  • Lampion adwentowy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji