Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia zawierający nowy wzór legitymacji służbowej nauczyciela. Jak ma wyglądać dokument?

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Zaproponowano nowy wzór legitymacji nauczycielskiej. Jak ma wyglądać dokument?
Zaproponowano nowy wzór legitymacji nauczycielskiej. Jak ma wyglądać dokument? freepik.com
Do uzgodnień i konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji zawierający nowy wzór dokumentu. Legitymacja służbowa nauczyciela będzie miała format plastikowej karty, wielkości karty kredytowej. Będzie zabezpieczona przed fałszerstwem.

Spis treści

Kolejny projekt rozporządzenia ws legitymacji służbowej nauczyciela

Mowa o projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, nowelizacja rozporządzenia wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem.

W sierpniu ubiegłego roku również zaproponowano zmiany w legitymacji nauczycielskiej, wówczas pisaliśmy o zniżkach z jakich można skorzystać po okazaniu legitymacji nauczycielskiej.

Wzór legitymacji służbowej nauczyciela

W załączniku do projektowanego rozporządzenia został określony wzór legitymacji służbowej nauczyciela, wraz z opisem zabezpieczeń legitymacji przed fałszerstwem. Ważność legitymacji będzie poświadczana za pomocą umieszczanej na niej holograficznej naklejki.

Wzór legitymacji służbowej nauczyciela

Legitymacja - w kolorze turkusowym - będzie mieć wymiary: 53,98 mm na 85,60 mm. Na jej awersie umieszczony zostanie napis w dwóch językach - polskim i angielski: „Legitymacja służbowa nauczyciela. Teacher Identity Card”, zdjęcie nauczyciela, jego imię i nazwisko, data wydania i numer. W prawym górnym rogu karty będzie umieszczony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i napis „Rzeczpospolita Polska. Republic of Poland”, a w prawnym dolnym rogu znajdzie się symbol atomu, a na środku otwarta książka. Na rewersie będzie nazwa i adres siedziby pracodawcy. Pod nią będzie pięć miejsc na naklejki holograficzne. Ważność legitymacji będzie poświadczana co roku do 31 sierpnia.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją, legitymacja będzie wydawana nauczycielowi bezterminowo. Dyrektor szkoły będzie wydawał nową legitymację w przypadku zapełnienia wszystkich pól legitymacji przeznaczonych na hologram, jeżeli upłynął termin ważności określony ostatnim hologramem.

W blankiecie legitymacji będzie można stosować, stosownie do potrzeb wydawcy dokumentu, także elektroniczną warstwę bezstykową.

Dzięki zastosowaniu tej warstwy legitymacja będzie nie tylko dokumentem potwierdzającym zatrudnienie na stanowisku nauczyciela, lecz będzie mogła być szerzej wykorzystywana, ograniczając liczbę kart, jakimi posługują się nauczyciele, np. może stanowić jednocześnie kartę do biblioteki lub na stołówkę szkolną - podano w uzasadnieniu do projektu.

Do dnia 12 lipca 2024 r. będzie jeszcze możliwość wydawania nauczycielom legitymacji według dotychczasowego wzoru. Od dnia 13 lipca 2024 r. legitymacja będzie wydawana wyłącznie według wzoru określonego w projektowanym rozporządzeniu. W projekcie zaproponowano przepis przejściowy zachowujący ważność legitymacji według starego wzoru do końca okresu, na który zostały wydane.

Projektowana nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji