Dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzeba w szkole. GUS podał najnowsze dane. Wiemy, ilu uczniów z niepełnosprawnościami chodzi do szkół

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
GUS podał najnowsze dane na temat liczby dzieci z niepełnosprawnościami w polskiej szkole
GUS podał najnowsze dane na temat liczby dzieci z niepełnosprawnościami w polskiej szkole freepik
Liczba dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w roku szkolnym 2022/2023 wynosiła 221,6 tys., co stanowi 4,3 proc. ogólnej liczby uczniów. Najnowsze dane na ten temat przekazała Główny Urząd Statystyczny. Sprawdź, ilu uczniów z orzeczeniami chodziło do szkół specjalnych, a ilu do ogólnodostępnych.

Spis treści

Uczniowie z niepełnosprawnościami w polskich szkołach

Jak informuje GUS, w specjalnych szkołach podstawowych uczyło się 51,8 tys. dzieci. Ponadto do oddziałów przy szkołach podstawowych ogólnodostępnych uczęszczało 113,8 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Łączna liczba dzieci z niepełnosprawnościami, które zostały objęte kształceniem specjalnym na poziomie podstawowym, wynosiła 165,6 tys., a więc 5,3 proc. ogólnej liczby dzieci. Pod względem płci przeważali chłopcy (68,6 proc.). Wśród 3,6 tys. dzieci nauczanych indywidualnie było 43,8 proc. dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i specjalne ośrodki wychowawcze były prowadzone dla uczniów, którzy posiadali orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, ale z jej powodu nie mogli uczęszczać do przedszkola lub szkoły w miejscu zamieszkania. W roku szkolnym 2022/2023 funkcjonowały 354 takie placówki.

Spośród 18,8 tys. dostępnych miejsc wykorzystano 53,7 proc.. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną stanowiły 55,7 proc. wychowanków. Ponadto ośrodki zapewniały opiekę dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi (26,5 proc.), niesłyszącej i słabosłyszącej (5,7 proc.) oraz niewidomej i słabowidzącej (3,2 proc.).

Ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze umożliwiały realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, posiadającym orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności była niepełnosprawność intelektualna, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 30 września 2022 roku 191 ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych udostępniało 7,0 tys. miejsc, z których 88,4 proc. było wykorzystanych.

Placówki zapewniały udział w zajęciach wychowankom z niepełnosprawnościami sprzężonymi (3,3 tys.) oraz wychowankom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (2,6 tys.).

Dzieci z niepełnosprawnościami w szkołach specjalnych

Edukacja młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na poziomie ponadpodstawowym była realizowana przede wszystkim w szkołach specjalnych. Największą część specjalnych szkół stanowiły te, których celem było nabycie umiejętności w konkretnym zawodzie: specjalne szkoły przysposabiające do pracy i specjalne szkoły branżowe I stopnia. Wszystkie szkoły specjalne kształciły 29,2 tys. osób.

Ponadto w oddziałach uczyło się 26,6 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym:

  • 42,2 proc. osób w oddziałach przy liceach ogólnokształcących,
  • 33,5 proc. osób w oddziałach przy technikach,
  • 23,5 proc. osób w oddziałach przy branżowych szkołach I stopnia.

Łączna liczba dzieci i młodzieży objętej kształceniem specjalnym na poziomie ponadpodstawowym wynosiła 55,7 tys. osób i stanowiła 3,2 proc. ogólnej jej liczby.

Do szkół policealnych uczęszczało 280 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym głównie do szkół specjalnych (88,9 proc.).

Studenci z niepełnosprawnościami

W roku akademickim 2022/23 w uczelniach kształciło się 20,9 tys. osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (1,7 proc. ogólnej liczby studentów), a ukończyło je 5,4 tys. osób (1,8 proc. ogólnej liczby absolwentów). Wśród doktorantów 6,6 proc. stanowiły osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (0,6 tys. osób).

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji