Spis treści
- „Górą Edek” Marek Nowakowski. Najważniejsze informacje o lekturze
- „Górą Edek” — Streszczenie opowiadania Marka Nowakowskiego
- Bohaterowie utworu „Górą Edek” Marka Nowakowskiego
- „Górą Edek” Marka Nowakowskiego na maturze ustnej z języka polskiego
- Problematyka poruszona w opowiadaniu Marka Nowakowskiego
- „Górą Edek” – najważniejsze motywy
„Górą Edek” Marek Nowakowski. Najważniejsze informacje o lekturze
- Gatunek: mały realizm
- Geneza utworu: jedno z opowiadań Marka Nowakowskiego, ze zbioru „Prawo Prerii” wydanego w 1999 roku, traktowanego jako krytyczne literackie podsumowanie pierwszych dziesięciu lat Polski postkomunistycznej.
- Czas i miejsce akcji: opisane w opowiadaniu wydarzenie rozgrywa się na zakorkowanej ulicy w centrum miasta, w pobliżu licznych punktów handlowych.
- Tematyka: konflikt dwóch kierowców, pokazywanie bezczelności i chamskiego zachowania głównego bohatera na przykładzie prozaicznego wydarzenia z codziennego życia.
„Górą Edek” — Streszczenie opowiadania Marka Nowakowskiego
Narrator rozpoczyna opowiadanie od opisu sytuacji drogowej, którą miał okazję obserwować. Wszystko działo się na ruchliwej i zatłoczonej ulicy, a bohaterami wydarzenia, byli kierowcy samochodów: małego Fiata oraz Forda.
Narrator obserwuje moment, kiedy zwalania się jedno z miejsc do zaparkowania i mały Fiat próbuje je zająć. Kierowca niezbyt udolnie próbuje wymanewrować Fiatem tak, aby zmieścić się na właśnie zwolnionym miejscu, przez co odsłania wystarczająco duże przestrzeni, aby inny samochód mógł mu w tym przeszkodzić. Kierowca lśniącego Forda nie zważając uwagi, na oczywiste pierwszeństwo małego Fiata, próbuje przejąć wolne miejsce. Obaj kierowcy blokowali przejazd ulicą, co powodowało frustracje innych uczestników ruchu. Kierowcy trąbili klaksonami, tak i kierowca Fiata, próbujący klaksonem wywalczyć swoją rację.