Gorsze wyniki studentów? Przyczyną zbyt wczesne zajęcia na uczelniach. Naukowcy potwierdzają, że studenci i licealiści powinni spać dłużej

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wykłady i lekcje zaczynają się za wcześnie. Nauka byłaby efektywniejsza, gdyby studenci mogli się wyspać. Są na to dowody naukowe
Wykłady i lekcje zaczynają się za wcześnie. Nauka byłaby efektywniejsza, gdyby studenci mogli się wyspać. Są na to dowody naukowe 123rf.com
Spanie na wykładach, trudności w koncentracji to wina... złego rozkładu zajęć. Istnieje wyraźna korelacja pomiędzy wczesną porą rozpoczynania zajęć na uczelni a mniejszą ilością snu, słabą frekwencją i obniżoną średnią ocen – wynika z analizy przeprowadzonej przez singapurskich naukowców. Badanie dotyczyło studentów, ale naukowcy zaznaczają, że problem dotyczy także licealistów. Uczniowie powinni się wysypiać, a zbyt wczesne zajęcia utrudniają pełną koncentrację i efektywne przyswajanie wiedzy.

Spis treści

Lekcje i wykłady powinny zaczynać się o późniejszej godzinie

Najnowsze badanie, opisane na łamach pisma „Nature Human Behaviour”, wykazało, że późniejsza godzina rozpoczynania nauki mogłaby pozytywnie wpłynąć na oceny zarówno studentów, jak i licealistów.

Jest to zgodne z licznymi doniesieniami z ostatnich lat wskazującymi, że przesunięcie porannych lekcji na nieco późniejszą porę wiąże się z lepszą jakością snu, która z kolei przekłada się na mniejszą senność w ciągu dnia i lepsze osiągnięcia naukowe.

Badania frekwencji snu są jednoznaczne

Zespół medyków z w Duke-NUS Medical School przeanalizował dane zebrane od dziesiątek tysięcy singapurskich studentów. Dane dotyczyły m.in.

  • ich połączeń Wi-Fi;
  • logowania do cyfrowych uniwersyteckich platform edukacyjnych;
  • aktywności określanej za pomocą specjalnych zegarków, które stale monitorowały jakość snu młodych ludzi;
  • frekwencji na zajęciach.

Na ich podstawie naukowcy ustalili, że wczesne godziny rozpoczynania nauki wiązały się z wyraźnie niższą frekwencją, a wielu studentów, którzy dotarli na zajęcia, regularnie... spało podczas wykładów!

Co ciekawe wyliczono, że wczesnoranne zajęcia przekładały się na utratę średnio godziny snu w ciągu doby. Jeżeli wczesne zajęcia odbywały się we wszystkie lub prawie wszystkie dni robocze, wiązały się również z niższą średnią ocen.

– Jeśli celem edukacji jest przygotowanie uczniów do odniesienia sukcesu i w szkole, i później na rynku pracy, to dlaczego zmuszamy ich do podejmowania szkodliwych decyzji, jakimi są np. opuszczenie porannych zajęć, aby móc się wyspać, albo skrupulatne uczęszczanie na zajęcia jednak kosztem snu? – zastanawia się kierujący badaniem prof. Joshua Gooley.

– Wnioski, do których doszliśmy, są jasne – uniwersytety powinny ponownie rozważyć sens rozpoczynania obowiązkowych zajęć wcześnie rano – dodaje.

A co z rannymi ptaszkami?

Zespół profesora Gooleya planuje zbadać różnice między frekwencją na zajęciach, snem, dobrym samopoczuciem i wynikami w nauce między studentami będącymi tzw. rannymi ptaszkami a nocnymi markami.

– Spodziewamy się, że ci drudzy będą mieli jeszcze większe trudności w nauce wynikające z wczesnoporannych zajęć: dużo niższą frekwencję, krótszy sen, gorsze zdrowie psychiczne i niższe oceny w porównaniu z rówieśnikami – podsumowuje naukowiec.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji