Henryk Sienkiewicz jest autorem słowa „pocztówka” i kochał się w kobietach o imieniu Maria. Czego nie wiecie o polskim nobliście?

Magdalena Ignaciuk
Rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza to dobra okazja do przypomnienia jego sylwetki i opowiedzenia o ciekawych faktach z życia noblisty.
Rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza to dobra okazja do przypomnienia jego sylwetki i opowiedzenia o ciekawych faktach z życia noblisty. wikimedia commons/public domain
Henryk Sienkiewicz to wciąż jeden z najpoczytniejszych polskich autorów. Jego bogata twórczość literacka nie tylko odbiła się szerokim echem w Polsce, lecz zdobyła uznanie na całym świecie. Z okazji 119. rocznicy przyznania Literackiej Nagrody Nobla przypominamy sylwetkę autora i zdradzamy ciekawostki z jego życia. Czego nie wiecie o autorze Trylogii?

Spis treści

Henryk Sienkiewicz – sylwetka noblisty

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej, a zmarł 15 listopada 1916 w Vevey pod Lozanną. Osiem lat później sprowadzono do Polski jego prochy i złożono w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie. Jego pomnik znajduje się w na terenie ogrodów Łazienek Królewskich. W 1869 debiutował jako dziennikarz. Niektóre z jego powieści najpierw drukowane były w odcinkach w czasopismach, a dopiero później powstawały wydania książkowe.

Choć twórczość tworzona przez niego jest dla nas dziś dość odległa, to jest to jeden z najchętniej czytanych polskich autorów. W 2022 roku Biblioteka Narodowa przeprowadzała badania na temat czytelnictwa, z których wynika, że po Remigiuszu Mrozie, Henryk Sienkiewicz jest najchętniej czytanym przez Polaków autorem.

Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Jest autorem Trylogii, w skład której wchodzą „Ogniem i mieczem” „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski”. Stworzył również dzieła takie jak „Quo vadis”, „Rodzina Połanieckich”, „Krzyżacy”, czy kontrowersyjne współcześnie „W pustyni i w puszczy”.

Tego nie wiecie o Henryku Sienkiewiczu

  • W czasie debiutu książkowego przekręcono jego nazwisko na „Stankiewicz”.
  • Był trzykrotnie żonaty, każda z jego żon miała na imię „Maria”.
  • Wymyślił nazwę „pocztówka”. Wziął udział w konkursie na polską nazwę ilustrowanych kart w 1900 roku. Swoją propozycję zgłosił pod pseudonimem „Maria z R.”
  • W 1900 roku uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • „Quo vadis” zostało przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków.
  • Sienkiewicz mierzył zaledwie 154 centymetry, a jego niski wzrost był jego wielkim kompleksem.
  • Miał ukochanego psa - jamnika o imieniu Wykop.
  • Prawnukiem Sienkiewicza jest były minister spraw wewnętrznych - Bartłomiej Sienkiewicz.
  • Jego wizerunek pojawił się na banknocie 500000 zł w 1990 roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji