Ile etatów dla psychologów, pedagogów i logopedów będzie w szkołach od 1 września 2022? MEiN wprowadził nowe standardy zatrudnienia

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ile etatów dla psychologów i pedagogów, a także logopedów będzie w szkołach od 1 września 2022?
Ile etatów dla psychologów i pedagogów, a także logopedów będzie w szkołach od 1 września 2022? 123rf.com
Psychologowie, pedagodzy, terapeuci w szkołach — ile godzin wsparcia mogą otrzymać uczniowie? Przypominamy, że MEiN już w czerwcu przedstawiło wyliczenia i wyjaśniło, na czym polega standaryzacja zatrudnienia w przedszkolach i szkołach nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych. Ci ostatni zostali dopisani do karty nauczyciela.

Spis treści

Standaryzacja zatrudnienia w szkołach i przedszkolach od września – Ministerstwo Edukacji przedstawiło szczegóły

1 września 2022 roku rozpocznie się w szkołach wdrażanie pierwszego etapu standaryzacji zatrudniania nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych. To narzucony przez ustawę minimalny wymiar zatrudniania nauczycieli specjalistów. Wprowadzają to przepisy ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Co reguluje ustawa? Stawia placówkom minimalne granice dotyczące etatów dla specjalistów.

Będą zwolnienia czy raczej nowe miejsca pracy?

Wszystko zależy od ilości dzieci w szkole lub w przedszkolu, a także od zamożności szkoły. Ustawa narzuca minimalne zatrudnienie. Jednocześnie, jak podaje MEiN w komunikacie z 10 czerwca 2022, jeżeli liczba dzieci lub uczniów nie zmniejszyła się w organie prowadzącym w stosunku do średniej z poprzednich dwóch lat, nie ma możliwości zmniejszania liczby etatów nauczycieli specjalistów.

Od 1 wrzesnia 2022 do 31 sierpnia 2024 roku będzie trwał 1 etap standaryzacji, według którego na określoną ilość dzieci w placówce będzie przypadać następująca, minimalna ilość etatów:

  • liczba uczniów od 101 – 1,5 etatu + 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 uczniów
  • liczba uczniów od 51 do 100 – 1 etat
  • liczba uczniów od 31 do 50 – 0,5 etatu
  • liczba uczniów od 1 do 30 – 0,25 etatu

Jak wyliczyć etat nauczyciela specjalisty w szkole lub przedszkolu? MEiN podało przykładowe wyliczenia

Zakładając, że w szkole uczy się 180 uczniów. Obecnie szkoła ma 11 godzin pedagoga i 11 godzin logopedy. Zgodnie z przepisami przejściowymi od września szkoła powinna mieć co najmniej 1,5 etatu specjalisty, w tym minimalną liczbę etatów psychologów i pedagogów specjalnych.

W omawianym przypadku szkoła powinna zatrudniać od września 2022 r. co najmniej 1,5 etatów specjalistów, z czego co najmniej:

  • 25% x 1,5 = 0,375 etatu psychologa,
  • 25% x 1,5 = 0,375 etatu pedagoga specjalnego
  • 0,75 etatu (łącznie) pozostałych specjalistów (pedagoga, logopedy lub terapeuty pedagogicznego).

Przeliczając to na godziny pracy nauczyciela, przy założeniu, że pensum specjalistów wynosi 22 godziny tygodniowo, szkoła powinna mieć co najmniej:

  • 8,25 godzin psychologa,
  • 8,25 godzin pedagoga specjalnego
  • 16,5 godzin (łącznie) pozostałych specjalistów (pedagoga, logopedy lub terapeuty pedagogicznego).

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 42d ust. 4 ustawy Karta Nauczyciela (będzie obowiązywał od 1 września 2022 r.) przy obliczaniu minimalnego wymiaru etatów specjalistów, bierzemy pod uwagę również godziny ponadwymiarowe realizowane przez tych specjalistów – informuje resort edukacji

Jak wyliczyć wymagane minimalne etaty nauczycieli specjalistów, psychologów i pedagogów w zespołach przedszkolno-szkolnych?

Pojawia się wątpliwość, czy w zespołach (przedszkole + szkoła podstawowa) liczbę uczniów/dzieci do wyliczenia wymaganych etatów liczymy łącznie, czy oddzielnie, jak dla dwóch osobnych organów. Okazuje się, że w zespołach szkół wymiar zatrudnienia liczymy łącznie. Wskazuje na to art. 42d ust. 8 ustawy Karta Nauczyciela (będzie obowiązywał od 1 września 2022 r.).

Na przykład: Jeśli przedszkole liczy 100 uczniów, a szkoła podstawowa liczy 180 uczniów i wchodzą one w skład zespołu, łączna liczba uczniów zespołu wynosi 280 uczniów. Niezbędne minimum etatów specjalistów wynosi wtedy od września 2022 r. 1,7 etatu (1,5 etatu za liczbę uczniów powyżej 100 + 0,2 etatu za kolejnych 100 uczniów).

Czy zmiany dotyczą nauczycieli wspomagających?

Jak wyjaśnia ministerstwo, do łącznej liczby etatów nauczycieli specjalistów nie wlicza się etatów nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, jak również etatów doradców zawodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji