Spis treści
Czy rodzicielstwa można się nauczyć?
Niestety nie istnieją szkoły, w których rodzice mogą się rodzicielstwa nauczyć. Tymczasem wychowanie dziecka jest ogromnym wyzwaniem, znacznie większym niż ukończenie wybranego kierunku studiów czy zdobycie prawa jazdy. Dlatego rodzice, którzy chcą w swojej roli sprawdzać się jak najlepiej, sami muszą poszukiwać odpowiednich źródeł wiedzy.
Na szczególną uwagę - o czym rzadko się mówi - zasługują rodzice dzieci uczących się w trybie edukacji domowej. Z jednej strony biorą na siebie pełną odpowiedzialność za rozwój swych dzieci, podczas gdy inni częściowo cedują ją na szkoły systemowe, z drugiej - mają szansę całkowicie wpływać na rozwój swojego dziecka i pełnić funkcję kreatorów ich życia.
To duży wysiłek, dlatego w ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele kursów, webinariów czy szkoleń z tego obszaru. Pedagodzy, a nawet psychotraumatolodzy (np. znana z YouTube Kasia Sawicka), neurobiolodzy i popularyzatorzy nauki (Angelika M. Talaga) czy edukatorzy wspierający rodziców w kwestii cyfrowego wychowania (Beata Sobczyk ze Strefy Cyfrowej Rodziny). Lista edukatorów, pedagogów specjalnych, psychologów, terapeutów, którzy pod różnym kątem przybliżają rodzicom świat dzieci i nastolatków, wspierają ich codzienne rodzicielskie zmagania jest długa.
Wielu z nich sporo swojej wiedzy oferuje bezpłatnie.
Webinary dla rodziców
Jedną z placówek, która regularnie i nieodpłatnie wspiera rodziców, jest Centrum Nauczania Domowego. Już od ponad dwóch lat realizuje ono swój autorski, dostępny dla wszystkich projekt o wdzięcznej nazwie „Domowy punkt widzenia”, mający postać cyklu webinarów.
Każdego miesiąca zapraszamy do rozmowy specjalistę z zakresu wychowania, pedagogiki, psychologii dziecka, a także edukatorów pracujących na podstawie nowych technologii, autorów książek i poradników dla rodziców - mówi dyrektor Centrum Nauczania Domowego Natalia Nowacka.
Wśród dotychczasowych gości projektu znaleźli się m.in.
- Aga Rogala - terapeutka rodzin;
- Sylwia Bujko (Holimama) - absolwentka certyfikowanych kursów u dr Rossa W. Greene’a oraz w Familylab® Jespera Juula; Angelika Talaga (GODMOTHER) - neurobiolog edukacyjny, trener rodziców;
- Krzysztof Maj - wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie zawodowo zajmuje się fantastyką i grami wideo;
- Katarzyna Mitschke - pedagog i autorka książki pt. „Kiedy szkoła jest problemem?”;
- Wojciech Zaraś z Google for Education; Ewa Siemińska ze Zwolnionych z Teorii;
- Katarzyna Jaszczak-Bukowska - autoryzowany trener Autodesk Robot z projektu Sieć na kulturę.
„Wraz z nowym rokiem szkolnym nie ustajemy w działaniach - dodaje Natalia Nowacka. - Już 26 października odbędzie się spotkanie z psycholożką i psychoterapeutką Agnieszką Kozak, na które serdecznie zapraszamy”.
Czego można nauczyć się na spotkaniach dla rodziców online?
Tematyka jest szeroka i porusza zagadnienia z różnych obszarów rodzicielstwa, rozwoju dzieci w różnym wieku, wyzwań wychowawczych, edukacji. Wszystko zależy od tego, jakie treści zdecydujemy się oglądać, czego akurat potrzebujemy.
Oprócz webinarów w sieci znajdziemy także przydatne kanały YouTube, których tematyka jest edukacyjna i wspiera rodziców w wychowywaniu, rozumieniu problemów dzieci i młodzieży, a także wspieraniu ich w nauce.
Na przykład wspomniany październikowy webinar opowie na pytania: Jak odnaleźć się w świecie młodego człowieka, jak przeprowadzić go przez okres burzy i gwałtownych uczuć? Jak go zrozumieć, by móc się porozumieć? Razem z panią Agnieszką - współautorką książki „Nastolatek potrzebuje wsparcia” - postaramy się pokazać, że świat naszych dzieci jest piękny i delikatny i przypomnieć, że dorastanie jest łatwiejsze, gdy ma się po swojej stronie rodziców.
Webinary dla rodziców z psychologami i terapeutami
Dla Centrum Nauczania Domowego niezwykle ważna jest kondycja psychiczna młodego człowieka i jego codzienny dobrostan. Dlatego jako gości webinarów zaprasza psychologów i terapeutów.
Realizujemy w ten sposób naszą misję wspierania rodziców w wychowaniu ich dzieci w duchu bliskości i troski o ich dobrostan, pragnąc towarzyszyć im na drodze rozwoju emocjonalnego ich dzieci. Bliska jest nam myśl pedagogiczna Jaspera Juula, dla którego wychowanie to w dużej mierze towarzyszenie dziecku, gdzie ważne są autentyczne relacje, szacunek i wzajemne zaufanie - tłumaczy Monika Kamińska-Wcisło z Centrum Nauczania Domowego, która prowadzi webinary
„Pragniemy także pokazywać rodzicom, jak łączyć nowe technologie z edukacją domową, jak wspierać rozwój kompetencji XXI wieku, jak zaszczepiać w dziecku ciekawość świata i umiejętność samokształcenia, co stanowi odpowiedź na wyzwania, z jakimi przyjdzie mu się mierzyć w przyszłości” - dodaje.
Źródło:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?