Jak liczyć punkty na studia? Wszystko zależy od konkretnej uczelni. Kalkulator punktów na studia może okazać się pomocny

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jak liczyć punkty na studia? Wszystko zależy od tego, na którą uczelnię chcemy się dostać.
Jak liczyć punkty na studia? Wszystko zależy od tego, na którą uczelnię chcemy się dostać. unsplash/ Kelly Sikkema
Udostępnij:
Przelicznik punktów z matury przy rekrutacji na studia może okazać się pomocny. Zwłaszcza że każda ze szkół wyższych ma nieco inny sposób wyliczania punktów. Wielu przyszłych studentów zastanawia się, jak obliczyć punkty na studia. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy, że poznamy wymagania uczelni, do której chcemy być przyjęci.

Jak obliczyć punkty na studia?

Przelicznik punktów na poszczególnych uczelniach jest do siebie zbliżony. Zazwyczaj uczelnie stosują system wagowy. Konkretny przedmiot zdawany na maturze mnoży się przez określoną wartość. Jest ona wyższa w przypadku zdawania egzaminu dojrzałości w formie rozszerzonej. Przeliczanie punktów na studia wciąż jednak sprawia wielu osobom problemy.

W zależności od tego, na jaką uczelnię i kierunek chcemy się dostać, powinniśmy zdawać konkretne przedmioty na maturze. To właśnie one stanowią podstawę do obliczania punktów na studia. Warto odwiedzić stronę interesującej nas uczelni, a tam wyszukać kierunek, na który chcemy rekrutować. W zakładce „rekrutacja” powinny być podane konkretne wartości, które pozwolą nam na przeliczenie punktów na studia.

Obliczanie punktów na studia. Kalkulator punktów

Na stronach internetowych poszczególnych uczelni i wydziałów widnieją informacje na temat progów punktowych. Na przykład określone jest, że waga wynosi:

  • 0,30 w przypadku języka polskiego,
  • 0,20 jeśli chodzi o matematykę,
  • 0,20 za język obcy.
  • 0,30 za inny dowolny przedmiot.

Wówczas mnożymy wynik z egzaminu maturalnego przez podaną wartość. W przypadku zdawania egzaminu w formie rozszerzonej można pomnożyć wynik przez większą wartość (określoną w zasadach rekrutacji na konkretnym kierunku). Na przykład na Uniwersytecie SWPS 1 proc. na maturze podstawowej równa się zdobyciu 1 punktu kwalifikacyjnego, a 1 proc. na maturze rozszerzonej to 1,5 punktu kwalifikacyjnego.

Na UMCS sytuacja wygląda podobnie, z tym że 1 proc. na egzaminie w formie rozszerzonej to 2 punkty kwalifikacyjne. Wszystko zależy więc od uczelni i kierunku, na który planujemy się dostać. Szkoły wyższe publikują często minimalną liczbę punktów, którą trzeba zdobyć, by móc wziąć udział w rekrutacji. Niektóre szkoły wyższe, chcąc ułatwić zadanie swoim przyszłym studentom, udostępniają im kalkulator punktów na studia.

Poniżej podajemy linki, w których znajdziecie informacje na temat rekrutacji do najbardziej znanych uczelni w kraju:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z czym mierzą się tegoroczni maturzyści?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie