Wyniki matury 2023 już są w systemie ZIU. CKE podała także wyniki ogólnopolskie. Jak poszły młodzieży tegoroczne matury? Sprawdź wyniki

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
W piątek 7 lipca tegoroczni maturzyści o godz. 8.30 tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych poznali wyniki matur. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników młodzi pisali w mediach społecznościowych: „Nie mogę spać”, „Mogliby już załadować te wyniki!”. W końcu się doczekali. Zgodnie z zapowiedzią CKE wyniki matury 2023 zostały opublikowane na indywidualnych kontach uczniów w ZIU. Na ten dzień czekali od ponad miesiąca. Jak im poszło?

Spis treści

Kiedy można sprawdzać wyniki matury 2023? Data i godzina publikacji

Wyniki, zgodnie z zapowiedzią CKE, zostały opublikowane w piątek 7 lipca o godzinie 8.30. Dla tych, którzy wybierają się na studia czas sprawdzenia wyników jest istotny.

Maturzyści
Tegoroczni maturzyści poznali już wyniki matur. Osoby, które biorą udział w rekrutacji na studia już od dzisiaj będą mogły uzupełnić podania.
Adam Jastrzebowski

W przypadku niektórych uczelni termin na zamieszczenie wyników w systemie IRK (lub ERK czy IR – w zależności od uczelni) kończy się krótko po 7 lipca.

Matura 2023: tu sprawdzisz wyniki egzaminu

W celu poznania swoich wyników należy zalogować się na indywidualne konto na platformie ZIU. Tak to zrobisz krok po kroku

 • Wchodzimy do systemu ZIU;
 • W polach „login” i „hasło” wpisujemy dane przekazane nam przez dyrektora szkoły lub przedstawiciela placówki.
 • Jeśli zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji „nie pamiętam hasła”. Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
 • Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
 • Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy wybrać konkretny egzamin.

Jak poszło maturzystom? Oto opinie

Młodzież dzieli się w mediach społecznościowych swoimi wrażeniami. Wielu spodziewało się podobnych wyników, inni są rozczarowani:

 • Uf, kamień z serca!
 • Jest! Zdane! I to jak!
 • Dali wyniki! Nie jest źle :)
 • Liczyłem na więcej z angola, ale nie jest najgorzej...
 • Mogło być lepiej.
 • Beznadziejnie z matmy. Widzimy się w sierpniu...
 • Ale super wyniki!
 • Wszystko pięknie, tylko matma...
Trwa głosowanie...

Jak wrażenia po ogłoszeniu wyników matur?

Młodzież chętnie dzieli się screenami z wynikami:

Niektórzy już mogą spać spokojnie:

Dla wielu najważniejsze jest to, że matura jest zdana, dla innych wysoki wynik z konkretnych przedmiotów ma znaczenie ze względu na rekrutację na studia.

Matura 2023: wyniki i podsumowanie

Aby zdać egzamin dojrzałości w 2023 roku, należało przystąpić do trzech przedmiotów w formie podstawowej (język polski, matematyka, język obcy) i zdać je na minimum 30 proc., a także do jednego przedmiotu w formie rozszerzonej. Na tym poziomie nie obowiązywał próg zdawalności.

Egzaminy odbywały się od 4 do 23 maja, w tym w dniach 4, 5 i 8 maja przeprowadzono matury z następujących przedmiotów obowiązkowych:

W 2023 roku, po dwuletniej przerwie, maturzyści musieli podejść także do matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego.

Ogólnopolskie wyniki matury 2023 od CKE

Po zamieszczeniu wyników matur w systemie ZIU Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała komunikat, w którym przedstawione zostały średnie wyniki ogólnopolskie egzaminu dojrzałości. O godzinie 11 opowiedział o nich dyrektor CKE podczas konferencji w MEiN. Z informacji dowiedzieliśmy się m.in.że:

 • do matury przystąpiło 253 495 tegorocznych absolwentów szkół średnich,
 • średni wynik z matury z języka polskiego dla wszystkich maturzystów wyniósł 97 proc., matematyki 88 proc. i języka angielskiego - 97 proc.,
 • uczniowie liceów zdali maturę w 91,1 proc., a uczniowie techników, szkół artystycznych i branżowych II stopnia zdali w 74,6 proc.,
 • nie ma większych różnic w wynikach pomiędzy województwami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji