Jesień w szkole: jak pomóc uczniom utrzymać zaangażowanie i pozytywne podejście do nauki, gdy dni stają się coraz krótsze?

Magdalena Ignaciuk
Spacer nawet w chłodne, jesienne dni doskonale wpłynie na młode umysły.
Spacer nawet w chłodne, jesienne dni doskonale wpłynie na młode umysły. GettyImages
Krótsze dni i mniej naturalnego świata słonecznego mogą obniżać nastrój i poziom energii uczniów. Dzieci wydają się wtedy apatyczne i bardziej zmęczone, a także mają trudności z koncentracją uwagi. Motywowanie uczniów do nauki w szare, jesienne dni może być wyzwaniem, ale istnieje kilka skutecznych metod. Podpowiadamy, co zrobić, by nie zmarnować tego czasu i wesprzeć uczniów w nauce.

Spis treści

Obniżona motywacja jesienią

Obniżona motywacja i nastrój w okresie jesieni to dość powszechne zjawisko, które dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Krótsze dni, mniejsza ilość słońca nie sprzyjają dobremu nastrojowi. Poza tym jesienią często następuje pogorszenie pogody – na zewnątrz robi się zimno, deszczowo i nieprzyjemnie, przez co spędzamy mniej czasu na świeżym powietrzu. To wszystko ma niestety negatywny wpływ na nasz nastrój i motywację do działania.

Jak zachęcić uczniów do działania jesienią? Oto propozycje, które pomogą zmotywować uczniów do nauki nawet w trudne, deszczowe dni.

Zaplanuj przerwy i ruch

Krótkie przerwy między lekcjami lub przed kolejnymi zadaniami pozwalają uczniom zregenerować swoją koncentrację. Spacer lub ćwiczenia fizyczne pomogą zwiększyć poziom energii i poprawią nastrój. Niwelują również uczucie zmęczenia i senności.

Aktywność fizyczna to również redukcja stresu i napięcia, z pewnością pomoże rozładować emocje i odświeżyć umysł.

Włącz muzykę

Muzyka również obniża poziom stresu i prowadzi do uczucia odprężenia i spokoju.

Wykonywanie zadań z cichą muzyką w tle lub włączenie muzyki w czasie przerwy będzie dobrze wpływało na uczniów. W zadaniach również warto wykorzystać muzykę: na przykład na języku polskim możemy zaproponować uczniom napisanie wiersza czy opowiadania, które przychodzi im na myśl podczas słuchania muzyki. Możemy poprosić o narysowanie ilustracji na podstawie słyszanej muzyki, zastanowić się jaką porą roku mogłaby być dana melodia czy jaką tematykę porusza.

Słuchanie muzyki relaksacyjnej może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, co wpływa na redukcję napięcia i stresu. Możemy więc poprosić uczniów, by usiedli wygodnie i posłuchali czytanego tekstu przy delikatnej muzyce puszczonej w tle.

Pozwalaj wybierać

Dajmy uczniom swobodę wyboru. Przygotujmy kilka różnych tematów projektu czy zadania tak, by mieli możliwość wybrania tematyki, która jest dla nich interesująca. Przy okazji określenie celu danego zadania z pewnością zmotywuje uczniów do działania, ponieważ będą wiedzieli, dlaczego muszą się czegoś nauczyć.

Organizuj wyjścia na świeże powietrze

W miarę możliwości warto zaplanować z uczniami wyjście na świeże powietrze. Krótki spacer w czasie godziny wychowawczej czy szukanie darów jesieni w pobliskim parku z pewnością dobrze wpłyną na samopoczucie uczniów, którzy mają dość siedzenia w dusznych salach na niewygodnych krzesłach.

Postaw na pracę w grupach

Praca w grupach niesie za sobą wiele korzyści. Uczniowie często czerpią motywację i wsparcie od swoich kolegów z grupy. Ta metoda uczy dzieci współpracy, wzajemnego słuchania, wyrażania swoich pomysłów. To idealny sposób na rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych i społecznych.

Często praca w grupach wiąże się również z nieco lżejszą atmosferą. Uczniowie pozwalają sobie na żarty, czują się dobrze w swoim towarzystwie, co sprawia, że chętniej podejmują wyzwania.

Wycieczki i wyjścia integracyjne

Nie samą nauką człowiek żyje. Między wrześniem a grudniem zaplanujmy kilka ciekawych dla uczniów wycieczek. Odwiedźmy z nimi miejsca, w których będą mogli się rozluźnić, zrelaksować, spędzić razem czas. Wyjście do kina, teatru czy parku trampolin może być świetną odskocznią od codzienności. Istnieje również wiele miejsc organizujących zajęcia terenowe, które kończą się ogniskiem lub grą terenową. Z pewnością spodobają się uczniom i sprawią, że codzienna nauka będzie mniej przytłaczająca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji