Jest ważna zmiana. Co z podwyżkami dla egzaminatorów 2024? Mamy najnowsze informacje. Wiemy, którzy nauczyciele zyskają

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Nauczyciele w nowym roku kalendarzowym mają zarobić więcej. Okazuje się, że zgodnie z projektami ustaw okołobudżetowych na 2024 rok także egzaminatorzy otrzymają wyższe stawki. Dokładna wysokość podwyżek dla egzaminatorów będzie znana, kiedy tylko pojawią się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Tymczasem pojawiło się rozporządzenie zwiększające mnożnik za przeprowadzony egzamin. Którzy nauczyciele zyskają?

Spis treści

Mnożnik dla egzaminatorów na egzaminie zawodowym się zmienia

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z dnia 28 grudnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów, zwiększy się mnożnik przeliczania wynagrodzenia za sprawdzone egzaminy:

z 0,52 proc. do 0,61 proc. stawki za każdą godzinę udziału w jednej zmianie egzaminu, zgodnie z czasem trwania części praktycznej egzaminu zawodowego (mowa o asystencie technicznym biorącym udział w przeprowadzaniu części praktycznej tego egzaminu, której rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest wyrób lub usługa, w tym dla
osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny).

pieniądze
Pojawiły się ważne informacje. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Szczegóły zostały określone w rozporządzeniu minister edukacji. Jak zaznaczono, zmiana ta będzie obowiązywać już na egzaminie zawodowym w styczniu 2024.

Jakie będą podwyżki dla egzaminatorów w 2024 roku?

Przypomnijmy, że podwyżki średniego wynagrodzenia nauczycieli mają w 2024 roku wynosić 30 proc., a w przypadku nauczyciela początkującego – 33 procent. Prezydent zawetował jednak tę ustawę, w związku ze swoim sprzeciwem wobec przeznaczania 3 mld zł na media publiczne. Andrzej Duda złożył więc nowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Także premier Donald Tusk przedstawił nowy projekt tej ustawy. Zarówno w pierwszym, jak i drugim dokumencie zostały ujęte podwyżki dla egzaminatorów w 2024 roku.

Projekty tak samo rozstrzygają tę kwestię, zakładając wzrost stawek dla egzaminatorów.

Zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, stawki wynagrodzeń dla egzaminatorów i nauczycieli akademickich, o których mowa w art. 9c ust. 10 ww. ustawy, oraz asystentów technicznych są ustalane przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w rozporządzeniu, uwzględniając zasadę, że wysokość wynagrodzenia określa się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, ustalonej na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – brzmi fragment rządowego projektu o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

I dalej:

Pomiędzy rokiem 2018, kiedy w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245, z późn. zm.) zostały opublikowane limity przeznaczone na system egzaminów zewnętrznych, a planowaną od dnia 1 stycznia 2024 r. podwyżką minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym stawka ta wzrośnie z 3317 zł brutto do 5915 zł brutto (a więc o 2598 zł brutto; o ponad 78 proc.) – czytamy w dokumencie.

Z kolei w prezydenckich projekcie zaznaczono:

Planowany wzrost stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego o 30 proc. spowoduje oczywiście […] wzrost wynagrodzeń egzaminatorów o 30 proc., jednak zarówno w opinii Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jak i okręgowych komisji egzaminacyjnych – w przypadku większości egzaminatorów to nadal podwyżka niewystarczająca, w szczególności w przypadku egzaminatorów egzaminu ósmoklasisty z wszystkich przedmiotów, egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz asystentów technicznych w egzaminie zawodowym oraz egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie – określa tę kwestię prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej.

W związku z tym – jak czytamy zarówno w prezydenckim, jak i rządowym projekcie – proponuje się zwiększenie limitu 2024 rok (określonego w art. 137 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw) z 275 mln do 358 mln zł, a więc o 30,2 procent.

Wynagrodzenia dla egzaminatorów w górę. Szczegóły wkrótce

Przypominamy, że wspomniane wyżej projekty ustawy okołobudżetowej nie zostały jeszcze przyjęte przez Sejm. Ponadto nauczyciele wciąż czekają na rozporządzenie, regulujące kwestię minimalnych stawek wynagrodzenia, na podstawie których oblicza się także kwoty pensji dla egzaminatorów. Dopiero wówczas będziemy mogli mówić o konkretnych stawkach, które otrzymają egzaminatorzy.

Jeśli jednak projekt rządowy czy też prezydencki zostanie przyjęty, można spodziewać się wzrostu stawek dla nauczycieli egzaminatorów.

Przypominamy, że w zeszłym roku stawki dla egzaminatorów również poszły w górę. W przypadku egzaminów maturalnych przedstawiały się one następująco:

Podwyżki dla egzaminatorów maturalnych. Znamy wysokość nowyc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji