Kolejne zmiany na maturze 2023. CKE po przeanalizowaniu matur próbnych wprowadza ułatwienia. Takie są wnioski z badań diagnostycznych

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Z czym uczniowie mają problemy na maturze? A z którymi zadaniami sobie dobrze radzą?
Z czym uczniowie mają problemy na maturze? A z którymi zadaniami sobie dobrze radzą? Tomasz Czachorowski/Polska Press
Zmiany na maturze z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego w 2023 roku zostały ogłoszone przez CKE 15 marca 2023 roku. Są one wynikiem badania diagnostycznego, które objęło uczniów przystępujących do matur próbnych (testów diagnostycznych) w marcu i grudniu 2022 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna po zweryfikowaniu, z czym uczniowie mają problemy, postanowiła wprowadzić kolejne ułatwienia dla maturzystów. Tym razem chodzi głównie o kryteria oceniania, ale też o to, jak będą wyglądać arkusze. Co się zmienia na nowej maturze? Zobaczcie najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści

Wnioski CKE po maturach próbnych. Uczniowie są gotowi na egzamin w maju?

Centralna Komisja Egzaminacyjna w opublikowanym 15 marca 2023 roku komunikacie zaprezentowała, jak do tegorocznej matury przygotowani są uczniowie ostatnich klas szkół średnich. W minionym roku przeprowadzono bowiem badanie diagnostyczne, które pokazało, z czym uczniowie dobrze sobie radzą, a nad czym muszą jeszcze popracować.

W badaniu wzięło udział ok. 2800 uczniów z ok. 90 liceów na terenie kraju. Umiejętność radzenia sobie z zadaniami maturalnymi, a także spostrzeżenia samych uczniów na temat poziomu trudności egzaminu zbierano w marcu 2022 (kiedy to opublikowano arkusze pokazowe) oraz w grudniu 2022 roku (gdy odbyły się matury próbne).

Na podstawie danych opublikowanych przez CKE widzimy, że uczniowie na przestrzeni okresu marzec-grudzień podnieśli swoje wyniki. W przypadku:

 • języka polskiego z 64 proc. do 85 proc. (o 0,213 odchylenia standardowego);
 • matematyki z 63 proc. do 88 proc. (o 0,354 odchylenia standardowego);
 • języka angielskiego z 93 proc. do 98 proc. (o 0,366 odchylenia standardowego).

Zmiany na maturze 2023. Kolejne ułatwienia dla maturzystów

Po analizie wyników próbnych matur oraz konsultacjach przeprowadzonych przez CKE i OKE zdecydowano się na wprowadzenie następujących zmian na maturze 2023 (oraz 2024):

 • W wypracowaniu maturalnym ramach kryterium kompetencje literackie i kulturowe do opisu „Dwa utwory wykorzystane częściowo funkcjonalnie” dodaje się alternatywę „Tylko jeden utwór wykorzystany w pełni funkcjonalnie”.
 • Zmiana następuje też w kryterium zakres i poprawność środków językowych. Zwiększa się liczba dopuszczalnych błędów językowych dla poszczególnych kategorii.
 • Podobnie jest w przypadku kryterium poprawność ortograficzna (zwiększa się liczba błędów ortograficznych, które można popełnić).
 • W kryterium poprawność interpunkcyjna również zwiększa się liczba błędów interpunkcyjnych, jakie można popełnić w wypracowaniu.
 • Zwiększenie liczby błędów językowych i interpunkcyjnych będzie uwzględnianie także na poziomie rozszerzonym matury z języka polskiego.
 • Na egzaminie z matematyki zmniejszy się liczba zadań zamkniętych innego typu niż zadania wyboru wielokrotnego, czyli prawda/fałsz i zadań na dobieranie.
 • W zakresie języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym nastąpi zastąpienie zadania otwartego sprawdzającego umiejętność rozumienia ze słuchu zadaniem zamkniętym typu prawda/fałsz.

Szczegóły dotyczące zmian znajdują się w galerii:

Matura z języka polskiego. Uczniowie opanowali antyk, ale mają problemy z notatką syntetyzującą

Po przeanalizowaniu wyników próbnej matury w marcu (arkusze pokazowe) i w grudniu można zauważyć, że wraz z upływem czasu maturzyści są lepiej przygotowani do egzaminu. Które zadania na maturze z języka polskiego (poziom podstawowy) okazały się najtrudniejsze, a które najłatwiejsze.

Mocnymi stronami maturzystów były:

 • Spełnienie formalnych warunków polecenia w wypracowaniu, czyli najważniejsze kryterium (jego otrzymanie warunkuje przyznawanie kolejnych punktów za wypracowanie). W marcu 85 proc. osób spełniło to kryterium, w grudniu już 96 proc. uczniów.
 • Styl wypowiedzi w wypracowaniu, a konkretnie umiejętność dopasowania stylu wypowiedzi do sytuacji komunikacyjnej. W marcu 72 proc. uczniów nie miało z tym problemu, a w grudniu 91 procent.
 • Spójność wypowiedzi w wypracowaniu. Przy pierwszej próbie 59 proc. osób nie miało z nią problemów, a przy drugiej – 69 procent.
 • Zadanie, które dotyczyło umiejętności odbioru tekstu kultury, odczytywania sensu tekstu (część: Język polski w użyciu) – rozwiązało je w marcu 87 proc. zdających. W grudniu wskaźnik w tej części rozszerzył się też o zadania, dotyczące porównywania tekstów.
 • Zadania dotyczące literatury i kultury starożytnej (Biblia i antyk grecki).
 • Zadania dotyczące lektury obowiązkowej, umiejętnego odczytania tekstów naukowych oraz odbioru tekstów kultury (w szczególności dosłownych znaczeń).
materiały CKE

Maturzyści mieli z kolej problemy z następującymi tematami i zadaniami:

 • Zakresem i poprawnością środków językowych w wypracowaniu (w marcu poziom wykonania wyniósł 11 proc., a w grudniu 28 proc.).
 • Umiejętnością redagowania notatki syntetyzującej (w marcu 16 proc. dobrze rozwiązało to zadanie, a w grudniu już 39 proc. uczniów).
 • Zadaniem opisowym, w którym uczniowie musieli uzasadnić zdanie autorki, a także uwzględnić zastosowane przez nią środki językowe (z tą drugą częścią uczniowie mieli większy problem).
 • W teście historycznoliterackim najtrudniejsze były dla uczniów zadania sprawdzające wiedzę ze współczesnych lektur obowiązkowych, co mogło wynikać z tego, że maturzyści jeszcze nie omówili tych utworów na zajęciach.
 • W próbie marcowej pojawiły się trudności z rozwiązaniem zadania na podstawie Trenów Jana Kochanowskiego oraz „Dziadów” cz. III, a w grudniowej problemem było rozpoznanie peryfrazy w utworze Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego.

Matura z matematyki. Co wciąż sprawia uczniom kłopoty?

Jak wynika z informacji opublikowanych przez CKE, także w przypadku egzaminu z matematyki w czasie od marca do grudnia 2022 podniosły się kompetencje uczniów. Nie dziwi fakt, że wśród najłatwiejszych zadań znalazły się zadania zamknięte.

W marcu były to te dotyczące następujących działów: planimetria, geometria analityczna, ciąg arytmetyczny, działania na logarytmach, procent składany, kąty w okręgu. Z kolei w grudniu wśród najłatwiejszy zadań znalazły się te z ciągów arytmetycznych, wielomianów, ciągów (wzór ogólny, monotoniczność), planimetrii (kąty w okręgu i pole wycinka koła), geometrii analitycznej, planimetrii (podobieństwo trójkątów).

Współczynniki łatwości dla siedmiu najłatwiejszych zadań w obu arkuszach zawierały się w przedziale: 0,64–0,82 (w marcu) oraz 0,81–0,90 (w grudniu) – informuje CKE.

W zestawieniu najtrudniejszych zadań z matematyki dominują zadania otwarte, ale nie tylko. W marcu uczniowie mieli problemy z:

 • Zadaniem zamkniętym ze stereometrii i planimetrii;
 • Zadaniem otwartym na dowód z liczb rzeczywistych;
 • Zadaniem otwartym z funkcji kwadratowej;
 • Zadaniem zamkniętym prawda/fałsz z planimetrii (tw. cosinusów);
 • Zadaniem otwartym z planimetrii (tw. cosinusów);
 • Zadaniem otwartym z ciągów (suma c. geometrycznego).

W grudniu najtrudniejsze zadania dotyczyły, podobnych jak w marcu, kręgów tematycznych: planimetrii, liczb rzeczywistych, stereometrii, trygonometrii, funkcji kwadratowej i statystyki. Wśród sześciu najtrudniejszych zadań, wszystkie były zadaniami otwartymi.

Matura z angielskiego. Uczniowie są przygotowani do tego egzaminu

Na egzaminie z języka angielskiego, tak samo, jak w przypadku matur z języka polskiego i matematyki, zaobserwowano poprawę na przestrzeni od marca do grudnia 2022, choć jak zaznaczono w informacji podanej przez CKE, grudniowy egzamin zasadniczo był dla uczniów łatwy. Umiejętności maturzystów sprawdzano w następujących zakresach:

 • Rozumienie ze słuchu;
 • Rozumienie tekstów pisanych;
 • Znajomość środków językowych;
 • Tworzenie wypowiedzi pisemnej.
materiały CKE

Analiza wyników wykazuje, że uczniowie w zadowalającym stopniu opanowali umiejętności we wszystkich obszarach (najniższy wynik w marcu to 69 proc., a w grudniu 80 proc. punktów) – czytamy na stronie CKE.

Rady dla maturzystów po diagnozie egzaminów próbnych

Centralna Komisja Egzaminacyjna po przeanalizowaniu słabych i mocnych stron maturzystów postanowiła opublikować także rady dla osób, które w tym roku zdają egzamin dojrzałości. Wśród nich znalazło się m.in. przypomnienie sobie treści lektur obowiązkowych i opracowanie listy motywów (język polski), uważne czytanie treści zadań i korzystanie z broszury z wybranymi wzorami matematycznymi (matematyka), udzielanie jedynie odpowiedzi na podstawie tekstu i precyzyjne udzielanie odpowiedzi (język angielski).

Szczegółowe rekomendacje, które mogą okazać się przydatne dla tegorocznych maturzystów, znajdują się na stronie głównej CKE w Informacji z dnia 15 marca 2023 o wnioskach z wyników testów diagnostycznych w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego.

Znajdują się tam też przykładowe wypracowania maturalne wraz z kryteriami oceniania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji