Prezent od egzaminatorów. Sprawdzili próbne matury i przygotowali rady dla maturzystów na maj! Co trzeba wiedzieć, aby nie stracić punktów?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matura 2023 już w maju!
Matura 2023 już w maju! Tomasz Czachorowski
Centralna Komisja Egzaminacyjna podsumowała próbne matury, które tegoroczni maturzyści pisali we wrześniu oraz w grudniu. To ważne, szczególnie dlatego, że po raz pierwszy w tym roku przeprowadzana jest matura na nowych zasadach w tzw. nowej formule 2023. Wnioski z próbnych matur skłoniły egzaminatorów do zebrania najważniejszych rad, które pomogą maturzystom jeszcze lepiej napisać egzamin maturalny, uniknąć prostych błędów i nie stracić cennych punktów. Poznaj je i sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Spis treści

Rekomendacje dla uczniów opracowane przez egzaminatorów

Na podstawie prac ocenionych podczas badania diagnostycznego w grudniu egzaminatorzy przygotowali wskazówki dla uczniów, którzy egzamin maturalny napiszą w maju. Na co zdający powinni zwrócić uwagę? Wśród rad egzaminatorzy skupiają się na uważności w czytaniu poleceń i precyzji, a także czytelnego pisania. Przez nieuważność można łatwo stracić punkty.

W publikacji CKE podsumowano najczęściej powtarzane błędy, które niejednokrotnie wynikają z niezrozumienia polecenia. Być może wynika to z presji lub lęku, przed upływem czasu. Warto zwrócić uwagę na uważne czytanie poleceń i wykonywanie dokładnie tego, co wskazują.

Przydatne może okazać się szybkie wynotowanie w punktach tego, co należy zrobić lib podkreślenie ważnych części polecenia. Odpowiedzenie sobie samemu na pytanie: „Czego konkretnie oczekuje ode mnie to zadanie”, ma to na celu samo sprawdzenie, czy rozumiemy polecenie.

Maturzysto, o tym pamiętaj na maturze z języka angielskiego 2023

W zadaniach otwartych sprawdzających rozumienie tekstu (czyli np. zadania z rozumienia ze słuchu na maturze z języka angielskiego) pamiętaj, aby:

 • Przeczytać uważnie polecenie i zastosować się do wszystkich podanych w nim wymogów;
 • Udzielać odpowiedzi w języku wskazanym w poleceniu;
 • Nie przekraczać wskazanych limitów wyrazów w swoich odpowiedziach (jeśli takie są narzucone w poleceniu);
 • Udzielać odpowiedzi wyłącznie na podstawie tekstu lub tekstów podanych w zadaniu, a nie własnych przekonań lub wiedzy ogólnej;
 • Upewnić się, że twoje uzupełnienie luki pasuje do wyrazów/zdania przed luką i po luce;
 • Zadbać o precyzję udzielanych odpowiedzi. Nie uogólniać informacji i nie pomijać istotnych informacji podanych w tekście;
 • Pisać czytelnie, aby nie było żadnych wątpliwości co do zapisu odpowiedzi.

W zadaniach otwartych sprawdzających znajomość środków językowych trzeba szczególnie uważać na pełną poprawność gramatyczną i ortograficzną odpowiedzi, a także zwracać uwagę na wszystkie informacje zawarte w poleceniu, np. podany limit wyrazów lub konieczność wykorzystania konkretnego wyrazu.

Jeśli nie zastosujesz się do któregokolwiek z wymogów wskazanych w poleceniu do danego zadania, odpowiedź nie będzie uznana za poprawną – czytamy w publikacji CKE.

W zadaniach zamkniętych przydadzą się następujące wskazówki:
Wybierając odpowiedzi w zadaniach zamkniętych, nie sugeruj się wyłącznie występowaniem tego samego wyrazu lub wyrażenia w tekście oraz w jednej z opcji odpowiedzi do wyboru. Upewnij się, że odpowiedź, którą chcesz zaznaczyć, jest w pełni uzasadniona i żaden jej fragment nie jest sprzeczny z tekstem.

Jeśli nie potrafisz od razu wskazać poprawnej odpowiedzi, działaj drogą eliminacji i wyklucz odpowiedzi, które są niepoprawne lub nie mają uzasadnienia w tekście.

Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Rekomendacje egzaminatorów przed maturą z języka polskiego 2023

Matura z języka polskiego 2023 w nowej formule jest wymagająca. Maturzyści mają na egzamin aż 4 godziny. Egzaminatorzy na podstawie najczęstszych błędów na maturze próbnej przygotowali wiele rad dla zdających. Oto niektóre z nich:

 • czytaj uważnie polecenia;
 • dla wygody podkreśl lub w inny sposób zaznacz sobie w poleceniu wszystkie te elementy, które trzeba uwzględnić w odpowiedzi, aby była ona poprawna i pełna;
 • nie musisz pisać wszystkiego, o czym wiesz na dany temat – odpowiadaj na pytanie, które zostało ci postawione.

Do napisania notatki syntetyzującej mogą się okazać przydatne odpowiedzi do zadań, które rozwiązywałeś(-aś) wcześniej – podpowiadają egzaminatorzy w publikacji CKE

Wypracowanie na maturze z języka polskiego. Ważne wskazówki

Autorzy części poradnikowej od CKE zachęcają, aby wybrać temat, który się rozumie i do którego zdający będzie umiał dobrać odpowiednią lekturę obowiązkową, a także inny utwór literacki. Ponadto piszą, aby:

 • wybierać te lektury obowiązkowe, które dobrze się zna;
 • w argumentacji dbać o funkcjonalność omawianych utworów;
 • w swoim wypracowaniu przywołać dwa konteksty;
 • rozwijając temat wypracowania, unikać mnożenia przywoływanych i pobieżnie omawianych utworów;
 • pamiętaj, aby wypracowanie stanowiło spójną całość, a wstęp, część zasadnicza i zakończenie były ze sobą logicznie powiązane;
 • zrobić korektę językową każdej udzielonej odpowiedzi.

To jest ważne na maturze z matematyki 2023

Tak, jak w przypadku pozostałych egzaminów priorytetowe jest na maturze z matematyki uważne czytanie treści polecenia. Poza tym egzaminatorzy przypominają, maturzysto:

 • stosuj się do poleceń zadania. Polecenia są wyróżnione pogrubioną czcionką. Zwróć uwagę na czasowniki operacyjne użyte w poleceniu np. „Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź”, „Oceń prawdziwość stwierdzeń. Wybierz P albo F”, „Rozwiąż. Zapisz obliczenia”.
 • pamiętaj, że dużo twierdzeń i wzorów znajduje się w Wybranych wzorach matematycznych na egzamin maturalny z matematyki. Korzystaj z tej broszury, rozwiązując zadania.
 • w zadaniach, w których należy wykazać prawdziwość jakiejś ogólnej własności (np. podzielności), musisz przeprowadzić rozumowanie ogólne – nie podstawiaj konkretnych wartości liczbowych.
 • sprawdź, czy wszystkie decyzje w wyborze odpowiedzi do zadań zamkniętych właściwie przeniosłeś(-aś) na kartę odpowiedzi. Zaznaczenia w arkuszu nie będą sprawdzane i oceniane.
Z czym uczniowie mają problemy na maturze? A z którymi zadaniami sobie dobrze radzą?

Kolejne zmiany na maturze 2023. CKE po przeanalizowaniu matu...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji