Spis treści
Kolorowanki antystresowe – skąd się wzięły?
Kolorowanki antystresowe przywędrowały do Polski z Zachodu i przez lata ich popularność wciąż rośnie. W sklepach jest ogromny wybór wszelkiego rodzaju kolorowanek terapeutycznych przeznaczonych dla dzieci i dorosłych. Tematyka, a także sama wielkość kolorowanek, jest zróżnicowana. Najbardziej popularne są:
- motywy roślinne,
- motywy zwierzęce,
- mandale.
Wiele z nich można znaleźć bezpłatnie w internecie. Istnieją nawet strony, na których możemy stworzyć kolorowankę antystresową ze zrobionego przez siebie zdjęcia.
Kolorowanki dla dorosłych
Choć wydawałoby się, że kolorowanie to zajęcie dla dzieci, nic bardziej mylnego. Przypomnijmy sobie, ile razy w czasie długiej rozmowy telefonicznej bezwiednie rysowaliśmy wzorki na kartce. Kolorowanie sprawia przyjemność i dorosłym, i dzieciom i na pewno nie ma terminu ważności – mogą robić to ludzie w każdym wieku. Wiele osób podczas kolorowania mandali słucha audiobooków, podcastów – to doskonała forma relaksu.
Zalety kolorowanek antystresowych
- Łagodzą stres – skupiamy się na kolorowaniu i odrywamy się od codziennych problemów.
- Pomagają trenować cierpliwość i staranność.
- Rozwijają kreatywność i wyobraźnię.
- Są niewielkie – można zabrać je do szkoły, na uczelnię, w długą podróż.
- Kolorowanie pomaga skupić uwagę i poprawia koncentrację.
- Jest to sposób na poznanie siebie i sprawienia przyjemności sobie – w tak szybko pędzącym świecie warto o tym pamiętać.
Kolorowanki dla dzieci
Kolorowanki antystresowe polecają się nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Kiedy uczyłam w szkole, rozdawałam moim uczniom karty pracy, na których były wydrukowane zadania i niewielka kolorowanka. Dzieci, które skończyły ćwiczenia, mogły zająć się kolorowaniem. Zawsze wzbudzało to pozytywne emocje, uczniowie byli zadowoleni, że mogą oderwać się na chwilę od lekcji i zająć czymś innym.
– Kolorowanie to prosty, ale doskonały sposób na spędzenie razem czasu. Kolorowanki antystresowe mają korzystny wpływ również na dzieci. Oprócz wyciszania się i ćwiczenia koncentracji uwagi, podczas kolorowania dziecko ćwiczy również motorykę małą i rozwija sprawność manualną, co z kolei okazuje się pomocne w późniejszej nauce pisania – mówi psycholog dziecięcy i pedagog Marlena Bronhard-Puchała, która dzieli się swoją wiedzą na stronie psychologove.
– Jako pedagog traktuję kolorowanki jako dodatkowe narzędzie w procesie terapeutycznym, często służą wyciszeniu, a zajęte malowaniem rączki powodują, że z ciała uwalnia się napięcie i dużo łatwiej rozmawia się o trudnych sprawach, bez często krępującego dzieci, patrzenia na siebie w milczeniu. Bywają też dzieci, którym zupełnie nie odpowiada taka forma i to też jest ok – komentuje Aleksandra Kazimierczak, pedagog, wychowawczyni świetlicy znana w sieci jako Ola Pedagog
Specjaliści są zgodni – kolorowanie bardzo pozytywnie wpływa na dzieci nie tylko w zakresie sprawności manualnych, lecz także w procesie terapeutycznym. Pomagają się wyciszyć, uspokoić emocje, są doskonałą formą wspólnego spędzania czasu bez konieczności rozmawiania, poprzez bycie razem. Oczywiście, jak każde zajęcie, kolorowanie nie będzie odpowiadało wszystkim dzieciom, warto jednak pokazać ten sposób jako pomocny w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?