Kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli – czy e-learning to dobre rozwiązanie?

Materiał informacyjny kursbhp.com
Rodzice wysyłający dziecko do szkoły, chcą mieć pewność, że będzie ono bezpieczne. Z danych wynika, że w placówkach oświatowych bardzo często dochodzi do różnych wypadków, których skutkiem są urazy tkanek miękkich oraz uszkodzenia ciała. W celu zminimalizowania obrażeń bardzo ważne jest, aby każda osoba pracująca na co dzień z dziećmi ukończyła kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli oraz znała podstawowe zasady reagowania w stanach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Takie szkolenia coraz częściej są organizowane online, dzięki czemu można odbyć je przez Internet. Czy e-learning to dobre rozwiązanie? Sprawdzamy!

Wprowadzenie do tematyki szkoleń BHP dla pracowników oświaty

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 roku osoby zatrudniane w placówkach oświatowych powinny regularnie odświeżać swoją wiedzę z zakresu BHP. W tym celu organizowane są szkolenia okresowe, które pozwalają nauczycielom na ugruntowanie zagadnień związanych z zapewnieniem uczniom bezpiecznego środowiska edukacyjnego. W trakcie zajęć pracownicy oświaty mogą nie tylko uporządkować wiedzę teoretyczną, ale również uzyskać nowe umiejętności niezbędne m.in. do oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą czy postępowania w razie wypadków oraz różnego rodzaju sytuacji awaryjnych (takich jak np. pożar).

E-learning w szkoleniach BHP – zalety

Pracownicy placówek oświatowych na mocy prawa są zobowiązani do odbywania wstępnych oraz okresowych szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie wiele z nich można ukończyć online. Dotyczy to zarówno zajęć z zakresu BHP, jak i kursów pierwszej pomocy dla nauczycieli. Warsztaty w formie e-learningu mają wiele zalet. Przede wszystkim udział w szkoleniach organizowanych przez internet pozwala zaoszczędzić cenny czas. Co więcej, nie wiąże się z koniecznością dojazdu i wygospodarowania przestrzeni na przeprowadzenie takiego spotkania. Zajęcia online zapewniają znacznie większą elastyczność i dają możliwość uczestnikom zapoznania się z materiałami w dogodnym dla nich momencie.

E-learning w szkoleniach BHP – wyzwania

Jeszcze do niedawna ze szkoleń w postaci e-learningu korzystano w ograniczonym zakresie. Obecnie ta forma kształcenia zyskuje coraz więcej zwolenników. Kurs BHP czy pierwszej pomocy dla nauczycieli online to niewątpliwie bardzo przyszłościowa forma nauczania, zwłaszcza że dostęp do Internetu ma praktycznie każdy. Nauka za pośrednictwem sieci jest tańsza, elastyczniejsza i wygodniejsza. Najistotniejszym wyzwaniem stawianym przed tą formą edukacji jest dbałość o higienę cyfrową, która ma za zadanie ograniczenie negatywnego wpływu nowoczesnych technologii na życie. Długotrwałe korzystanie z komputerów może bowiem szkodzić zdrowiu i być przyczyną różnych dolegliwości takich jak np. przewlekłe bóle głowy i kręgosłupa.

Kursy pierwszej pomocy dla nauczycieli online i ich rola w środowisku szkolnym

Osoby pracujące na co dzień z dziećmi i przekazujące im niezbędną wiedzę są zobowiązane nie tylko do realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych, ale także do zadbania o bezpieczeństwo uczniów w czasie, gdy pozostają pod opieką szkoły. Z tego względu pracownicy oświatowi powinni zostać odpowiednio przeszkoleni, aby potrafili reagować w nieprzewidzianych sytuacjach oraz w stanach zagrożenia zdrowia i życia. W celu ugruntowania wiedzy można postawić na kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli przez Internet, który daje możliwość nauki w wybranym czasie oraz w dowolnym miejscu. Dzięki zajęciom online każdy pracownik oświaty może zaktualizować wiedzę i umiejętności praktyczne, które pozwolą mu na wdrożenie szybkiego postępowania w przypadku nagłego zdarzenia przed wezwaniem zespołu ratownictwa medycznego. Trzeba bowiem mieć świadomość, że w wielu sytuacjach losy poszkodowanego dziecka zależą od sprawnego udzielenia pierwszej pomocy przez osobę znajdującą się w jego pobliżu.

Czym kierować się przy wyborze szkoleń online dla nauczycieli?

Szkolenia z wykorzystaniem e-learningu mają wiele zalet i są bardzo przyszłościowe. Wybierając kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli online, warto wcześniej zapoznać się z tematyką zajęć, a także sprawdzić, przez jaki długi czas jest zapewniony dostęp do materiałów szkoleniowych. Dobrze jest też zorientować się, czy po jego ukończeniu można pobrać potrzebne zaświadczenie. Doskonałym sposobem zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności mogą być szkolenia organizowane m.in. przez kursbhp.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji