Kwiatowa łąka od ministra. Wiosenna akcja dla szkół i przedszkoli. 150 łąk do rozdania

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Łąki, w odróżnieniu od tradycyjnych trawników nie wymagają regularnego koszenia, co ma wpływ na utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi. Wysiewane na przykład wzdłuż ruchliwych ulic ograniczają rozprzestrzeniania się pyłów, kurzu i zanieczyszczeń.
Łąki, w odróżnieniu od tradycyjnych trawników nie wymagają regularnego koszenia, co ma wpływ na utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi. Wysiewane na przykład wzdłuż ruchliwych ulic ograniczają rozprzestrzeniania się pyłów, kurzu i zanieczyszczeń. Fot. Annie Spratt / unsplash
Do wspólnego wysiewania kwietnych łąk zachęca przedszkola i szkoły minister rolnictwa. Nietypowa, proekologiczna akcja organizowana jest z okazji zbliżającego się Pierwszego Dnia Wiosny. Jak zdobyć kwiatowe nasionka i wyhodować kolorową łąkę przy szkole lub przedszkolu? Poznaj szczegóły akcji.

Spis treści

Boom na kwietne łąki

Kwietne łąki w ostatnich latach zyskują na popularności. W wielu miejscowościach samorządy, ale też sami mieszkańcy wysiewają tradycyjne rośliny, które upiększają miejskie zakątki, zazieleniają nieużytki, ale też są istotnymi ostojami i smakowitymi stołówkami dla owadów – w tym motyli, pszczół i trzmieli.

Łąki, w odróżnieniu od tradycyjnych trawników nie wymagają regularnego koszenia, co ma wpływ na utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi. Wysiewane na przykład wzdłuż ruchliwych ulic ograniczają rozprzestrzeniania się pyłów, kurzu i zanieczyszczeń.

Wysiej łąkę z ministrem

W ten kwietny i proekologiczny trend wpisuje się propozycja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zwracając się działających na terenie całego kraju szkół i przedszkoli, zachęca do udziału w akcji pod hasłem „Zasiej z nami łąkę kwietną”.

Placówkom, które jako pierwsze wyślą zgłoszenie udziału w akcji, MRiRW przekaże mieszankę nasion tradycyjnych polskich roślin łąkowych – 1 opakowanie o wadze 250 g. Pozwoli to na założenie łąki kwietnej o powierzchni do 50 m2 – informuje resort rolnictwa.

Aby wziąć udział w wiosennej akcji, należy wysłać zgłoszenie przez formularz na stronie ministerstwa rolnictwa. Czasu nie zostało wiele, bo zgłoszenia przyjmowane są tylko do 13 marca. Przedszkola i szkoły, które wypełnią formularz, otrzymają torebkę nasion. Ministerstwo przygotowało 150 paczek dla chętnych placówek. Nasiona dotrą do zainteresowanych w ciągu 2 tygodni.

Sfotografuj swoją łąkę

Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla pszczoły miodnej, trzmieli, motyli i wielu innych pożytecznych owadów. Nie wymaga koszenia i dodatkowego nawadniania. Może być stosowana jako wsiewka do traw. Można ją założyć wiosną (od marca do maja) oraz jesienią (od września do listopada) – informuje organizator kwiatowej akcji.

Aby mieć pewność, że przesyłane przez ministerstwo nasiona się nie zmarnują, placówki będą musiały wysłać organizatorom zdjęcia z ich wysiewu, jak i fotografie gotowej łąki kwietnej. Zapis taki znalazł się w regulaminie, jaki chętne placówki zgłaszając się do udziału w akcji, muszą zaakceptować. Szkoły i przedszkola do końca maja powinny przesłać mailem zdjęcia z zakładania łąki, a do końca sierpnia – fotografie wyhodowanych roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji