„Dzieci płakały, bo na świadectwie miały zaniżone oceny”. Nauczyciel opowiedział o wpadkach podczas wypełniania świadectw

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Drukowanie świadectw to jeden z wielu obowiązków nauczycieli. Okres tuż przed zakończeniem roku szkolnego jest zatem bardzo stresujący, ponieważ każdy chce zakończyć rok szkolny bez wpadek. Jednak to nie takie proste. O nieoczekiwanych sytuacjach podczas drukowania świadectw opowiedział na TikToku pewien nauczyciel. Co może pójść nie tak?

Spis treści

„Każdy może popełnić błąd”

Nauczyciel Wojciech Juśkiewicz, który na TikToku wyjaśnia różne zawiłości polskiej edukacji, wspominał w jednym z filmików o tym, jak po raz pierwszy w życiu wypełniał świadectwa swoich uczniów.

– Dzieci płakały, bo na świadectwach miały zaniżone oceny – opowiadał o swojej pomyłce. – (...) Zrobiłem to w pierwszym roku mojej pracy.

Mężczyzna opowiedział o tym, jak przez przypadek przepisał na świadectwa szkolne dwóch uczniów niewłaściwe oceny. Sprawa została szybko wyjaśniona, a nauczyciel wypełnił nowe dokumenty, zgodne z tym, co znajdowało się w dzienniku lekcyjnym. Historia jednak wyjątkowo zapadła w pamięć nauczyciela.

– Wszystko wtedy było pisane ręcznie, wiecie jaki to jest stres, nie zepsuć świadectwa? To wypełnianie za pierwszym razem zajęło mi cztery noce! Od dyrektora usłyszałem wtedy najważniejsze słowa w moim życiu: „Każdy może popełnić błąd” – wyjaśnił Juśkiewicz.

Okazuje się, że przygód ze świadectwami w życiu nauczyciela było znacznie więcej. Komentarz jeden z nauczycielek przywołał dalsze wspomnienia.

– Kilka lat temu źle wydrukowałam świadectwa w ósmej klasie (błąd na pierwszej stronie), a dzieci złożyły je już do szkół. Też nikt tego nie zauważył – napisano pod filmikiem.

Nauczyciel odniósł się do wypowiedzi nauczycielki i opowiedział o historii, gdy po raz pierwszy w życiu wydrukował świadectwa na drukarce laserowej kupionej za niemal cztery wypłaty. Dyrektorka zauważyła błąd – jeden z uczniów nie miał wydrukowanej oceny zachowania. Juśkiewicz chciał przyjrzeć się ocenom i przeciągnął po nich ręką. Tusz zamiast pozostać na kartce, znalazł się na dłoni nauczyciela.

– Jakiś dziwny przypadek. Struktura papieru nie przyjęła tonera. Tam, gdzie było nazwisko, było wszystko ok, a tam gdzie oceny, wszystko zeszło – objaśnił nauczyciel.

Przeczytaj również: Jedynka na koniec roku oznacza powtarzanie klasy? Nie zawsze! Jak otrzymać promocję warunkową? Poznaj te zasady

Drukowanie świadectw w praktyce

Pomyłki się zdarzają i pewnych rzeczy choćbyśmy się bardzo starali, nie unikniemy. Szkoły mają różne metody drukowania świadectw i tak naprawdę, co szkoła, to inna zasada.

– W mojej szkole świadectwa drukuje dyrektor. Wychowawcy przychodzą w umówionym dniu, by odebrać i podpisać dokumenty.

– My umawiamy się z informatykiem. Przygotowujemy plik i z pomocą informatyka drukujemy.

– U nas drukuje pani z sekretariatu po wcześniejszym przesłaniu sprawdzonych przez dyrekcji plików. Odbieramy, stemplujemy, podpisujemy i dajemy dyrekcji do podpisu.

Przeczytaj również: Nie masz czerwonego paska? Nie szkodzi. Ekspert mówi o pogoni za ocenami. Czy warto walczyć o świadectwo z wyróżnieniem?

W tym roku zmieniają się wzory świadectw szkolnych i innych dokumentów, dlatego podczas wypełniania należy pozostać szczególnie czujnym. Dokładne zasady przedstawiła w Strefie Edukacji Magdalena Konczal:

– Świadectwa ukończenia szkoły i duplikaty tych świadectw mogą być wydawane, do dnia 12 lipca 2024 r., na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych i według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, z tym że blankiety i druki tych świadectw i duplikatów nie muszą spełniać wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych – czytamy w paragrafie 76 rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 7 czerwca 2023 roku ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji