Magdalena Prusek. Przede wszystkim pomaga odkryć to, co najpiękniejsze

Ewelina Żuberek
Magdalena Prusek/ archiwum prywatne
Magdalena Prusek pierwsze zawodowe kroki stawiała w przedszkolu specjalnym. Praca dawała Jej ogromną satysfakcję, pragnęła jednak pracować jako nauczyciel języka polskiego.

Świadomość, że ma realny wpływ na odkrywanie i kształtowanie osobowości uczniów

W przekonaniu naszej laureatki nauczyciel to osoba, która nie tylko uczy, ale przede wszystkim pomaga uczniom odkryć to, co w nich najpiękniejsze, ukierunkować ich na wartości. Nauczyciel pokazuje im możliwości wyboru z zachowaniem własnej wolności.

- To chyba najbardziej przekonało mnie do tego zawodu - podkreśla Magdalena Prusek.

Wpływ na Jej decyzję mogła mieć także ciocia, która jest nauczycielką języka polskiego.

- Odkąd pamiętam, zawsze przyglądałam się tej pracy i ją podziwiałam - dodaje nasza laureatka, która jako pedagog pracuje od 7 lat.

Pierwsze kroki, po ukończeniu pięcioletnich studiów na kierunku polonistyka na UJK w Kielcach, stawiała w Niepublicznym Przedszkolu specjalnym „Słowicza Ferajna”.

- Wymagało to ode mnie kolejnych lat nauki. Podjęłam wyzwanie i ukończyłam dodatkowo studia podyplomowe z zakresu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, oligofrenopedagogiki - edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz pedagogiki specjalnej - edukacji i wspomagania osób z autyzmem i zespołem Aspergera (ASD). Uczestniczyłam też w wielu szkoleniach, warsztatach i kursach, z których warto wymienić chociażby III stopniowe szkolenie terapii behawioralnej - wymienia Magdalena Prusek.

Praca z dziećmi z SPE dawała Jej ogromną satysfakcję. Każdy postęp malucha i zdobyta przez niego umiejętność, dawały siłę, motywację i poczucie satysfakcji. W głębi serca chciała jednak pracować jako nauczyciel języka polskiego. - Obserwując sytuację w oświacie, bałam się zmian - mówi. Zaryzykowała i obecnie pracuje w Szkole Podstawowej numer 27 imienia K.K Baczyńskiego w Kielcach. - Nie żałuję decyzji - podkreśla nauczycielka.

W pracy najistotniejsza jest dla Niej relacja z uczniami i świadomość, że ma realny wpływ na odkrywanie i kształtowanie ich osobowości. Nie można zapominać jednak, że jest to też ogromna odpowiedzialność: - Bardzo cenię sobie również relacje z rodzicami. Ich zrozumienie dla pracy nauczyciela i realizacji wspólnych celów dla dobra dzieci i młodzieży daje mi ogromną radość, spełnienie i motywuje do dalszej pracy. Atmosfera pracy, wsparcie i zrozumienie przełożonych oraz współpraca i życzliwa pomoc kolegów i koleżanek dają ogromne poczucie sensu tego, co się robi, mimo wszystko.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji