Matura rozszerzona z polskiego 2022. Arkusz CKE
SPRAWDŹ!
Matura 2022 - język angielski - rozszerzenie. Odpowiedzi opublikujemy w serwisie EDUKACJA około godziny 14
Spis treści
- Matura rozszerzona z polskiego 2022. Arkusz CKE
- Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Najważniejsze informacje
- Jak wygląda matura rozszerzona z języka polskiego?
- Matura rozszerzona z języka polskiego. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne
- Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Arkusze z poprzednich lat
- Co można zabrać ze sobą na maturę rozszerzoną z języka polskiego?
Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Najważniejsze informacje
W tym tekście pojawi się arkusz do matury rozszerzonej z języka polskiego. Zostanie on opublikowany około godz. 14.00
Matura rozszerzona z języka polskiego rozpoczęła się o godz. 9.00 10 maja. Przystąpiło do niej 63 834 osób. Jest to czwarty najchętniej wybierany przedmiot dodatkowy. Uczniowie mieli 180 minut na napisanie wybranej wypowiedzi pisemnej. Za całą maturę rozszerzoną z języka polskiego można uzyskać maksymalnie 40 punktów. W przypadku matur rozszerzonych nie ma progu zdawalności. Nawet jeśli uczeń uzyska 0 punktów, to i tak otrzyma świadectwo maturalne.
Jakie były tematy wypracowań na maturze rozszerzonej z polskiego? Z relacji uczniów wynika, że najprawdopodobniej następujące:
- Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (tekst: "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim" Bogumiła Kaniewska);
- Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (teksty: "Godzina tworzenia" Kazimierz Przerwa-Tetmajer, "Próbowałem sobie przypomnieć" Tadeusz Różewicz).
Warto przed maturą sprawdzić jak napisać interpretację porównawczą, a także rozprawkę argumentacyjną.
Jak wygląda matura rozszerzona z języka polskiego?
Egzamin dojrzałości z języka polskiego w zakresie rozszerzonym składa się z jednego zadania. Uczniowie mają do wyboru dwa polecenia. Wybierają jedno z nich i piszą wypracowanie na podany temat. Pierwsze wypracowanie ma przyjąć formę wypowiedzi problemowej (argumentacyjnej). Najczęściej podany jest tekst krytycznoliteracki, na podstawie którego uczeń formułuję tezę i pisze dłuższą wypowiedź pisemną, odwołując się także do innych tekstów kultury.
Maturzysta może jednak wybrać drugi temat: interpretację porównawczą (zazwyczaj dwóch wierszy). Praca (zarówno wypowiedź argumentacyjna, jak i analiza porównawcza) powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
Matura rozszerzona z języka polskiego. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne
Uczniowie, którzy zdają w tym roku maturę rozszerzoną z języka polskiego, mogą sprawdzić wymagania maturalne w tej części egzaminu. Znajdują się one na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wystarczy sprawdzić Informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego, a także Aneks do Informatora 2022. Tam umieszczone zostały szczegółowo opisane zagadnienia.
Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Arkusze z poprzednich lat
Zanim przystąpi się do matury, warto sprawdzić, z jakimi tematami musieli się zmierzyć uczniowie w poprzednich latach. Wszystkie egzaminy znajdują się na stronie CKE. Poniżej odsyłamy do arkuszy maturalnych z ubiegłych lat:
Co można zabrać ze sobą na maturę rozszerzoną z języka polskiego?
Na maturę należy koniecznie zabrać ze sobą legitymację oraz dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów będziemy mogli być wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. Poza tym musimy wyposażyć się w długopis z czarnym wkładem, a także ołówek. Pamiętajmy jednak, że wypracowanie na maturze rozszerzonej z języka polskiego musi być wypełnione nie ołówkiem, ale długopisem.
Szkoła powinna wyposażyć salę w słowniki: ortograficzny i poprawnej polszczyzny. Uczniowie mają prawo z nich korzystać w trakcie matury. Można także zabrać ze sobą wodę i chusteczki. Na maturę nie można wnosić sprzętu elektronicznego (np. telefonu), jedzenia czy wszelkiego rodzaju figurek na szczęście.