Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Jakie wypracowania mieli do napisania maturzyści? Jak im poszło? Arkusz egzaminacyjny

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura rozszerzona z języka polskiego 2022. Wymagania maturalne, arkusze z poprzednich lat. Kiedy jest egzamin?
Matura rozszerzona z języka polskiego 2022. Wymagania maturalne, arkusze z poprzednich lat. Kiedy jest egzamin? Przemysław Świderski
Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Jakie polecenia znalazły się w arkuszu? Jak wygląda matura rozszerzona z języka polskiego? Z czym uczniowie mogli mieć problem? Wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o maturze rozszerzonej z języka polskiego 2022. W tym tekście zamieściliśmy arkusz egzaminacyjny. Znamy już tematy wypracowań na maturze z polskiego (poziom rozszerzony).

Matura rozszerzona z polskiego 2022. Arkusz CKE

Spis treści

Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Najważniejsze informacje

W tym tekście pojawi się arkusz do matury rozszerzonej z języka polskiego. Zostanie on opublikowany około godz. 14.00

Matura rozszerzona z języka polskiego rozpoczęła się o godz. 9.00 10 maja. Przystąpiło do niej 63 834 osób. Jest to czwarty najchętniej wybierany przedmiot dodatkowy. Uczniowie mieli 180 minut na napisanie wybranej wypowiedzi pisemnej. Za całą maturę rozszerzoną z języka polskiego można uzyskać maksymalnie 40 punktów. W przypadku matur rozszerzonych nie ma progu zdawalności. Nawet jeśli uczeń uzyska 0 punktów, to i tak otrzyma świadectwo maturalne.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

Jakie były tematy wypracowań na maturze rozszerzonej z polskiego? Z relacji uczniów wynika, że najprawdopodobniej następujące:

  • Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (tekst: "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim" Bogumiła Kaniewska);
  • Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (teksty: "Godzina tworzenia" Kazimierz Przerwa-Tetmajer, "Próbowałem sobie przypomnieć" Tadeusz Różewicz).

Warto przed maturą sprawdzić jak napisać interpretację porównawczą, a także rozprawkę argumentacyjną.

Jak wygląda matura rozszerzona z języka polskiego?

Egzamin dojrzałości z języka polskiego w zakresie rozszerzonym składa się z jednego zadania. Uczniowie mają do wyboru dwa polecenia. Wybierają jedno z nich i piszą wypracowanie na podany temat. Pierwsze wypracowanie ma przyjąć formę wypowiedzi problemowej (argumentacyjnej). Najczęściej podany jest tekst krytycznoliteracki, na podstawie którego uczeń formułuję tezę i pisze dłuższą wypowiedź pisemną, odwołując się także do innych tekstów kultury.

Maturzysta może jednak wybrać drugi temat: interpretację porównawczą (zazwyczaj dwóch wierszy). Praca (zarówno wypowiedź argumentacyjna, jak i analiza porównawcza) powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Matura rozszerzona z języka polskiego. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne

Uczniowie, którzy zdają w tym roku maturę rozszerzoną z języka polskiego, mogą sprawdzić wymagania maturalne w tej części egzaminu. Znajdują się one na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wystarczy sprawdzić Informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego, a także Aneks do Informatora 2022. Tam umieszczone zostały szczegółowo opisane zagadnienia.

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Arkusze z poprzednich lat

Zanim przystąpi się do matury, warto sprawdzić, z jakimi tematami musieli się zmierzyć uczniowie w poprzednich latach. Wszystkie egzaminy znajdują się na stronie CKE. Poniżej odsyłamy do arkuszy maturalnych z ubiegłych lat:

Co można zabrać ze sobą na maturę rozszerzoną z języka polskiego?

Na maturę należy koniecznie zabrać ze sobą legitymację oraz dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów będziemy mogli być wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. Poza tym musimy wyposażyć się w długopis z czarnym wkładem, a także ołówek. Pamiętajmy jednak, że wypracowanie na maturze rozszerzonej z języka polskiego musi być wypełnione nie ołówkiem, ale długopisem.

Szkoła powinna wyposażyć salę w słowniki: ortograficzny i poprawnej polszczyzny. Uczniowie mają prawo z nich korzystać w trakcie matury. Można także zabrać ze sobą wodę i chusteczki. Na maturę nie można wnosić sprzętu elektronicznego (np. telefonu), jedzenia czy wszelkiego rodzaju figurek na szczęście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji