Matura z fizyki 2022 zakończyła się. Zadania i wymagania na egzamin. Najważniejsze informacje o maturze z fizyki. Arkusz CKE

Barbara Wesoła
Matura z fizyki 2022 – zobacz arkusz >>>
Matura z fizyki 2022 – zobacz arkusz >>>GettyImages.com
Matura z fizyki w 2022 roku rozpoczęła się 19 maja o godzinie 9.00, a zakończyła o godz. 12.00. Do egzaminu z fizyki na poziomie rozszerzonym przystąpiło ponad 19 tys. osób (tj. 6,8 proc. absolwentów 2022 r.) oraz ponad 21 tys. wszystkich zdających. Co znalazło się w arkuszu? Z jakimi zadaniami uczniowie mieli problem? Pojawiają się już pierwsze głosy uczniów na temat matury. Arkusz CKE zostanie opublikowany w tym tekście już niebawem.

Spis treści

Matura z fizyki 2022. Arkusz CKE

Matura 2022 z fizyki. Termin

Matura z fizyki rozpoczęła się 19 maja o godz. 9.00, a zakończyła o godz. 12.00. Maturzyści, którzy wybrali ten przedmiot zasiedli przy arkuszach, a zegar zaczął odmierzać im czas pracy. Na egzamin przewidziano 180 minut.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z fizyki?

Na egzamin można było wnieść: linijkę, kalkulator prosty i kartę wybranych wzorów i stałych fizycznych.

Sprawdź harmonogram matur 2022:

Wymagania egzaminacyjne z fizyki — matura 2022

Szczegółowy wykaz zagadnień znajdziesz w aneksie do wymagań egzaminacyjnych CKE tutaj: MATURA 2022 fizyka ROZSZERZONA - WYMAGANIA

Maturzysta powinien posiadać wiedzę nie tylko ze szkoły średniej, ale także z wcześniejszych etapów edukacji. Podstawy zostały rozszerzone w kolejnych latach szkoły. Matura z fizyki 2022 weryfikuje wiedzę i umiejętności z działów:

  • Ruch prostoliniowy i siły.
  • Energia.
  • Właściwości materii.
  • Fale elektromagnetyczne i optyka.
  • Grawitacja i elementy astronomii.
  • Fizyka jądrowa.
  • Ruch punktu materialnego.
  • Mechanika bryły sztywnej.
  • Energia mechaniczna.
  • Termodynamika.
  • Ruch harmoniczny i fale mechaniczne.
  • Pole elektryczne.
  • Prąd stały.
  • Magnetyzm, indukcja magnetyczna.
  • Fale elektromagnetyczne i optyka.
  • Fizyka atomowa i kwanty promieniowania elektromagnetycznego.

Arkusze z poprzednich lat. Czy warto je wypełniać?

Arkusze z poprzednich lat to świetny sposób na wyrywkowe sprawdzanie swojej wiedzy. Rozwiązując arkusze maturalne z fizyki łatwo wyłapiesz, które zagadnienia wciąż stwarzają ci problem. Do egzaminu jeszcze trochę czasu (19 maja), więc zdążysz się douczyć.

Ucząc się do matury z fizyki na arkuszach egzaminacyjnych z poprzednich lat, nabieramy wprawy w formowaniu właściwych odpowiedzi i używaniu słów kluczy. Są one potrzebne np. do opisywania zjawisk w zadaniach opisowych. Pomijając je, możemy stracić cenne punkty.

Powtarzając wiedzę z arkuszami, nie tylko wyłapiesz braki, ale także zauważysz co powtarza się na maturach najczęściej. Poza tym oswoisz się z formułą i w dniu egzaminu będziesz dużo spokojniejszy w dniu matury.

Jak skutecznie powtarzać materiał do matury?

Wypełnianie arkuszy to jeden z praktycznych sposobów na skuteczne powtórki. Warto także wykorzystać inne techniki wspomagające zapamiętywanie oraz różne źródła wiedzy, dzięki czemu nie tylko utrwalisz informacje, ale także głębiej zrozumiesz temat np. filmy edukacyjne, quizy, gry związane z danym przedmiotem, rozmowa o danym zagadnieniu z innym uczniem, z nauczycielem, korepetytorem lub rodzicem. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia! Warto też korzystać z aplikacji i multimedialnych źródeł jak np. KhanAcademy, kanały na YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji