Matura z WOS-u 2022 za nami. Według zdających była trudna. Mamy arkusz, odpowiedzi i opinie uczniów: „Lekka kraksa...”, „To był jakiś żart”

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matura z WOS-u poziom rozszerzony 13 maja. Maturzyści komentują egzamin: był trudny. Odpowiedzi do zadań z matury z WOS-u 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>
Matura z WOS-u poziom rozszerzony 13 maja. Maturzyści komentują egzamin: był trudny. Odpowiedzi do zadań z matury z WOS-u 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>Jakub Steinborn
Matura z WOS-u 2022 rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9.00 i zakończyła o godz. 12.00. Według danych CKE przystąpiło do niej ok. 20 100 osób. Jak uczniowie poradzili sobie z egzaminem z WOS-u? Zdający opuścili już sale egzaminacyjne. „To był jakiś żart”, "Lekka kraksa ten wosik", „Wypracowania nawet nie tknęłam” – piszą w mediach społecznościowych. Większość maturzystów określa maturę z WOS-u jako trudną. Przekonaj się sprawdzając arkusz maturalny z WOS-u 2022. Podajemy też odpowiedzi do zadań.

Spis treści

Matura 2022 z WOS-u, poziom rozszerzony. ARKUSZE + ODPOWIEDZI

Zobacz pytania i odpowiedzi na wszystkie zadania matury z rozszerzonej Wiedzy o Społeczeństwie 2022 na kolejnych slajdach. Będziemy je publikować od godziny 14.UWAGA uzupełniane są na bieżąco. Koniczne jest odświeżanie strony.

Już po maturze 2022 z WOS-u. Takie są odpowiedzi i arkusz py...

(odpowiedzi będą pojawiać się na bieżąco od godz. 14.00)

Egzamin maturalny z WOS-u w opiniach uczniów: „To był jakiś żart”

Maturzyści, którzy dzisiaj (13 maja 2022 roku) o godz. 9.00 przystąpili do egzaminu z Wiedzy o społeczeństwie, odłożyli już pióra i opuścili sale egzaminacyjne. Oto ich spostrzeżenia, którymi podzielili się w sieci:

  • „To był jakiś żart”,
  • „Trudny. Zrobiłam 25 zadań na 31...”,
  • „Nie było w sumie tak źle”.
Trwa głosowanie...

Matura z WOS-u. Jak Ci poszła?

Co pojawiło się na maturze z WOS-u 2022? Jakie były tematy maturalne wypracowań?

Egzamin z WOS-u to łącznie 31 zadań otwartych i zamkniętych, w tym wypracowanie. Uczniowie mieli do wyboru jeden spośród trzech tematów pracy pisemnej, za którą można uzyskać aż 12 punktów. Maksymalna liczba punktów z egzaminu to 60.

Tematy pracy pisemnej na maturze z WOS-u brzmiały następująco:

  • Scharakteryzuj problem bezrobocia w Rzeczpospolitej Polskiej w XXI wieku, uwzględniając przyczyny tego zjawiska, czynniki wpływające na zróżnicowanie jego poziomu, a także skutki tego zjawiska, a także politykę państwa wobec niego.
  • Porównaj ustrój polityczny Stanów Zjednoczonych Ameryki z ustrojem politycznym Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę: system partyjny w porównaniu z systemem wyborczym, strukturę i funkcje parlamentu, pozycję ustrojową głowy państwa oraz model systemu politycznego.
  • Scharakteryzuj problematykę decyzji administracyjnej w Polsce: przedstaw specyfikę takich decyzji i ich przykłady, konieczne elementy decyzji, a także procedury odwoławcze wynikające z norm postępowania administracyjnego oraz sądowo-administracyjnego.

Zadania maturalne z WOS-u zawierały liczne tabele, wykresy, teksty źródłowe i mapy, które należało odpowiednio odczytać i zinterpretować, aby poprawnie udzielić odpowiedzi np. skany paragonów, dane statystyczne.

Relacje uczniów w mediach społecznościowych o maturze z WOS-u

Zdający opowiadają w mediach społecznościowych o swoich odczuciach co do poziomu trudności egzaminu:

Nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni:

Matura 2022 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym okiem nauczyciela

O opinię na temat matury zapytaliśmy także nauczyciela wiedzy o społeczeństwie – Sławomira Drelicha, który wyjaśnił, że według niego tegoroczny egzamin nie był trudny.

– Arkusz tegoroczny oceniam jako bardzo przystępny i wręcz przyjemny. Jestem pewien, że uczniowie, którzy przez cały okres liceum mieli kontakt z zadaniami z poprzednich egzaminów maturalnych, na pewno dali sobie z nim radę. Jak zwykle, są w nim zadania z wszystkich działów, które składają się na treści nauczania z wiedzy o społeczeństwie. Tematy wypracowań również były bardzo przyjemne. Maturzysta mógł wykazać się wiedzą, którą przyswoił na lekcjach. Osobiście uważam, że wypracowanie nt. porównania systemu politycznego w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych było bardzo przyjemne – komentuje nauczyciel.

Sławomir Drelich podkreśla, że ewentualne problemy mogły sprawić uczniom zadania numer 26 i 27, ale w arkuszu nie było poleceń, których uczniowie mogli się nie spodziewać.

– To ostatni rocznik maturzystów zdających maturę w tej formie, więc nie dziwię się, że nie eksperymentowano. Wydaje mi się, że jak co roku pewne problemy mogą maturzystom sprawić zadania z działu prawo, szczególnie zadanie z fragmentem pozwu o zapłatę. Choć zadanie to jest jasne, precyzyjne i obejmuje treści i umiejętności ćwiczone z uczniami, to jednak zawsze uczniom sprawiają problem zadania tego typu. Terminologia prawnicza, specjalistyczne pojęcia - to może być problemem. Arkusza nie oceniam jako trudnego. Myślę, że uczeń, który w sposób umiarkowany interesował się przedmiotem, a jednocześnie przez cały okres liceum realizował rozszerzoną wiedzę o społeczeństwie, powinien całkiem dobrze zdać maturę – podsumowuje Sławomir Drelich.

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie