Matura z WOS-u 2022 za nami. Według zdających była trudna. Mamy arkusz, odpowiedzi i opinie uczniów: „Lekka kraksa...”, „To był jakiś żart”

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matura z WOS-u poziom rozszerzony 13 maja. Maturzyści komentują egzamin: był trudny. Odpowiedzi do zadań z matury z WOS-u 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>
Matura z WOS-u poziom rozszerzony 13 maja. Maturzyści komentują egzamin: był trudny. Odpowiedzi do zadań z matury z WOS-u 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>Jakub Steinborn
Matura z WOS-u 2022 rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9.00 i zakończyła o godz. 12.00. Według danych CKE przystąpiło do niej ok. 20 100 osób. Jak uczniowie poradzili sobie z egzaminem z WOS-u? Zdający opuścili już sale egzaminacyjne. „To był jakiś żart”, "Lekka kraksa ten wosik", „Wypracowania nawet nie tknęłam” – piszą w mediach społecznościowych. Większość maturzystów określa maturę z WOS-u jako trudną. Przekonaj się sprawdzając arkusz maturalny z WOS-u 2022. Podajemy też odpowiedzi do zadań.

Spis treści

Matura 2022 z WOS-u, poziom rozszerzony. ARKUSZE + ODPOWIEDZI

Zobacz pytania i odpowiedzi na wszystkie zadania matury z rozszerzonej Wiedzy o Społeczeństwie 2022 na kolejnych slajdach. Będziemy je publikować od godziny 14.UWAGA uzupełniane są na bieżąco. Koniczne jest odświeżanie strony.

Już po maturze 2022 z WOS-u. Takie są odpowiedzi i arkusz py...

(odpowiedzi będą pojawiać się na bieżąco od godz. 14.00)

Egzamin maturalny z WOS-u w opiniach uczniów: „To był jakiś żart”

Maturzyści, którzy dzisiaj (13 maja 2022 roku) o godz. 9.00 przystąpili do egzaminu z Wiedzy o społeczeństwie, odłożyli już pióra i opuścili sale egzaminacyjne. Oto ich spostrzeżenia, którymi podzielili się w sieci:

  • „To był jakiś żart”,
  • „Trudny. Zrobiłam 25 zadań na 31...”,
  • „Nie było w sumie tak źle”.
Trwa głosowanie...

Matura z WOS-u. Jak Ci poszła?

Co pojawiło się na maturze z WOS-u 2022? Jakie były tematy maturalne wypracowań?

Egzamin z WOS-u to łącznie 31 zadań otwartych i zamkniętych, w tym wypracowanie. Uczniowie mieli do wyboru jeden spośród trzech tematów pracy pisemnej, za którą można uzyskać aż 12 punktów. Maksymalna liczba punktów z egzaminu to 60.

Tematy pracy pisemnej na maturze z WOS-u brzmiały następująco:

  • Scharakteryzuj problem bezrobocia w Rzeczpospolitej Polskiej w XXI wieku, uwzględniając przyczyny tego zjawiska, czynniki wpływające na zróżnicowanie jego poziomu, a także skutki tego zjawiska, a także politykę państwa wobec niego.
  • Porównaj ustrój polityczny Stanów Zjednoczonych Ameryki z ustrojem politycznym Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę: system partyjny w porównaniu z systemem wyborczym, strukturę i funkcje parlamentu, pozycję ustrojową głowy państwa oraz model systemu politycznego.
  • Scharakteryzuj problematykę decyzji administracyjnej w Polsce: przedstaw specyfikę takich decyzji i ich przykłady, konieczne elementy decyzji, a także procedury odwoławcze wynikające z norm postępowania administracyjnego oraz sądowo-administracyjnego.

Zadania maturalne z WOS-u zawierały liczne tabele, wykresy, teksty źródłowe i mapy, które należało odpowiednio odczytać i zinterpretować, aby poprawnie udzielić odpowiedzi np. skany paragonów, dane statystyczne.

Relacje uczniów w mediach społecznościowych o maturze z WOS-u

Zdający opowiadają w mediach społecznościowych o swoich odczuciach co do poziomu trudności egzaminu:

Nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni:

Matura 2022 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym okiem nauczyciela

O opinię na temat matury zapytaliśmy także nauczyciela wiedzy o społeczeństwie – Sławomira Drelicha, który wyjaśnił, że według niego tegoroczny egzamin nie był trudny.

– Arkusz tegoroczny oceniam jako bardzo przystępny i wręcz przyjemny. Jestem pewien, że uczniowie, którzy przez cały okres liceum mieli kontakt z zadaniami z poprzednich egzaminów maturalnych, na pewno dali sobie z nim radę. Jak zwykle, są w nim zadania z wszystkich działów, które składają się na treści nauczania z wiedzy o społeczeństwie. Tematy wypracowań również były bardzo przyjemne. Maturzysta mógł wykazać się wiedzą, którą przyswoił na lekcjach. Osobiście uważam, że wypracowanie nt. porównania systemu politycznego w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych było bardzo przyjemne – komentuje nauczyciel.

Sławomir Drelich podkreśla, że ewentualne problemy mogły sprawić uczniom zadania numer 26 i 27, ale w arkuszu nie było poleceń, których uczniowie mogli się nie spodziewać.

– To ostatni rocznik maturzystów zdających maturę w tej formie, więc nie dziwię się, że nie eksperymentowano. Wydaje mi się, że jak co roku pewne problemy mogą maturzystom sprawić zadania z działu prawo, szczególnie zadanie z fragmentem pozwu o zapłatę. Choć zadanie to jest jasne, precyzyjne i obejmuje treści i umiejętności ćwiczone z uczniami, to jednak zawsze uczniom sprawiają problem zadania tego typu. Terminologia prawnicza, specjalistyczne pojęcia - to może być problemem. Arkusza nie oceniam jako trudnego. Myślę, że uczeń, który w sposób umiarkowany interesował się przedmiotem, a jednocześnie przez cały okres liceum realizował rozszerzoną wiedzę o społeczeństwie, powinien całkiem dobrze zdać maturę – podsumowuje Sławomir Drelich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji