Matury próbne w terminie 28-30.09.22 dobiegły końca. Jak podsumowują je uczniowie? Pojawiają się zabawne treści nawiązujące do matur

Magdalena Konczal
Uczniowie napisali już wrześniowe matury próbne. Jak im poszło?
Uczniowie napisali już wrześniowe matury próbne. Jak im poszło? Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Pierwsze matury próbne już za nami. Tegoroczni maturzyści zmierzyli się z obowiązkowymi przedmiotami na poziomie podstawowym: językiem polskim, matematyką oraz językiem obcym (zazwyczaj był to angielski). Który z egzaminów uczniowie oceniają jako najbardziej wymagający, a który za najłatwiejszy? Zdający chętnie dzielą się swoimi opiniami i podsumowują próbne matury. Nie brakuje także zabawnych obrazków i memów, nawiązujących do zadań.

Spis treści

Koniec próbnych matur we wrześniu 2022. Uczniowie podsumowują język polski

Próbne matury w nowej formule odbyły się w terminie 28-30 września 2022. Pierwszego dnia uczniowie przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Jest to część, w której zaszło najwięcej zmian w stosunku do roku ubiegłego. Oprócz części „Język polski w użyciu”, w arkuszu znalazł się także test historycznoliteracki.

Zdający musieli odpowiedzieć na pytania, nawiązujące do tekstów „Bez końca” Wojciech Józefa Burszty oraz „Nie sposób tego zagwizdać” Marcina Napiórkowskiego.

Poza tym pojawiły się pytania z „Potopu” Sienkiewicza, „Wesela” Wyspiańskiego czy „Innego świata” Herlinga-Grudzińskiego. Tematy wypracowań brzmiały następująco:

  • Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań.
  • Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?
Trwa głosowanie...

Który egzamin na maturze próbnej był najtrudniejszy?

Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami nowej matury zdający musieli odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, a nie fragmentu, który został podany w arkuszu. Uczniowie różnie wypowiadali się na temat poziomu trudności próbnej matury z polskiego. Część osób zaznaczała, że jedynie rozprawki były łatwe. Inni życzyli sobie, by podobny egzamin pojawił się w maju. Sporo osób zauważyło też, że w arkuszu znalazły się zadania, nawiązujące do lektur, których jeszcze nie omawiano, np. „Tanga” Mrożka.

Rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus-Polak przekazała PAP, że arkusze z języka polskiego z serwisów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych pobrało ok. 3,9 tys. szkół, natomiast dodatkowo arkusze próbne egzaminu maturalnego z języka polskiego ze strony CKE pobrało ok. 47 tys. osób.

– Nie są zbierane dane o liczbie szkół, które przystąpiły do matury próbnej. Szkoły przeprowadzają próbę na zasadzie dobrowolności – dodała Całus-Polak.

Matematyka najtrudniejsza. Refleksje uczniów po egzaminach próbnych

Drugiego dnia (29.09.22) odbyła się matura z matematyki. Na tym egzaminie pojawiły się zadania m.in. z logarytmów, potęg, a także funkcje kwadratowe. Najtrudniejsze okazało się, jak zwykle, zadanie na dowód. Maturzyści matematykę ocenili jako bardzo wymagający egzamin. Sporo osób w mediach społecznościowych zastanawiało się, czy uda im się uzyskać 30 procent.

Język angielski na próbnej maturze 2023 był banalny – twierdzą uczniowie

Z kolei jednogłośnie oceniono, że najłatwiejszą maturą była ta z angielskiego, która odbyła się jako ostatnia (30.09.22). Pojawiły się na nim typowe maturalne zadania: ze słuchania, rozumienia tekstów i znajomości środków językowych. Poza tym zdający musieli napisać e-mail do kolegi z Anglii, w którym opisywali swoją przygodę związaną z wzięciem udziału w filmie. Uczniowie podkreślali, że matura była banalna. Sporo osób pisało, że wyszło z sali egzaminacyjnej dużo przed czasem.

Próbna matura w terminie 28-30.09.22. Arkusze CKE oraz odpowiedzi

W naszym serwisie na bieżąco zamieszczaliśmy arkusze maturalne wraz z proponowanymi odpowiedziami. Dzięki temu maturzyści mają szansę sprawdzić, jak poszedł im egzamin. Poniżej znajdują się odesłania do poszczególnych tekstów:

Zabawne obrazki podsumowujące próbną maturę 2023

Wyobraźnia uczniów jest naprawdę bogata. Zaraz po poszczególnych egzaminach zaczęli zamieszczać memy, nawiązujące do zadań, które znalazły się na maturze. Głównym bohaterem egzaminu z polskiego był Edek – zarówno bohater utworu Mrożka, jak i Nowakowskiego. Jego postać wzbudziła najwięcej emocji, bo maturzyści nie mieli jeszcze okazji przerobić tych lektur.

Z kolei na matematyce królowały dwa zadania: z wiatrakami oraz basenem. Uczniowie nie szczędzili zabawnych komentarzy na ich temat. Na języku angielskim furorę zrobiło z kolei zadanie z doręczaniem pizzy. Sprawdźcie najzabawniejsze obrazki związane z wrześniową maturą próbną:

Kolejne matury próbne 2023 już w grudniu. Podajemy terminy

Po wrześniowych maturach próbnych uczniowie mogą trochę odetchnąć, ale nie na długo, bo już w grudniu czekają ich kolejne egzaminy. Wówczas oprócz obowiązkowych matur na poziomie podstawowym, będą mieli szansę sprawdzić się także na tzw. rozszerzeniach, a więc wybranych przedmiotach dodatkowych (np. historii, biologii czy chemii).

Kiedy odbędą się matury próbne? W terminie od 12 do 22 grudnia 2022 roku. Dokładny harmonogram przebiegu egzaminów zostanie wkrótce podany przez CKE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji