Inna strona bycia nauczycielem i człowiekiem
Od zawsze lubiła kontakt z ludźmi, wchodzenie w interakcje społeczne.
- Już jako dziecko odczuwałam silną potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Byłam wyczulona na krzywdę i niesprawiedliwość. Zauważałam wokół siebie osoby, które z różnych przyczyn były pozostawione samym sobie - wspomina nasza zwyciężczyni.
Te emocje zapadły w Jej pamięć i wywarły na tyle ogromne wrażenie, że zadecydowały o Jej przyszłej karierze. Szczególnie chciała skupić swoją aktywność na pracy z osobami z niepełnosprawnością. - Wybór kierunku studiów był zatem oczywistym następstwem moich doświadczeń i zapatrywań na sprawy społeczne - komentuje.
Pracę w zawodzie zaczęła w 1999 roku. Od tamtego czasu pracuje w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Szkole Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej jako pedagog specjalny (wspierający) w klasie integracyjnej.
- Pod swoją opieką mam dzieci o różnych niepełnosprawnościach, których na co dzień wspieram w procesie edukacyjnym oraz prowadzę z nimi zajęcia rewalidacyjne dostosowane do ich możliwości oraz potrzeb psychofizycznych - wyjaśnia Monika Chmiel-Pacyńska.
Dodatkowo od ponad 20 lat jest szkolnym koordynatorem programu promocji zdrowia. - Współorganizuję szereg akcji o charakterze charytatywnym oraz poprzez różne inicjatywy i projekty propaguję idee integracji na terenie szkoły oraz poza nią - opowiada o swojej szeroko pojętej edukacji i dbaniu o rozwój podopiecznych.
W swojej pracy najbardziej cenie sobie kontakt ze swoimi uczniami oraz to, że uczą się od siebie nawzajem.
- Przebywanie wśród osób z różnymi niepełnosprawnościami uczy przede wszystkim pokory, doceniania tego, co się ma oraz cieszenia się z drobnych rzeczy - podkreśla nasza Nauczyciel Roku klas IV-VIII województwa lubelskiego.
Widząc codziennie zmagania swoich uczniów, ich ciężką pracę, pokonywanie trudności oraz dążenie do celu pomimo przeciwności losu, odczuwa ogromną satysfakcję, że bierze w tym wszystkim udział i może ich w tym wspierać. Dzielą zarówno sukces, jak i porażki. Wspólnie śmieją się i płaczą. Ogromnym atutem pracy w klasie integracyjnej jest dla naszej laureatki również fakt, że ma w niej do czynienia z uczniami o różnych niepełnosprawnościach oraz z tymi, którzy są zdrowi. - Dzięki temu mogę kształtować w młodym pokoleniu postawę szacunku, akceptacji i tolerancji wobec inności i odmienności - zwraca uwagę.
Siła płynącą z przyjaźni i wiary w drugiego człowieka
Integruje obie grupy poprzez pracę, zabawę, aby mogły od siebie czerpać to, co najlepsze i pozytywnie wpływać na swój rozwój. Monika Chmiel-Pacyńska uważa także, że nawiązane kontakty, przyjaźnie i wspólnie spędzany czas łączy dzieci bardzo mocno, darowując im siłę płynącą z przyjaźni i wiary w drugiego człowieka.
- A to wszystko sprawia, że czuję radość i spełnienie w swojej pracy zawodowej - podkreśla.
Wykonywany przez Nią zawód nie należy do tych łatwych. Jest to praca wymagająca dużej kreatywności, zaangażowania i zrozumienia drugiego człowieka. - Daje mi jednak nieustannie mnóstwo satysfakcji i radości - mówi nasza zwyciężczyni, dodając, że mimo wielu trudności jest w tym zawodzie też dużo zaskakujących i nieprzewidywalnych momentów, które dają motywację do dalszego działania.
- Widząc, jak moi uczniowie radzą sobie po skończeniu szkoły, stają się samodzielni i ile potrafią , czuję dumę, że choć w małym stopniu miałam na to wpływ - wyznaje pani Chmiel-Pacyńska.
Bardzo ceni czas spędzony wspólnie ze swoją rodziną. Szczególnie czas, gdy mogą razem zwiedzać piękne zakątki Polski. - Moją wieloletnią pasją jest jazda na rowerze zarówno w terenie, jak i podczas zajęć na siłowni. W wolnych chwilach lubię też czytać książki, słuchać muzyki, spotykać się z przyjaciółmi - opowiada o spędzaniu czasu wolnego od pracy.
Dla Nauczyciela Roku Klas IV-VII naszego województwa już sama nominacja do wielkiego plebiscytu edukacyjnego była miłą niespodzianką.
- Natomiast zajęcie pierwszego miejsca na etapie województwa sprawiło mi ogromną radość, że doceniono moją pracę i zawodowe zaangażowanie. Daje to z pewnością motywację do dalszego działania i pracy w obranym kierunku - mówi nasza zwyciężczyni.
v Udział w plebiscycie to nie tylko miłe zaskoczenie. To też doświadczenie ogromnej fali życzliwości, wsparcia oraz dopingowania Jej w konkursie. - Z pewnością będę to miło wspominać, bo moja praca została zauważona i doceniona - wyznaje Monika Chmiel-Pacyńska, kierując podziękowania w stronę wszystkich osób, które wspierały Ją w trakcie trwania plebiscytu.