Spis treści
Czy można nie zostać dopuszczonym do matury?
W jakiej sytuacji uczeń może być niedopuszczony do matury? Uczeń ostatniej klasy szkoły średniej nie będzie dopuszczony do matury tylko w jednym przypadku - jeśli nie uzyska świadectwa ukończenia szkoły średniej w danym roku szkolnym. To oznacza, że aby dostać takie świadectwo, musi mieć pozytywne oceny z wszystkich przedmiotów na koniec roku szkolnego.
Świadectwo jest więc niejako przepustką do egzaminu dojrzałości. I to niezależnie od tego, kiedy się takie świadectwo uzyskało. Do egzaminu maturalnego można więc podejść w każdym wieku. Wiele osób podejmuje to wyzwanie po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach od ukończenia liceum czy technikum.
Czy można zdawać maturę z przedmiotu którego się nie rozszerzało?
Wybór przedmiotów na maturze zależy wyłącznie od ucznia. Nikt - ani nauczyciel, ani dyrekcja nie może zabronić przystąpienia do matury z wybranego przedmiotu.
Znacie przypadki, że uczeń klasy maturalnej jest stawiany pod ścianą i nauczyciel stawia mu warunek wystawienia pozytywnej oceny na koniec roku, jeśli zrezygnuje ze zdawania matury z prowadzonego przez niego przedmiotu? Czy świadectwo ukończenia liceum albo technikum można „wytargować” za obietnicę, że nie będzie się w tym roku zdawało egzaminu dojrzałości? To niestety częste sytuacje – i choć są zupełnie niezgodne z przepisami, zjawisko nie znika. Dlaczego?
Czy nauczyciel może zmusić do zmiany deklaracji maturalnej?
Wiele szkół średnich, walcząc o wysokie miejsca w rankingach, co przekłada się oczywiście na ich popularność podczas rekrutacji, stara się zadbać o dobre wyniki matur. Uczeń, który ma raczej słabe noty, a wybiera jeden z flagowych w szkole przedmiotów, najpewniej zaniży wyniki i rankingowe noty. Stąd biorą się najczęściej naciski na uczniów, aby zmienili deklarację maturalną. W tym roku ostateczną decyzję odnośnie do wyboru przedmiotów maturalnych uczniowie musieli podjąć do 7 lutego.