Sztuczna inteligencja na studiach. Gdzie w Polsce studiować AI? Perspektywy dla absolwentów

Barbara Wesoła
Studiowanie sztucznej inteligencji jest coraz bardziej popularne w Polsce
Studiowanie sztucznej inteligencji jest coraz bardziej popularne w Polsce Unsplash
Obecnie sztuczna inteligencja jest jednym z najważniejszych obszarów badawczych i zawodowych. Wokół AI skupiają się nie tylko naukowcy, ale też edukatorzy, uczniowie, przedsiębiorcy, a nawet artyści. Jej wpływ na nasze życie, gospodarkę i społeczeństwo jest coraz bardziej widoczny, a specjaliści z dziedziny AI cieszą się ogromnym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Nic dziwnego, że w Polsce kierunki dotyczące AI na studiach oraz rozmaite o sztucznej inteligencji i jej zastosowaniu, wyrastają jak grzyby po deszczu.

Spis treści

Sztuczna inteligencja: studia i kursy

Sztuczną inteligencję można studiować na studiach I i II stopnia, a także na studiach podyplomowych. Niektóre uczelnie oferują kierunki o takiej nazwie, inne proponują sztuczną inteligencję jako specjalność np. na informatyce.

Na rynku dostępne są także kursy dotyczące AI o różnym stopniu zaawansowania i rozpatrujące sztuczną inteligencję w rozmaitych dziedzinach np. prowadzeniu firmy, automatyzacji procesów firmowych, pisaniu treści, wyszukiwaniu informacji, analizowaniu danych, a także usprawniania procesów projektowych wszelkiego rodzaju.

Z takich kursów chętnie korzystają mali przedsiębiorcy, twórcy internetowi, ale także osoby zarządzające projektami i zespołami w organizacjach.

Gdzie studiować AI w Polsce?

Kurs to dla ciebie za mało? Te uczelnie oferują studia ze sztucznej inteligencji:

  • Politechnika Poznańska (kierunek: sztuczna inteligencja, studia I i II stopnia),
  • KUL (kierunek: sztuczna inteligencja, studia licencjackie),
  • Politechnika Wrocławska (kierunek: sztuczna inteligencja, studia II stopnia).

Na wielu uczelniach możesz zdobyć specjalizację ze sztucznej inteligencji w ramach kierunków takich jak:

  • informatyka (np. UAM w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Łódzki),
  • inżynieria biomedyczna (np. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Gdańska).

Na rządowej stronie „Portal sztucznej inteligencji” znajduje się baza wszystkich uczelni, na których można zdobywać kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji.

Jak wyglądają studia na kierunku sztuczna inteligencja?

Kierunek związany ze sztuczną inteligencją jest nowy, przykładowo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim funkcjonuje dopiero od roku. Jednak bazując na aktualnych opisach kierunków, można być pewnym, że to studia wielkoobszarowe, łączce ścisłe, analityczne i technologiczne przedmioty z ekonomicznymi i społecznymi zagadnieniami.

Studia obejmują zagadnienia z zakresu metod maszynowego uczenia, w tym modeli probabilistycznych i modeli głębokich (deep learning), zastosowań sztucznej inteligencji w personalizowanych systemach rekomendacyjnych oraz w przetwarzaniu języka naturalnego, danych multimedialnych, danych sieciowych i danych pochodzących z mediów cyfrowych. Studia przybliżą również techniki pozyskiwania informacji z danych masowych, złożonych, przestrzennych i afektywnych – czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Z kolei eksperci KUL opisują, że ich oferta kształcenia na kierunku sztuczna inteligencja opiera się na następujących trzech filarach:

  • rozumieniu podstaw teoretycznych AI,
  • rozwijaniu umiejętności programistycznych,
  • konfrontacji z konkretnymi/praktycznymi problemami AI.

Studenci nabędą szczegółową wiedzę z zakresu m.in. maszynowej percepcji, syntezy programów, statystyki wielowymiarowej, inteligentnej optymalizacji, teorii uczenia maszynowego, eksploracji procesów, optymalizacji wielokryterialnej, przetwarzania języka naturalnego, automatyzacji procesu uczenia, narzędzi uczenia maszynowego, redukcji wymiarowości, ekstrakcji wiedzy, grafów w uczeniu maszynowym, metod teorii informacji, programowaniu ograniczeń, kwantowego uczenia maszynowego, a także licznych zastosowań metod sztucznej inteligencji, np. w e-handlu, grach, aplikacjach mobilnych, informatyce biomedycznej czy kryptografii – opisuje kierunek Politechnika Poznańska.

Perspektywy dla absolwentów

Absolwenci studiów związanych ze sztuczną inteligencją (SI) mają przed sobą obiecujące perspektywy zawodowe. Ich umiejętności są cenione nie tylko w firmach technologicznych, ale także w innych branżach, takich jak finanse, opieka zdrowotna, administracja publiczna, czy produkcja.

Specjaliści od sztucznej inteligencji mogą pracować jako analitycy danych, programiści AI, inżynierowie systemów AI lub badacze nad nowymi technologiami. Ich wiedza jest nieoceniona przy analizie dużych zbiorów danych, automatyzacji procesów i tworzeniu inteligentnych aplikacji.

Branże takie jak medycyna, edukacja i handel, oferują znaczne możliwości wykorzystania SI w rozwiązywaniu specyficznych wyzwań. Jednak niezależnie od dziedziny, specjaliści SI nie powinni martwić się o przyszłość zawodową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji