Spis treści
90 proc. polskich nastolatków ma pomysł na siebie
Wybierając szkołę średnią, wielu uczniów kieruje się mniej lub bardziej sprecyzowanymi pomysłami na zawodową przyszłość. Kolejnym ważnym momentem są matury, których wyniki mają zaprowadzić ich na wymarzone uczelnie, a dalej na rynek pracy.
W badaniu zrealizowanym dla programu YouthEmpowered na grupie młodych Polaków w wieku 15-19 lat, 4 na 10 respondentów zadeklarowało, że wie, co chce robić w przyszłości, a co drugi ma pomysł, jednak jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji co do swojej kariery.
Formy wsparcia, jakiej potrzebują młodzi w wyborze ścieżki edukacji i kariery
Zarówno osoby wahające się (49,9 proc.), jak i te bez pomysłu na przyszłą pracę (10,9 proc.) szukają różnych form wsparcia w wyborze drogi zawodowej. Według nastolatków pomocne w decyzji byłyby m.in.
- staże i praktyki, w czasie których mogliby poznać specyfikę określonej pracy (57,8 proc.), spotkania z przedstawicielami wymarzonych zawodów (55,1 proc.),
- rozmowy z rodzicami i bliskimi (37,1 proc.).
Wśród największych wartości wynikających ze spotkania z osobą wykonującą wymarzony zawód nastolatków, respondenci wskazali możliwość uzyskania wskazówek dotyczących ścieżki rozwoju zawodowego (63,5 proc.), możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat danej pracy (61,7 proc.), czy zidentyfikowanie swoich mocnych i słabych stron w odniesieniu do konkretnego zawodu (53,5 proc.).
Wsparcie dla młodzieży w ramach programu Moje Finanse
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości realizuje programMoje Finanse, który przy wsparciu Ministerstwa Finansów oraz partnerów jest realizowany w szkołach na lekcjach lub zajęciach dodatkowych. Program skierowany jest do młodzieży w wieku 15–19 lat. Jego celem jest:
- poszerzanie wiedzy uczniów dotyczącej zasad działania sektora finansowego,
- kształtowanie umiejętności, które umożliwią młodym efektywne zarządzanie finansami osobistymi,
- podnoszenie kompetencji dot. budowania swojej przyszłości zawodowej.
– Celem działania naszej Fundacji jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia we współczesnym świecie oraz umożliwienie im zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Założenia i cele Programu YouthEmpowered idealnie wpisują się w naszą działalność, wnosząc do niej niezwykle ważną wartość merytoryczną. Dzięki tej współpracy młode osoby korzystające z naszych programów mają możliwość spotkać się z praktykami biznesu i uzyskać tak potrzebne im wsparcie w podjęciu decyzji dotyczącej ich zawodowej przyszłości – mówi Małgorzata Sobkowicz, prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Partnerzy w ramach programu organizują rozmaite akcje edukacyjne dla młodzieży stojącej przed ważnymi w życiu wyborami: szkoły średniej czy też studiów lub podjęcia pierwszej pracy. Są to np. inspirujące spotkania na żywo, jak również webinary z ekspertami i praktykami różnych zawodów. Materiały, które powstaną w trakcie trwania programu, będą dostępne w języku polskim oraz ukraińskim po zalogowaniu na stronie programu Moje Finanse.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?