Nowa forma nauczania zdalnego w podstawówkach i liceach. Pilotaż rozpocznie się już we wrześniu. Na czym będzie polegać?

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Centrum Nauczania Zdalnego zostanie utworzone, by pomóc dyrektorom poradzić sobie z brakami kadrowymi. Uczniowie będą obecni w szkole, a specjalnie zatrudnieni nauczyciele będą łączyć się z nimi online po to, by realizować podstawę programową. Takie rozwiązanie ma pomóc w przypadku niemożliwości zorganizowania zastępstwa dla uczniów. Jak ma wyglądać pilotaż i kogo obejmie? Czy ten program faktycznie ma szansę rozwiązać problem braków kadrowych w Polsce? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści

Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w porozumieniu z fundacją Ogólnopolski Operator Oświaty w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 realizuje projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030. Jakie są założenia tego projektu? Zapewnienie dyrektorom w przypadku brak kadrowych doraźnego zastępstwa i realizacji podstawy programowej. W Centrum Nauczania Zdalnego można będzie zamówić nauczycieli różnych przedmiotów do poprowadzenia lekcji online.

Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prezentujemy wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025 >>>

– Korzyści są oczywiste. W szkołach, które mają trudności z uzupełnieniem braków kadrowych, pojawi się możliwość zrealizowania podstawy programowej. Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami. Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Kiedy ruszy pilotaż?

Pilotaż ma ruszyć we wrześniu 2024 i potrwa trzy lata. Łącznie wybranych zostanie do niego 30 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski.

Centrum Nauczania Zdalnego będzie zatrudniać 15 nauczycieli z obszarów nauk matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych. Zajęcia będą prowadzone w klasach 7-8 szkół podstawowych i szkołach średnich. W każdej klasie podczas takiej lekcji będzie obecny nauczyciel-opiekun, który będzie współpracował z nauczycielem prowadzącym przedmiot. Komisja ewaluacyjna zajmie się badaniem efektywności i skuteczności tak prowadzonych zajęć.

Rekrutacja nauczycieli do Centrum Nauczania Zdalnego już trwa. Pierwsze testy studia nadawczego w Koninie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku, natomiast szkoły, które chcą wziąć udział w pilotażu, zapisywać się będą mogły jeszcze w 2023 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji