Nowelizacje rozporządzeń dot. nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości podpisane. Zmiany w szkołach od września 2024

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Co dalej z lekcjami języka niemieckiego dla mniejszości narodowych? Nowelizacja rozporządzenia.
Co dalej z lekcjami języka niemieckiego dla mniejszości narodowych? Nowelizacja rozporządzenia. freepik.com
W czwartek, 8 lutego, wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer rozwiała wątpliwości rodziców w sprawie dodatkowych godzin języka niemieckiego dla obywateli Polski należących do mniejszości niemieckiej. Podkreśliła, że ważne jest, by wszyscy mogli realizować prawo do nauczania swojego języka w równym wymiarze. Poinformowała również, że minister edukacji podpisała nowelizacje rozporządzeń zrównujące w prawach mniejszość niemiecką. Kiedy te przepisy wejdą w życie?

Spis treści

Język mniejszości narodowych w Polsce

Wiceminister edukacji w czwartek, 8 lutego, na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych przedstawiła informację na temat nauczania języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej.

Lubnauer przekazała, że jedną z pierwszy decyzji minister edukacji Barbary Nowackiej było podjęcie prac nad nowelizacją rozporządzenia dotyczącego podtrzymywania tożsamości narodowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych.

Chcieliśmy zniwelować różnice między poszczególnymi mniejszościami tak, żeby nie było, że jedna z tych mniejszości, dokładnie mniejszość niemiecka, jest traktowana inaczej niż pozostałe mniejszości. Przywróciliśmy trzy godziny nauczania języka mniejszości również dla mniejszości niemieckiej - powiedziała wiceminister. Ważne jest, żeby wszyscy obywatele polscy należący do mniejszości mogli realizować (...) prawo do nauczania języka mniejszości w równym wymiarze, żeby nie było traktowania pewnych grup jako gorszych czy lepszych - podkreśliła.

Zmiany w przepisach

Wiceminister edukacji przekazała, że nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym została podpisana przez minister edukacji 2 lutego 2024 r. Opublikowana zaś została w Dzienniku Ustaw 5 lutego.

Zgodnie z nowelą tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na nauczanie języka niemieckiego jako języka w formie dodatkowej nauki tego języka dla uczniów z mniejszości niemieckiej od 1 września 2024 r. będzie wynosił trzy godziny tygodniowo w każdej klasie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia.

Skutki finansowe wprowadzonego ujednolicenia wymiaru nauczania wszystkich mniejszości zostało przewidziane i zabezpieczone subwencji oświatowej na 2024 r., która została zwiększona o 57,5 mln zł. Podział tych środków umożliwi nowelizacja rozporządzenia w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na 2024 r., podpisana przez minister edukacji również 2 lutego 2024 r. Także ta nowelizacja została opublikowana 5 lutego w Dzienniku Ustaw.

Dodatkowe zajęcia od września

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji Lubnauer wyjaśniła, że z uwagi na obowiązujące regulacje w zakresie organizacji pracy szkół, w szczególności obowiązek określenia w arkuszach organizacji wymiaru zatrudnienia nauczycieli w danej szkole, wejście w życie znowelizowanych przepisów nie było możliwe z początkiem drugiego semestru obecnego roku szkolnego i nastąpi dopiero z początkiem nowego roku szkolnego 2024/2025.

Zmniejszenie liczby godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej, realizowanej w formie dodatkowej nauki języka, z trzech godzin do jednej godziny tygodniowo, nastąpiło z dniem 1 września 2022 r. Towarzyszyły mu zmiany w podstawie programowej i zmniejszenie finansowa nauki języka niemieckiego jako ojczystego dla uczniów z mniejszości niemieckiej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w grudniu ub.r. zapowiedziało znowelizowanie podstawy programowej uwzględniające powrót do zwiększonego wymiaru nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości.

Z danych MEN wynika, że nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej prowadzonej jest w 12 województwach w 735 placówkach oświatowych: 133 przedszkolach, 599 szkołach podstawowych i 3 liceach ogólnokształcących. Najwięcej placówek jest w województwach opolskim i śląskim.

W całym kraju liczba uczniów uczących się języka niemieckiego w przedszkolach i szkołach, w różnych formach (grupa nauczania, oddział dwujęzyczny dla mniejszości narodowej, oddział z dodatkową nauką języka mniejszości, oddział z językiem nauczania mniejszości) wynosi blisko 65,2 tys. W przedszkolach jest 7110 dzieci, 58 040 w szkołach podstawowych i 27 w liceach ogólnokształcących.

Podczas posiedzenia komisji mniejszości przewodniczący zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek podziękował blisko 50 samorządom, które realizowały przez te dwa lata naukę niemieckiego jako języka mniejszości w niezmniejszonym wymiarze, finansując dodatkowe godziny ze środków własnych.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji