Spis treści
Prawo do nauki w Polsce
Konstytucja RP zapewnia prawo każdego dziecka do edukacji. Obowiązek pobierania nauki nazwany obowiązkiem szkolnym jest uregulowany w Prawie Oświatowym, a przepis ten brzmi następująco:
Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia – Art. 35. 2. Prawo Oświatowe.
Jednocześnie w Polsce obowiązek szkolny może być realizowany poza szkołą, co oznacza, że dziecko może uczyć się w domu lub szkołach alternatywnych tworzonych przez mniejsze społeczności w oparciu o tzw. edukację domową.
Obowiązek szkolny a obowiązek edukacyjny
Co do zasady obowiązek szkolny i edukacyjny to dwa różne pojęcia. W niektórych krajach, np. w Niemczech, dzieci muszą realizować obowiązek szkolny. Prawo pozwala na inną formę edukacji w rzadkich i wyjątkowych przypadkach, np. ograniczeń spowodowanych chorobą dziecka.
Obowiązek edukacyjny w innych krajach
W większości państw dzieci mają obowiązek edukacyjny od 6. do 7. roku życia do ukończenia 15, 16 lub 18 lat (w zależności od kraju). Najczęściej dzieci i młodzież pobiera naukę do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Obowiązek nauki nie został jednak wprowadzony w niektórych krajach do tej pory. Są to m.in.:
- Bhutan,
- Oman,
- Papua-Nowa Gwinea,
- Wyspy Salomona,
- a także Watykan.
Dziecko nie chodzi do szkoły? Konsekwencje dla ucznia i rodzica
Dla ucznia nieusprawiedliwione godziny mogą mieć wpływ na ocenę zachowania, a także na braki w nauce, gromadzenie się zaległości, gorsze stopnie z przedmiotów, a tym samym ryzyko pozostania w tej samej klasie na kolejny rok szkolny. W zależności od powodów, dla których dziecko unika szkoły, może to doprowadzić do problemów dziecka na tle społecznym, tożsamościowym.
Niedopilnowanie obowiązku edukacyjnego dziecka przez rodziców lub opiekunów może skutkować egzekucją tego obowiązku w trybie administracyjnym.
Co do zasady, w pierwszej kolejności szkoła kontaktuje się z rodzicami telefonicznie, mailowo czy listownie. W przypadku braku reakcji ze strony rodziców i współpracy, a także powrotu dziecka do regularnego uczęszczania na zajęcia, dyrektor ma obowiązek powiadomić właściwy organ samorządowy, najczęściej gminę o zaistniałej sytuacji.
Wówczas urząd ma do dyspozycji następujące kroki w celu wyegzekwowania uczęszczania dzieci do szkoły:
- Wysłanie upomnienia – art. 15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kosztami upomnienia obciąża się rodziców dziecka na rzecz wierzyciela – art. 15 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
- Wystawienie tytułu wykonawczego – art. 26 § 1 i art. 27 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?