Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Wyjaśniamy co na ten temat mówią przepisy

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?
Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? 123 RF/ zdjęcie seryjne serezniy
Wakacje 2022 rozpoczną się niebawem. Rodzice już teraz zastanawiają się, jak zapewnić opiekę dzieciom w tym czasie. Uczniowie wyjeżdżają na kolonie i zorganizowane wczasy, są jednak dni, kiedy pozostają w domach. Ile lat musi mieć dziecko, by móc zostać samo w domu? Co na ten temat mówią przepisy? Wyjaśniamy.

Ile lat musi mieć dziecko, by móc samemu zostawić je w domu? Aktualne przepisy

Rodzice nie zawsze są w stanie zapewnić swoim dzieciom opiekę, zwłaszcza w wakacje, które trwają aż dwa miesiące. Opiekunowie zastanawiają się więc ile lat musi mieć dziecko, by móc je zostawić samo w domu. Przepisy nie są w tej kwestii jednoznaczne. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń nie powinno się pozostawiać bez opieki dziecka, które nie ukończyło 7 roku życia.

Paragrafu 6 art. 82 kodeksu wykroczeń brzmi:

Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Z kolei art. 106 kodeksu mówi:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Inne przepisy wskazywałyby na to, że dziecko może zostać samo w domu, mając powyżej 8 lub nawet 13 lat. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto jednak przyjrzeć się gotowości i chęciom dziecka. Może być tak, że nastolatek jest młodszy, ale wykazuje się dużą dojrzałością emocjonalną i gotowością do tego, by pozostać sam w domu. Eksperci zwracają uwagę na to, by do każdego dziecka podejść w indywidualny sposób.

O czym trzeba pamiętać, pozostawiając dziecko samo w domu?

Dziecko, które pierwszy raz ma zostać samo w domu, musi być odpowiednio przygotowane na to wydarzenie. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że nie wolno zostawiać dziecka samemu, gdy nie wykazuje ono takiej gotowości. W momencie, gdy słyszymy od pociechy, że się boi, zdecydujmy się na pomoc krewnego lub niani.

Powinniśmy także szczerze porozmawiać z synem lub córką na temat zasad bezpieczeństwa. Powiedzmy dziecku, jak długo zostanie samo, upewnijmy się, że jest świadome, w jaki sposób wezwać pomoc w razie konieczności. Sprawdźmy, czy wszystkie niebezpieczne urządzenia są odłączone lub pochowane (noże, naczynia, zapalniczki, zapałki itd.).

W trakcie takiej rozmowy należałoby powiedzieć dziecku:

  • W jaki sposób w niebezpieczniej sytuacji może wezwać pomoc (np. telefonicznie, dzwoniąc na pogotowie czy policję, poprosić o pomoc sąsiada);
  • By nie korzystało z kuchenki, nie wchodziło na parapety i nie otwierało okien;
  • By nie otwierało drzwi osobom, których nie zna.

Warto upewnić się, że dziecko na pewno zrozumiało, co do niego powiedzieliśmy. Zapytajmy także o to, czy dziecko na pewno zna numery alarmowe, dzięki którym w razie zagrożenia zdrowia lub życia, będzie mogło zadzwonić po pomoc służb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji