Wisława Szymborska jako figurka Lego
Swoje figurki Lego mają już takie literackie sławy jak William Szekspir, George Orwell, Mark Twain czy Ernest Hemingway. Do literackich przedstawicieli dołączyła Wisława Szymborska, niestety tylko z okazji święta poezji. Do zaprezentowanej na tle biblioteczki z klocków scenki wykorzystano jedną z figurek Lego, która na potrzeby tej inscenizacji wcieliła się w Szymborską. Być może w przyszłości poetka dołączy do grona pisarzy uwiecznionych w zestawach słynnej firmy.
2 lipca tego roku minie setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, z tej okazji, decyzją Senatu RP, noblistka została patronką roku 2023.
Przez całe życie związana z Krakowem i kulturą miasta, w krakowskiej kulturze jej obecność będzie w najbliższych miesiącach szczególna: pojawiło się już wydanie zebrane wierszy Szymborskiej, w którym znalazły się także dotąd niepublikowane utwory poetki, w planach jest wydanie korespondencji noblistki z Krystyną i Ryszardem Krynickimi.
Po dwóch latach powróci do Krakowa - najprawdopodobniej otwarta w setną rocznicę urodzin poetki - wystawa prezentująca pamiątki po noblistce – „Jarmark cudów”, nawiązująca do słynnej „Szuflady Szymborskiej”.
Wiersze Szymborskiej zagoszczą na Wiankach, do sklepów trafi odzież z cytatami, a nawet klocki, z których można będzie ułożyć portret poetki. W dniu urodzin autorki "Wołania do Yeti" otwarty zostanie park jej imienia.
Wyjątkowe połączenie poezji i mody przygotowuje marka Medicine – do T-shirtów z cytatami z wierszy Szymborskiej dołączą koszule damskie i męskie oraz sukienki prezentujące wiersze Szymborskiej, marka Prime Line przygotowała pióra wieczne, notatniki moleskine z cytatami z krakowskiej poetki, a z Lego będzie można ułożyć portret poetki.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w wielkopolskim Kórniku. Od 1929 roku poetka mieszkała w Krakowie, gdzie debiutowała w 1945 na łamach „Dziennika Polskiego” wierszem "Szukam słowa". Jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatka Nagrody Nobla (1996). Jej wiersze przetłumaczono na czterdzieści języków. W 2011 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie, pochowana została na cmentarzu Rakowickim.
Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać